150 מנופאים הפגינו מול קרית הממשלה נגד ליקויי בטיחות באתרי הבנייה

המנופאים מוחים על הפקרת ביטחונם ותנאי העסקה פוגעניים, כגון משמרות ארוכות ללא הפסקות, פיטורים לא מוצדקים וציוד מיושן ומסוכן. מתחילת השנה נהרגו 9 פועלי בניין

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לי ירון
לי ירון

כ-150 מנופאים הפגינו הערב (שבת) מול קריית הממשלה בתל אביב במחאה על הפקרת בטיחות העובדים בענף הבנייה. רבים הניפו שלטים עם כתובות כגון ״מנופים ישנים מסכנים חיים״ ו״חיי המנופאים הם לא הפקר״, וקראו לראש הממשלה לקחת אחריות על הבטיחות באתרי הבנייה.

מדובר בהפגנה חריגה של פועלי בניין בישראל, שמוחים על תנאי העסקתם והיעדר תנאי בטיחות ראויים. עיקר המחאה מופנית נגד משרד הכלכלה, בגין העדר הפיקוח בתחום העגורנים ותנאי עבודה לקויים. ״אני 16 שנה במקצוע והבעיות הולכות ומחמירות. לא פעם פיטרו אותי כי רציתי לקחת הפסקה או שלא הסכמתי לעבוד בגלל תנאי הבטיחות״, אמר סרגיי קונקטינבוב, ממשתתפי ההפגנה. ״בדצמבר האחרון עבדתי ברוחות החזקות, היה ברד ופחדתי ליפול. אחרי כמה שעות ירדתי מהמנוף, אבל סירבו לשלם לי על יום עבודה. זה הסטנדרט ואלה התנאים שלנו״. 

הפגנת המנופאים בתל אביב, הערב. המצולמים מרימים ידיים ומניפים שלטים בעברית ובערבית
הפגנת המנופאים בתל אביב, הערבצילום: דודו בכר

בישראל פרושים עשרות רבות של עגורנים מיושנים שיוצרו בשנות ה-60 וה-80, המופעלים על ידי מנופאים במשמרות ארוכות של יותר מ-12 שעות, לעיתים כמעט ללא הפסקות ובתנאי בטיחות קשים. מרבית המנופאים מועסקים על ידי חברות כוח אדם ולא באופן ישיר ועל כן נדרשים להחלפת מקום עבודתם על בסיס קבוע. מתחילת השנה נהרגו תשעה פועלי בניין וכ-60 נפצעו בינוני עד קשה.

"אנחנו עובדים היום בתנאים מסוכנים. רוב המנופאים מועסקים על ידי חברות כוח אדם ומחליפים לפעמים כל שבוע או כל חודש אתר בנייה", אמר רועי וינשטיין, ממייסדי איגוד המנופאים, לקראת ההפגנה. "אנחנו נדרשים לעבוד הרבה פעמים בלי שאנחנו מכירים את האתר, את המנוף ואת הסכנות הכרוכות באתר. כל הזמן חרב הפיטורים מונחת לך מעל הראש. אם אני מתעקש לבדוק את הוראות הבטיחות ו'מעכב' את הבנייה, מנהל עבודה יצעק עליי שאם לא טוב לי שאני אלך למצוא מקום אחר לעבוד בו".

לדבריו, "אנחנו עובדים במשמרות של 10-17 שעות, בגובה של 100-200 מטר מעל האדמה. אנחנו לא מקבלים הפסקות ומופעל עלינו לחץ עצום. אם אנחנו עושים טעות עם עגורן זה מסכן לא רק את החיים שלנו אלא את החיים של עוד הרבה אנשים. אנחנו בונים בניינים שעולים מאות מיליוני שקלים, אבל בתנאי העסקה שלנו אף אחד לא רוצה להשקיע שקל". המנופאים דורשים כעת הכרה בתפקיד המיוחד של המנופאי והעלאת שכרם. כיום מנופאי מרוויח 30-50 שקלים לשעה. כמו כן, הם דורשים ממשרד הכלכלה ענישה ופיקוח הדוק יותר באתרי הבנייה.

מי שומר על פועלי הבניין – סיקור נרחב: סכנה על הפיגומים: כך מופקרים פועלי בניין בישראל / אור קשתי | כשחיסכון חשוב יותר מבטיחות, עובדי הבניין משלמים את המחיר / נעה שפיגל | שמי נידאל, אני עובד בבניין שנים
 ומעולם לא ראיתי פקח / טור אישי | בסך הכל פועלי בניין / מאמר המערכת | אין עניין בפועלי בניין / רועי צ'יקי ארד

נכון להיום ישנם כ-1,200 מנופאים בישראל. כ-430 מנופאים ומפעילי עגורנים הצטרפו לאחרונה להסתדרות, והחלו לפעול בצורה מאורגנת תחת הסתדרות עובדי הבניין והעץ, בראשותו של יצחק מויאל.

בתחילת חודש מארס, ההסתדרות הגישה תביעה נגד חברת מכלוף בכור ובניו בסך 620 אלף שקל, לאחר הפרסום ב"הארץ" בגין פיטוריה של קטי קרקולוב, מנופאית שסירבה לסכן את חייה ולעלות על המנוף ביום שבו נשבה רוח עזה. היום קרקולוב עומדת בחזית המחאה, וטוענת כי היא לא מוכנה להבליג יותר על תנאי ההעסקה הקשים. "אף פעם לא קמנו וצעקנו כמו היום שאנחנו לא מוכנים להמשיך כך. הבטיחות שלנו פשוט מופקרת היום, קבלנים עוברים על החוק מידי יום באתרי בנייה ולאף אחד לא אכפת, אנשים מתים ונפצעים קשה כחלק משגרת העבודה שלנו- ושוב הכל ממשיך כרגיל", אמרה הערב קרקולוב ל"הארץ".

"כל מנוף ישן שפועל הוא פצצה מתקתקת ורוב המנופים שעבדתי עליהם הם כאלה", סיפרה קרקולוב. "אני חד משמעית הולכת לעבודה בפחד שלא אחזור הביתה, לקח לי כמה שבועות למצוא עבודה אחרי שפיטרו אותי, ואני יודעת שקבלנים לא רוצים לקחת אותי כי מפחדים שאפתח את הפה שוב על התנאים. יש לי שני ילדים שאני צריכה לפרנס אבל אנחנו לא יכולים יותר לשתוק, מחליפים אותנו כמו גרביים ומשתמשים בנו כעוד כלי עבודה באתר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ