יחימוביץ' בכנס "הארץ": יש פה ניסיון השתלטות פוליטי על מערכת השפיטה

בכנס במכללת עמק יזרעאל ביקרה חברת הכנסת את דבריה של שרת המשפטים שקד על ביהמ"ש העליון. ח"כ טיבי על דברי סמוטריץ': בגרמנית זה היה נשמע יותר אותנטי

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יחימוביץ' מדברת בכנס "הארץ", היום במכללת עמק יזרעאל
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

ח"כ שלי יחימוביץ' התייחסה הבוקר (רביעי) לביקורת של שרת המשפטים, איילת שקד, על בית המשפט העליון ואמרה כי "יש פה ניסיון השתלטות פוליטי מכוון על מערכת השפיטה". יחימוביץ' נאמה במפגש הראשון בסדרת כנסי "מועד ב' לשלום - חושבים עם הארץ בקמפוס" שמתקיים היום במכללת עמק יזרעאל. עוד השתתפו בכנס אלדד יניב, ח"כ אחמד טיבי וגדעון לוי.

"אני רוצה לפתוח את הדברים בהתייחסות לאירועים האחרונים, וקודם כל לדבריה של שרת המשפטים איילת שקד כלפי בית המשפט העליון. אני חושבת שאנחנו עולים כיתה ברמת האיום על מערכת המשפט הישראלית ועל שלטון החוק בישראל", אמרה יחימוביץ'. "זאת חציית גבול, זאת אמירה מאוד ברוטלית. כל הדברים שנאמרו על בית המשפט, הטלת דופי בפסיקות שלו, הרצון להצר את צעדיו, לאיים על שופטים, להפחיד אותם, לשלוח להם מסר. והמסר נשלח בידי מי שעומדת בראש הוועדה למינוי שופטים וראש ועדת שרים לחקיקה ומופקדת על בתי המשפט", הוסיפה.

"יש פה קריאת תיגר על הפרדת הרשויות במדינת ישראל, על עצמאות הרשות השופטת וניסיון השתלטות פוליטי מכוון על מערכת השפיטה. זה צריך להדליק לא נורה אדומה אלא כתובת אש מאוד גדולה, יש כאן משהו מסוכן שמאיים על החברה הישראלית. הקרב על שלטון החוק ועל מוסדות שלטון החוק ועל הדמוקרטיה הישראלית הוא קרב מאוד מהותי", אמרה יחימוביץ'.

בנוגע לדבריו של ח"כ בצלאל סמוטריץ', שהביע אתמול תמיכה בהפרדה בין יולדות יהודיות לערביות בבתי החולים, אמרה יחימוביץ': "אני לא מוכנה לשאת גזענות. איתה אי אפשר לתקשר. היא מחרבת, היא מסוכנת, היא מזהמת את החברה ואתמול ראינו את הביטוי המרהיב והקיצוני שלה מפי דובר הימין הגזעני ח"כ בצלאל סמוטריץ', עם כל ההגיגים על לידה יהודית טהורה ליד יהודים בלבד. זה סוג ביטוי שחייבים להקיא מתוכנו ולהסתייג ממנו עמוקות, בטח כעם שנפל קורבן לגזענות האפלה ביותר. אין מקום לשיח הזה בתוכנו והוא חייב להיות מוקע".

ח"כ אחמד טיבי אמר בפאנל: "הדברים של סמוטריץ' בגרמנית היו נשמעים יותר אותנטיים. חד משמעית. צריך לתרגם את זה ולקרוא היסטוריה יהודית אגב. סמוטריץ' לא מכיר את ההיסטוריה של העם שלו. שיחזור ויקרא היסטוריה של העם היהודי ויראה מי אמר שלא צריך להיות עם יהודים באותו מקום, אולי הוא יתפכח".

"למה לטנף את מערכת הבריאות, שדווקא בה יש ניצנים של עבודה משותפת בין רופאים, אחים, אחיות, יותר מאשר מערכות אחרות?", שאל טיבי והוסיף: "לומר את האמת, מה שסמוטריץ' אמר הוא לא הדבר הגרוע ביותר. זו לא אמירה אומללה אלא אמירה שרבים בציבור הישראלי אמרו – בינינו, הוא צודק. הדברים שלו הם תרגום של ההפרדה במחלקות יולדות. רבים בציבור הישראלי חושבים כמו סמוטריץ' אבל הוא הציב ראי מול החברה הישראלית ולכן גם מי שמסכים אתו כעס עליו כי הוא חשף את ערוות הציבור הישראלי והחברה הישראלית שרובם לא רוצים לגור ליד ערבים, חברים ערבים, ולא אשה ערבייה במחלקת יולדות".

טיבי המשיך: "אני לא יודע - למשל אשתו של סמוטריץ', נשים מתל אביב מתות להיות איתה בתוך חדר יולדות או עם אשת היי-טק מנצרת? הלאום לא תמיד קובע. ולכן השאלה – נשים יהודיות שלא אוהבות להיות עם ערביות מיד רצות לחפלות של מרוקאיות באותו חדר לידה או לא? חפלות זה לא רק ערבים זה גם מרוקאים ומי שיש לו תרבות של ערבים, וחפלות זה טוב. אני מעדיף חפלות של חתונות שלנו על חפלות של חתונות עם רובה וסכין של משפחת דוואבשה".

לאחר מכן עבר טיבי לדבר על המישור המדיני, והרגיז חלק מהקהל, שיצא במחאה. "אני תומך בעקרון של שתי מדינות ויש רק צד אחד שתומך בו - אש"ף. בצד הישראלי המצב הוא לא כזה. יש שני פתרונות שמונחים על שולחנו של נתניהו: או שתי מדינות – פתרון שאפשר לבלום ולחסום והוא מצליח, והאופציה השנייה היא מדינה אחת. כמו כל ישראלי, כשאתה שם שתי אופציות לראש ממשלת ישראל, הוא בוחר באופציה שלישית שלא הצעת".

"מבחינה אישית, כפוליטיקאי, אני מעדיף מדינה אחת. זו האפשרות היחידה שטיבי יהיה ראש ממשלה ולא ביבי. זאת לא בדיחה. זה אמיתי. במדינה אחת יש לנו רוב, אם לא עכשיו אז בעוד 10 שנים ויהיו זכויות שוות, פרלמנט אחד, לא אכפת לי שהיא תיקרא ישראל, יהודה, ציון, אפשר אח"כ לשנות את השם כשנעלה לשלטון, אבל זאת דמוקרטיה. אם אתם חושבים שדמוקרטיה היא רק ליהודים, זו דמוקרטיה אתנית. במדינה פלסטינית אף אחד לא אמר שיהודים לא יגורו - כל יהודי שירצה לגור יגיש בקשה. אבל מתנחלים במדינה פלסטינית – אף לא מתנחל אחד. יהודים כן, מתנחלים לא. מתנחלים זו אמירה מדינית של סוס ורוכבו - קולוניאליזם", אמר טיבי, וחלק מהקהל יצא במחאה מהאולם.

בעת הדיון בפאנל נשאל כל אחד מהמשתתפים מה צריך להיות הפתרון המדיני בעיניו. יפעת ארליך, פובליציסטית "ידיעות אחרונות" השיבה: "אני מאמינה שאפשר לחיות כאן במדינה גדולה אחת, שבה יש זכויות אדם לכולם ושתי כנסות בהתאם לשני לאומים, שחיים מוניציפאלית אחד עם השני בערבוב בלי להפריד, אבל שאף אחד לא יצטרך לזוז מהבית שלו ושיהודים באשר הם יצביעו לכנסת לאומית יהודית, וערבים באשר הם יצביעו לכנסת ערבית".

אלדד יניב ביקר אותה: "אי אפשר לבלבל את המוח – יהודה ושומרון יסופחו למדינת ישראל? מה המחיר שאת מוכנה לשלם?", וארליך השיבה: "אני חושבת שכרגע אין לנו ברירה אלא לייצר מציאות שבה הצד השני מבין שהמצב לא סטטי והוא הולך ומשתנה לרעתו. לא הצלחתם להקים מדינה? ויתרנו, אוקיי. אנחנו מתחילים בסיפוח". "מתי זה הולך לקרות?", הקשה יניב, "למה לא עושים את זה?", שאל, והזכיר לה שהימין בשלטון. "הלוואי שהימין היה שולט", השיבה ארליך, "מי ששולט זה בג"ץ", והוסיפה: "נתניהו הוא לא מנהיג שמוביל מהלכים. נוח לו במקום שהוא נמצא והוא שומר על עצמו, וזו מציאות בלתי אפשרית". 

ד"ר הני זובידה, ראש החוג למדע המדינה במכללה, ענה לה: "הבית היהודי מחזיק את הממשלה – אם הוא לא רואה בראש הממשלה מנהיג מספיק טוב להוביל מהלך, יתכבד לנטוש את הממשלה ולהוביל לבחירות. אני לא מאוד אוהב את בג"ץ, אבל מפה עד להגיד שהם שולטים, יש מרחק". 

בהמשך הביע יניב אופטימיות: "ראינו את הגוש הקומוניסטי מתמוטט ואת דרום אפריקה מתמוטטת, ומהכל אפשר ללמוד שהכל מעשה ידי אדם, ומה שנראה בלתי אפשרי משתנה בימי חיינו. יהיו פה חיים אחרים כי אולי הפתרון של שתי מדינות עדיין לא מעניק ביטחון למדינת ישראל, אבל לפתרון של מדינה אחת אין תוקף מוסרי, ולכן הפתרון של שתי מדינות ינצח". 

הכנס החל בדברים של עורך "הארץ", אלוף בן. לאחר נאומה של ח"כ יחימוביץ' החל פאנל בהנחיית כתב העיתון, ברק רביד, בהשתתפות גדעון לוי, הני זובידה, אלדד יניב, ח"כ אחמד טיבי, יפעת ארליך ונוה דרומי.

כוונת סדרת המפגשים, שיתקיימו במכללות ובמוסדות חינוך ברחבי המדינה, אינה מצטמצמת להבנת הסיבות שהביאו לכישלון תהליך השלום. המטרה הינה לחשוב יחד עם ישראלים צעירים כיצד פורצים את הקיפאון המדיני ומתקדמים לקראת פיוס והסדר. תובנות הדיונים תקבלנה ביטוי מעל דפי העיתון, ותסייענה בעיצוב מוקדי עיסוקה של "ועידת ישראל לשלום", הכינוס הארצי אותו מקיים "הארץ" מדי שנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ