כמאה חירשים הפגינו נגד סגירת "שמע": "משרד הרווחה מפקיר אותנו"

העמותה, המסייעת לילדים ובני נוער חירשים וכבדי שמיעה, נמצאת בסכנת סגירה בגלל גירעון בתקציבה. משרד הרווחה: יש עוד עמותות, המנכ"ל מתקשה לממש את התקציב המכובד שנתנו

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בהפגנה מחוץ לקריית הממשלה בתל אביב, אתמול. בין השלטים המונפים: "משרד הרווחה שומע אבל לא מקשיב" ו"אל תקחו לנו את הבית"
לי ירון
לי ירון

כמאה חירשים ולקויי שמיעה הפגינו אתמול (חמישי) מול קריית הממשלה בתל אביב נגד סגירת עמותת "שמע", בשל קיצוץ בתקצובה על ידי משרד הרווחה. העמותה מספקת שירותים טיפוליים ונוספים לכשליש מהילדים ובני הנוער החירשים וכבדי השמיעה בגילאים 18-6. לפני כחצי שנה נקלעה העמותה לקשיים תקציביים בשל קיצוץ של כ-30% אחוז מתקצובה הממשלתי תוך שנתיים ונמצאת כיום בגירעון של כמיליון שקלים שלא מאפשר לה להמשיך לקיים את פעילותה.

ב"הארץ" פורסם בשבוע שעבר כי למרות הבטחת משרד הרווחה בדצמבר האחרון כי יקצה תקציב לעמותת שמע, הדבר לא קרה והיא תחדל לפעול בתום שנת הלימודים. "ההפגנה היום היא ניסיון אחרון לצעוק לעזרה. כואב לי ועצוב לי לראות שהגענו למצב הזה, שאנחנו צריכים להתחנן להגדלת התמיכה", אמרה שירלי פינטו, מנהלת מועדון שמע בתל אביב וממארגנות ההפגנה. "הילדים האלה הם הילדים של המדינה ואנחנו היחידים שמטפלים בהם, כולי תקווה שהמדינה והרווחה יקחו אחריות על הילדים".

מנכ"ל העמותה, אריק מאיר, פנה אתמול למשרד הרווחה בבקשה לדעת כיצד מתחלקים 35 מיליון השקלים שאותם מקצה המשרד לטובת טיפול באוכלוסיית החירשים וכבדי השמיעה באר על אף היותה הארגון המרכזי לילדים ובני נוער חירשים וכבדי שמיעה בכל הארץ, בשנה שעברה קיבלה העמותה מהמדינה סיוע של כ-400 אלף שקלים בלבד.

"משרד הרווחה מפקיר את הילדים שלנו. אין מדובר כאן רק בעתידה של העמותה ובהמשך פעילותה, אלא בעתידם של אלפי ילדים ובני נוער חירשים וכבדי שמיעה במדינת ישראל והיכולת שלהם לנהל חיים עצמאיים ולא להפוך לנטל על מוסדות המדינה", אמר מאיר. "אנו כאן כדי להשמיע את קולם ולא ננוח עד שמשרד הרווחה יכיר בצרכים של אותם ילדים".

בדצמבר האחרון נערכה ישיבה בנושא בוועדת החינוך בכנסת. יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), הנחה אז את משרד החינוך ומשרד הרווחה להקצות עודפי תקציבים שלא נוצלו על מנת לסייע לעמותה מיד. בתחילת חודש ינואר התקיימה פגישה של אנשי העמותה עם מנכ"ל משרד הרווחה, אליעזר יבלון, אשר התחייב למצוא פתרון תקציבי לשנת 2016 בתוך חודשיים. ואולם בחלוף הזמן נודע כי לא נעשתה שום בחינה של הנושא במשרד ונקבעה פגישה נוספת שהתקיימה לפני כשבועיים. בפגישה הודיע יבלון כי לא יוכל לסייע מבחינה תקציבית לשנת 2016, אך ינסה למצוא תקציב לשנת 2017.

ממשרד הרווחה נמסר: "עמותת שמע אינה העמותה היחידה אשר מטפלת בחירשים ובכבדי שמיעה. משרד הרווחה שם דגש מיוחד על הטיפול באוכלוסייה זו, ובתוך כך מפעיל תוכניות רבות לטובתם. רק בשנה האחרונה המשרד הכפיל את התקציבים לעמותות השונות, וביניהם גם לעמותת שמע.

"מנכ"ל העמותה מתקשה לממש תקציבים מכובדים שהמשרד העמיד לרשותו - לצורך הפעלת תוכניות בקהילה לטובת אוכלוסיית החירשים וכבדי השמיעה בכל רחבי הארץ. חשוב לציין כי היקף הפעילות של העמותה הוא מצומצם והיא אינה פועלת לשנות זאת. המשרד ימשיך להבטיח את רווחתם של אוכלוסיית החירשים וכבדי השמיעה בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ