אילן ליאור
אילן ליאור

משרד התיירות החליט הערב (שני) להשעות את קמפיין השיווק העולמי למצעד הגאווה ולהקפיא את תקציבו - 11 מיליון שקל. זאת, בשל האיומים שנשמעו לביטול המצעד והפיכתו מאירוע בעל פוטנציאל תיירותי לאירוע מחאה.

הודעת משרד התיירות באה בעקבות במסיבת עיתונאים שערכו אחר הצהריים ראשי קהילת הלהט"ב ובה מחו על הקצאת הסכום לעידוד תיירות גאה למצעד, בעוד לקהילה עצמה מועברים תקציבים נמוכים בהרבה. באירוע איימו הנציגים כי האירוע עשוי השנה לשנות את אופיו ולהפוך לאירוע מחאה.

הדמייה של המטוס עם צבעי הגאווה צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של משרד התיירות בישראל

בתגובה להחלטת משרד התיירות מסרה האגודה למען הלהט"ב כי חשוב לזכור "שההחלטה להעביר את התקציב לא נעשתה יחד עם הקהילה, והתקציב לא יועד עבור הקהילה אלא עבור קידום התיירים הגאים. השעיית התקציב ממשיכה את הקו הזה, משל היתה הקהילה כלי שרת במשחק של משרד התיירות. התקציב יועבר אם נרקוד לצלילי החליל, וכאשר אנו דורשים תשלום עבור השתתפות בריקוד, התקציב מבוטל".

עוד אמרו נציגי האגודה כי "לא ראוי ששרים יאיימו על אזרחי המדינה, משלמי המיסים, המשרתים בצבא, בהשעיית תקציבים שמקורם בכספי ציבור. הקהילה ממשיכה בדרישותיה לשוויון זכויות, והתיירים ימשיכו לבקר בעיר תל אביב, בדיוק כפי שהגיעו בשנים האחרונות, ללא מטוסים צבועים וללא תקציבי קמפיין מנופחים. כעת, כשהתפנו 11 מיליון שקל, יש להעבירם לטובת הקהילה הגאה ולא לצביעת מטוסים".

במסיבת העיתונאים הציגו יושבי ראש האגודה למען הלהט"ב רשימת דרישות וקראו לראש הממשלה ולשר האוצר להיפגש עמם. דרישתם העיקרית היתה להקצות לארגוני הקהילה סכום דומה ל–11 מיליון השקלים המושקעים בקמפיין לעידוד תיירות גאה. יצויין כי תמיכת המדינה בארגוני הקהילה הגאה מסתכמת בכ-1.5 מיליון שקלים בשנה.

כמו כן, דרשו תמיכה פומבית של הממשלה בקידום שוויון זכויות לקהילה הלהט"בית, ובכלל זה חקיקה; גיבוש תוכנית מקיפה לטיפול בצורכי הקהילה הגאה וקביעת לוח זמנים ליישומה; שוויון מלא בנגישות לפונדקאות ולאימוץ בישראל ובחו"ל והכרה במשפחות גאות לצורכי אזרוח בני זוג זרים; הקמת בתי מחסה ותמיכה לטרנסג'נדרים ולנוער להט"ב בסיכון; איסור על טיפולי המרה בקטינים; ושוויון מלא ללהט"בים המשרתים בצה"ל ובכוחות הביטחון ולמשפחותיהם בעת אסון.

חברי מועצת העיר תל אביב, אפרת טולקובסקי ויניב ויצמן, הבהירו כי העירייה, המארגנת את המצעד, תפעל בהתאם להחלטת הקהילה הגאה. "הקהילה הגאה בישראל זועמת", אמר באירוע יו"ר האגודה אימרי קלמן. "קהילות רבות ברחבי העולם חגגו הישגים רבים השנה. הקהילה הגאה בישראל סיימה שנה קשה ומדממת, ללא אף הישג". עוד אמר קלמן כי "הפער בין תקציב קמפיין התיירות לתקציבים המופנים לקהילה בלתי נתפש. קמפיין המיועד לשבוע אחד בתל אביב גדול פי עשרה מתקציב כלל ארגוני הקהילה בפריסה ארצית בשנה שלמה. לא ייתכן שהיחס פנימה והחוצה כל כך שונה".

קלמן ציין כי ארגוני הקהילה יבחנו בשבועות הקרובים אפשרויות שונות, כדי להתאים את המסר של אירועי הגאווה למחאה. "לא היינו רוצים לראות כותרות בתקשורת בעולם על ביטול המצעד", הוסיף והבהיר: "אם למישהו יש ספק, לקהילה הגאה אין שום כוונה לשבת בבית ביום שישי ה-3 ביוני". חן אריאלי, המשמשת גם היא יו"ר האגודה, אמרה כי "הדרישה שלנו היא לא לקחת כסף מתקציב התיירות, אלא לקבל תקציב ממשרדים אחרים. יש הרבה הבטחות שנשארו באוויר, ואם לא יקבלו את דרישותינו הגיע הזמן לחזור למצעד שהמהות שלו היא לדרוש זכויות והכרה".

ראשות השדולה הגאה בכנסת, יעל גרמן (יש עתיד), מיכל רוזין (מרצ) ומרב מיכאלי (המחנה הציוני), מסרו כי הן מגבות את ראשי הקהילה. ''ממשלת ישראל, שנזכרת בקהילה הגאה רק בימי בחירות ובמצעד הגאווה, מסכלת באופן שיטתי חוקים ותקציבים שנועדו לשפר את מצבה, אבל מתכסה בעלה תאנה של תקציבים לתיירות גאה. הקהילה הגאה זועמת, השינויים הקוסמטיים שמנסה הממשלה לעשות בכך שהיא צובעת מטוסים בצבעי הגאווה לא יסתירו את הצביעות שלה. המאבק של חברות וחברי הקהילה הגאה לקבל הכרה ושוויון זכויות מלא צריך להיעשות דרך חקיקה ולא רק דרך פסיקות בבג"ץ", כתבו.

המצעד שייערך השנה הוא מצעד הגאווה ה-18 בתל אביב, ונקבע כי השנה הוא ייערך בסימן העצמת נשים בקהילת הלהט"ב. בעיריית תל אביב העריכו כי במצעד ישתתפו כ-180 אלף בני אדם, בהם כ-30 אלף תיירים. מדי שנה גדל מספר התיירים שבאים לישראל במיוחד כדי להשתתף במצעד הגאווה ובאירועים סביבו. במסגרת קמפיין השיווק התכוון משרד התיירות תחרות בינלאומית, שהזוכים בה יוטסו לארץ במטוס שייצבע במיוחד בצבעי הגאווה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ