משרד החינוך מתכוון לתמרץ תיכונים על פי עיסוקם ביהדות ובמורשת

על פי התוכנית, מוסדות שיעסקו בהיסטוריה של עם ישראל, בדמויות מהמורשת הציונית ובחגי ישראל ידורגו גבוה יותר באמצעות מדד חדש. במשרד בוחנים כיצד להתאים המדד למגזר הערבי

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

משרד החינוך בוחן אפשרות לדרג את בתי הספר התיכוניים גם על בסיס עיסוקם ביהדות ובמורשת. כיום, שלושת המדדים המרכזיים לדירוג מוסדות החינוך הוא אחוזי הגיוס לצה"ל, שיעור הזכאים לבגרות ומניעת נשירה.

עם כניסתו של שר החינוך נפתלי בנט לתפקיד, הוא הכריז כי בכוונתו לגבש מדדים נוספים שיתמרצו את בתי הספר התיכוניים. כפי שפורסם אמש ב"מבט" נעשית כעת במשרד עבודת מטה של המנהל הפדגוגי וראמ״ה (רשות ארצית למדידה והערכה) על מנת לבנות מדד חדש - רביעי במספר - העוסק במורשת יהודית. 

שר החינוך בנט בבית ספר בפתח תקווה, ב-2015
שר החינוך בנט בבית ספר בפתח תקווה, ב-2015צילום: ששון תירם

הצוותים המקצועיים יידרשו לבחון באיזו דרך ניתן יהיה להעריך את ביצועי בתי הספר בתחומים אלה, כשהכוונה היא לתמרץ מוסדות חינוך שיעסקו בהיסטוריה של עם ישראל, בדמויות מהמורשת היהודית והציונית, ובחגי ישראל. במשרד החינוך עומלים גם על חלופה הולמת שתתאים למגזר הערבי.

על פי משרד החינוך, לימודי מורשת יהודית הם רק אחד מכ-20 קריטריונים חדשים הנבחנים כעת, מתוכם ייבחרו לבסוף 4-5 מדדים מרכזיים. לפי התוכנית המתגבשת, המדדים ייכנסו לתוקף החל משנת הלימודים הבאה. 

"אני לא מאמין בטשטוש זהויות, אני מאמין בהעצמת הזהויות. הערכים הם מעל הכל", אמר בנט בעבר על עניין זה. "כל ילד במדינה צריך להכיר את המורשת שממנה הוא בא. ילד יהודי צריך לדעת מי הם אברהם ויצחק ויעקב, ודוד המלך והרמב"ם וחנה סנש וש"י עגנון ויוני נתניהו". 

"כל ילד מוסלמי צריך להכיר את המורשת והתרבות שלו, וכל ילד דרוזי את המורשת שלו – רק כך, כשיש לך זהות חזקה, אתה בשל לקבל את האחר. אני לא מאמין בלעשות מילקשייק כך שכל תלמידי ישראל יהפכו לנוזל ורוד", הוסיף השר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ