פרופסור זאב שטרנהל נבחר כחבר באקדמיה האמריקאית למדעים ואמנויות

שטרנהל, חתן פרס ישראל לחקר מדע המדינה וחבר באקדמיה הישראלית הלאומית למדעים, נחשב לאחד מבכירי חוקרי הפשיזם בעולם, וספריו תורגמו לעשר שפות

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ

הפרופסור זאב שטרנהל, חתן פרס ישראל לחקר מדע המדינה וחבר באקדמיה הישראלית הלאומית למדעים, נבחר אתמול (שלישי) כחבר באקדמיה האמריקאית למדעים ואמנויות.

שטרנהל ידוע כמומחה לחקר הפאשיזם, ופועל בתחום שנים רבות. שטרנהל הוא פרופסור אֶמֶרִיטוּס של המחלקה למדע המדינה באונבירסיטה העברית בירושלים. ספריו תורגמו לעשר שפות, ספרו האחרון שנושאו אנטי-נאורות מתורגם כעת לסינית. 

פרופסור זאב שטרנהלצילום: דניאל בר און

האקדמיה האמריקאית למדעים ואמנויות כוללת חברים מכל רחבי העולם והשתייכות אליה מהווה אות כבוד והכרה במעמדו של שטרנהל בקהילה המדעית הבינלאומית. בחודש אוקטובר הקרוב יתקיים טקס במעמד החברים החדשים שצורפו לאקדמיה.

בנימוקי השופטים להענקת פרס ישראל לשטרנהל בשנת 2008 נכתב כי "פרופ' זאב שטרנהל הוא אחד ההוגים המובילים בארץ ובעולם בתחום המחשבה המדינית וחקר האידיאולוגיות. הוא חקר במשך שנים את הממד האינטלקטואלי של תנועות פוליטיות וחברתיות שעיצבו את העולם המודרני, ועיקר התמקדותו באותן תופעות אשר ערערו על תשתיתו של הליברליזם הדמוקרטי – הפאשיזם, הלאומיות הרדיקלית והמאבק נגד הנאורות".

שטרנהל נולד בפולין ב-1935, ובשנת 1951 עלה לישראל. בשנת 2008 נפצע שטרנהל בפיצוץ מטען בפתח ביתו, שהניח יעקב (ג'ק) טייטל במטרה לפגוע בו. "בחרתי כמטרה את שטרנהל שהוא נחשב מאוד, הוא פרופסור שמאלני", הסביר טייטל בחקירתו. "לא רציתי להרוג אותו, מפני שאז הוא יהפוך לקדוש מעונה. אבל מה שרציתי לעשות זה להצהיר" טייטל נידון לשני מאסרי עולם. אחרי הניסיון המחריד לפגוע בו אמר שטרנהל בבית החולים כי "עצם המעשה מלמד על שבריריותה של הדמוקרטיה הישראלית". 

בראיון ל"הארץ" בשנת 2014, במהלך מבצע "צוק איתן" אמר שטרנהל כי "הפונקציה של האינטלקטואל היא לשמור על הזכויות האוניברסליות ותפקידו הוא תמיד למתוח ביקורת על הכוח השולט, לפעול נגד השררה ולא לעמוד לצדה. בעלי הכוח לא צריכים עוד כוח. הם זקוקים לביקורת. למראה". לדבריו, "מה שאצלנו קרה בשבועות האחרונים הוא קונפורמיזם מוחלט של מרבית האינטלקטואלים והליכה עם העדר. אינטלקטואלים מבחינתי אלה פרופסורים ועיתונאים. פשיטת הרגל של תקשורת ההמונים במלחמה הזאת היא טוטאלית. זה לא קל לעמוד מול העדר. אתה יכול להידרס בקלות. אבל התפקיד של האינטלקטואל והעיתונאי הוא לא למחוא כפיים לשלטון. ראית במלחמה כיצד האוניברסיטאות מתיישרות לפי השלטון ולפי הרוב הזועק ברחוב, וזה אולי הדבר הכי מסוכן. דמוקרטיה מתמוטטת כאשר האינטלקטואלים, השכבות המשכילות, התיישרו לפי הבריונים או הסתכלו עליהם בליווי חיוך". 

עוד נכתב על שטרנהל בנימוקי השופטים ב-2008 כי "את מקומו בשורה הראשונה של חוקרי המחשבה המדינית בעת החדשה קנה לו שטרנהל בזהותו את הפאשיזם כאידיאולוגיה קוהרנטית ולא כאוסף אופורטוניסטי של סיסמאות החסרות תכנים אידיאולוגיים משמעותיים. לתופעה זו קרא שטרנהל בשם 'ימין רדיקלי', ובמחקריו הראה כיצד השתלבו בו יסודות מורכבים שביטאו את השינויים החברתיים והרעיוניים שעברו על אירופה במוצאי המאה ה-19, בחיפוש אחר תשובות לשאלות שהן הליברליזם הקפיטליסטי הקלאסי והן הסוציאליזם המהפכני לא תמיד השכילו לתיתן". השופטים המשיכו וכתבו: "תופעה חדשה זו, ששטרנהל אפיין אותה בתור 'לא ימין ולא שמאל', קראה תיגר על המסורת הרציונליסטית של הנאורות, והיא הייתה תופעה חדשנית, שטרפה את קלפיו של הניגוד המסורתי בין 'שמאל' ל'ימין' ובכך דיברה אל רבדים שונים של החברה האירופית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ