הרב הראשי מבהיר: לא התכוונתי שיש לגרש גויים

בהודעה מטעמו של הרב יצחק יוסף נכתב כי הדברים שנשא בדרשתו השבועית, לפיהם "אסור לגוי לגור בארץ ישראל", נאמרו במסגרת דיון תיאורטי הרלוונטי רק לימות המשיח

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים105
יאיר אטינגר

הרב הראשי, יצחק יוסף, אמר הבוקר (שלישי) כי דבריו לפיהם אסור לגויים לחיות בארץ נאמרו במסגרת דיון תיאורטי בלבד וכי אין לגרש מהארץ את מי שאינם יהודים.

שנשא בשבת, נשמע הרב אומר: "לפי ההלכה – אסור לגוי לגור בארץ ישראל. רק אם קיבל עליו שבע מצוות בני נוח. אם הוא לא מוכן לקבל על עצמו אחת מהן שלא יתאבד, הוא לא מוכן לקבל על עצמו את זה, שולחים אותו לסעודיה". הרב הוסיף כי "אם היתה ידנו תקיפה, אם היה לנו כוח שלטון, גויים לא צריכים לגור בארץ ישראל. אלא מה, ידנו לא תקיפה. מחכים למשיח צדקנו, שתהיה הגאולה השלמה והאמתית ואז יעשו את זה". לדבריו, הסיבה בגינה גרים גויים בישראל היא על מנת לשרת את תושביה היהודים: "מי יהיו השמשים? מי יהיו כל העוזרים שלנו? לכן משאירים אותם פה בארץ".

הרב יצחק יוסף באזכרת אביו הרב עובדיה יוסף, בשנה שעברה
הרב יצחק יוסף באזכרת אביו הרב עובדיה יוסף, בשנה שעברהצילום: ליאור מזרחי

בהודעה שנמסרה הבוקר מטעמו, נכתב כי בשיעורו השבועי התייחס הרב לדיני מכירת חמץ בפסח למי שאינו יהודי והסביר את המושג ההלכתי ׳גר תושב׳ על פי דברי הרמב״ם: "דינים אלו הם תיאורטיים ונוגעים לקיום שבע מצוות בני נח בימות המשיח ואין להם כל קשר לזמננו. ברור הדבר שאין כל דין בימינו לפיו יש לגרש חלילה את מי שאינם יהודים מארץ ישראל".

עוד נכתב כי "כבוד הראשון לציון נוקט מאז ומעולם בדרך מפייסת ומקרבת והוא רחוק מלהציג משנה קיצונית כלשהי, ובניגוד לפרסומים, היה בין היחידים שהכריזו שאין להרוג מחבל מנוטרל ויש למסור אותו לידי רשויות החוק. תורת ישראל היא תורת חיים שמעודדת שלום וסובלנות, צר לנו שיש בכלי התקשורת מי שבוחרים לעוות את הדברים, לנתק אותם מההקשר שבו הם נאמרו ולהציגם באור שלילי".

ההודעה מתייחסת גם לדברים שנשא הרב יוסף לפני , אז אמר: "מגיע מישהו עם סכין — מצווה להרוג אותו. הבא להורגך השכם להורגו. לא להתחיל לפחד עם כל מיני... שיעשו עליו אחר כך בג"ץ, או יבוא איזה רמטכ"ל ויגיד משהו אחר... ברגע שמחבל יודע שאם הוא בא עם סכין הוא לא חוזר חי, זה ירתיע אותם. לכן מצווה להרוג אותו". הוא התייחס גם למקרים בהם המחבל נתפס בחיים ואמר כי לא ניתן לדעת כיום בוודאות שמחבל שייך לזרע עמלק, ולכן אין להוציא אותו להורג: "עכשיו, אנחנו לא יודעים אם הוא זרע עמלק עד שיבוא משיח צדקנו. שים אותו בבית סוהר, שיקבל מאסר עולם, עד שיבוא משיח צדקנו ויגיד אם הוא זרע עמלק – ואז נוכל להרוג אותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ