יאיר אטינגר

רב הכותל המערבי, שמואל רבינוביץ', מבקש לאסור על נשות הכותל לקיים במהלך חול המועד פסח טקס "ברכת כוהנות" ברחבת התפילה המרכזית. "עמדתי נחרצת בצורך למנוע טקס פוגע ולועג זה ברחבת הכותל המערבי, שמטרתו לשלהב את הרוחות ולגרום למדון ומריבה", כתב אתמול (שלישי) רבינוביץ' ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

על רקע כישלונה של הממשלה ליישם את ההחלטה להסדיר את התפילות בכותל תוך הפרדה בין הזרמים והקבוצות, הכריזו נשות הכותל על כוונתן לערוך טקס חדש בעזרת הנשים של רחבת התפילה המרכזית - "ברכת כוהנות". הטקס אמור לשחזר את הטקס המסורתי: במקום גברים, נשים, בנות לכוהנים (גברים), יעמדו ברחבה כשהן עטופות בטליתות, יישאו כפיים ויברכו את חברותיהן.

"ברכת כוהנות" הוא ריטואל חדש שאינו מוכר משום זרם יהודי, כולל התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית, ודאי לא ביהדות ההלכתית והאורתודוקסית. השאלה שתעמוד בפני מנדלבליט תהיה משפטית: האם טקס כזה נוגד את "מנהג המקום"?

באפריל 2013 פסק בית המשפט המחוזי בירושלים כי יש לפרש באופן מקל את תקנות המקומות הקדושים האוסרות "עריכת טקס דתי שלא על פי מנהג המקום". השופט משה סובל קבע אז כי תפילותיהן של נשות הכותל, שכוללות תפילות ציבוריות בקול רם בהובלה של חזנית, וכן התעטפות בטלית, אינן עומדות בסתירה – לא לתקנות ולא לפרשנות שהעניק בג"ץ במרוצת השנים. בעקבות הפסיקה נקבעה מדיניות אכיפה חדשה ומשטרת ישראל הפסיקה להפריע לנשות הכותל בתפילותיהן החודשיות בכותל, או לעצור את המתפללות כפי שנהגה לעשות לעתים קרובות. 

בימים אלה מונחת בפני בית המשפט עתירה שהגישה קבוצת מתפללות אחרת (שפרשו מארגון נשות הכותל), הטוענות כי פסיקתו העקרונית של השופט סובל מלפני שלוש שנים מאפשרת להן לא רק להתפלל בציבור, אלא גם לקרוא בספרי תורה בעזרת הנשים. עוד העתירה הזאת מתבררת, השאלה שתעמוד כעת לפתחו של מנדלבליט היא אם הפרשנות של השופט סובל מאפשרת למתפללות בעזרת הנשים גם לערוך את "ברכת כוהנות".

בתוך כך נודע השבוע כי "קול ישראל" מסרב לשדר פרסומת בתשלום של ארגון נשות הכותל, המכריזה על מעמד "ברכת כוהנות" בחול המועד פסח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ