סוף לבורקסים ולקולה בהפסקות: משרד החינוך אוסר מכירת ממתקים בבתי הספר

לפי ההנחיות החדשות, התלמידים לא יוכלו לקנות מוצרים מקמח לבן, מזון מטוגן, משקאות קלים וחטיפים. בין המזונות המותרים: סלט ירקות, כריכים מחיטה מלאה ופסטות עם רטבים דלי שומן

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ

משרד החינוך הוציא היום (שני) הנחיות נוקשות לבתי הספר בנוגע לתזונת התלמידים. חוזר מנכ״ל חדש קובע כי חל איסור על מכירה של או הגשה של ממתקים וחטיפים עתירי שומן, מלח וסוכר, וכן משקאות ומוצרים מתוקים וממותקים - בגני הילדים ובבתי הספר. החוזר מפרט מהם המזונות המותרים על פי המשרד והם כוללים כריכים מלחמניות, פיתות ולחם מקמח מלא, עם ממרחים כמו - טונה, אבוקדו, ביצה קשה וחביתה, גבינות דלות שומן ; ירקות חתוכים, פירות וסלטי ירקות; יוגורט טבעי, פירות יבשים, טופו, פסטה עם רטבים שלא עולים על 9% שומן.

החוזר החדש כולל איסור מפורש למכירת מזונות פופולריים במזנוני בתי ספר כמו בורקס, מלאווח, ג׳חנון, נקניקיות ונקניקים מעובדים, ושניצלים. כמו כן חל איסור על מכירה של חטיפי שוקולד, עוגות, רוגלך, קרואסונים וסוכריות. עוד נקבע בחוזר החדש כי ״אסור לחלוטין לכלול בהיצע השתייה במזנונים, במכונות, בקיוסקים או בכל אירוע שמוגשים בו מזון ושתייה משקאות מתוקים וממותקים״. וכי ״המשקאות האסורים הם שתייה מתוקה, מיצים, משקאות דיאטטיים, ברד ומשקאות אנרגיה״.

מה אסור למכור בבתי ספר

ההנחיות החדשות הן תוצאה של עבודה ארוכת שנים במשרד החינוך, בסיוע משרד הבריאות, שהחלה בימי שר החינוך לשעבר גדעון סער. בימיו של השר שבא אחריו, שי פירון, לפני כשנה וחצי, נחקק חוק שקובע מהם הקנסות שיוטלו על מי שיעבור על הכללים וימכור מזון אסור. כך למשל, הקנס על מכירת מזון אסור עומד על 6,000 שקלים, ו-1,500 שקלים למי שלא יפרסם את הרכב המזון וערכו התזונתי. אך מאז שהחוק נחקק, טרם נקבעו הכללים שמגדירים מהו המזון האסור במכירה.

ההנחיות החדשות יוגשו לאישור ועדת החינוך של הכנסת בשבועות הקרובים, ומאותו רגע יחול איסור עקרוני על מכירת המזונות שמוגדרים כלא בריאים. עם זאת, הסנקציות שנקבעו בחוק יוטלו רק החל משנת הלימודים הבאה, כדי לאפשר תקופת היערכות והסתגלות לכללים החדשים. 

חוזר המנכ״ל כולל גם הנחיות לגבי המזון שמוגש במסגרת תוכנית ההזנה של המשרד, בפנימיות וכפרי נוער. בחוזר מפורטות מנות לדוגמה, לפי חלוקה לחלבונים. בין היתר מומלץ להאכיל את בני הנוער ב: חזה הודו, חזה עוף ודג. בחוזר מפורטות גם אפשרויות טבעוניות כגון: קוסקוס, קינואה, אורז מלא ופסטה; ירקות, ירקות מבושלים, פירות ומים. החוזר מפרט מהי הכמות הרצויה לכל סוג מזון לפי גיל.

כ–200 אלף ילדים אוכלים ארוחת צהריים בבית הספר בחסות משרד החינוך, בעיקר בבתי ספר בשכונות ויישובים חלשים. עוד עשרות אלפי ילדים מקבלים ארוחת צהריים מטעם הרשות המקומית. עלות ארוחת צהריים לילד נעה בין שמונה ל–12 שקלים וחצי.

החוזר מתייחס גם למסיבות יום הולדת בגנים. המשרד ממליץ שהכיבוד יכלול פירות וירקות ולא ממתקים, וקובע כי ניתן להגיש גם עוגת יום הולדת שתחולק בזמן המסיבה. המשרד ממליץ גם ״לרכז את ימי ההולדת ולחגוג לכמה ילדים במשותף פעם בתקופה כדי למנוע צריכת כיבוד ועוגות בתדירות גבוהה״.

המפקחת על תחום הבריאות במשרד החינוך, עירית ליבנה, אמרה כי לפי נתוני משרד הבריאות, כמעט שליש מהילדים עד כיתה ו׳ סובלים מעודף משקל. "גם ילד שלא בעודף משקל צריך תזונה מאוזנת ומגוונת כדי לגדול בריא. וגם ילדים בריאים אוכלים לא טוב. הרכב תזונתי לא טוב אחר כך פוגע בהם, וגם ביכולות הלימודיות. זה נורא קל לאכול בריא. אנחנו לא פנאטים".

ליבנה מודעת לכך שחברות המזון ובעלי הקיוסקים עלולים להקשות על שמירת התקנות החדשות וגם כי ייתכן והילדים והוריהם לא בהכרח יתמכו בכולן. לדבריה, ״זה נכון, צריך לשנות את חוות הדעת של הילדים בתהליך משתף אבל זו המחויבות שלנו כמדינה״.

שר החינוך נפתלי בנט הוסיף כי ״תפקידה של מערכת החינוך לקדם אורח חיים בריא בקרב ילדי ישראל. ילד שאוכל נכון ועושה פעילות גופנית הוא ילד בריא ומרוכז יותר בכיתה. אני מקווה שההרגלים שאנחנו מקנים לילדים בבתי הספר וגני הילדים יתרמו גם שלינוי הרגלי התזונה בקרב ההורים והמשפחה".   

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ