נעה שפיגל
נעה שפיגל

חותם חרפושית נדיר, השייך לאישיות בכירה בממלכת מצרים במאות ה-17 וה-18 לפנה"ס, התגלה בתל דור שבחוף הכרמל. לדברי ראש צוות החפירות, החותם משוייך לשושלת הפרעונים ה-13 ויתכן שהיה שייך אפילו למשנה למלך מצרים שהיה אחראי על האוצר המלכותי. 

על החותם העשוי מאבן חרוטים במצרית בכתב הירוגליפי שמו של בעל החותם, תפקידו וסימנים שונים. בין היתר חרוטים סימני אנח (צלבים עם לולאה בראשם), המסמלים חיי נצח, וסימני ג'ד (הדומים לעמודים) ומסמלים תחייה מחדש ויציבות. שמו של בעל החותם טרם פוענח, אולם תפקידו מתואר במלים כגון: "אשר על האוצר", "נושא החותם", ועוד.

חותם החרפושית שהתגלה בתל דור. התגלה על ידי צפר חובבצילום: חפירות דור

ראש צוות החפירות, פרופ' איילת גלבוע מהחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה, אמרה כי "בעל החרפושית נשא תפקיד שהיה דומה לזה של יוסף בממלכתו של פרעה, אחרי שפירש את חלומותיו". 

לדברי פרופ' אילן שרון מהאוניברסיטה העברית, שאחראי גם הוא על החפירות, החרפושית נדירה בגלל טבעת הזהב שמקיפה אותה ובשל שייכותה לאותו פקיד בכיר. "מה שמוצאים בדרך כלל זה חרפושיות עם שמות של מלכים שאותן יצרו בצורה מסחרית", אמר פרופ' שרון, "דווקא משהו כזה נדיר למצוא בארץ".

החרפושית התגלתה על ידי אלכסנדר טרנופולסקי,  צפר חובב, לפני מספר חודשים. טרנופולסקי  מסר אותה לצוות הארכיאולוגים החופרים באתר, ועתה היא נוקתה וזוהתה. היא נחשפה ככל הנראה לאחר שגשמים חשפו קרקע במהלך החורף האחרון.

העיר דור, ששכנה על רצועת החוף למרגלות הר הכרמל, שימשה במשך אלפי שנים עיר נמל מרכזית. עד לבנייתה של קיסריה בידי הרומאים, העיר הייתה למרכז הסחר החשוב ביותר באזור ועברו  דרכה סחורות רבות ואלפי אנשים לאורך תקופות רבות בהיסטוריה. העיר מוזכרת בכתבים מצריים מלפני כ-3,000 שנה, ואף בספרי יהושע, שופטים ומלכים א' בתנ"ך.

את האתר החלו לחפור באמצע המאה הקודמת ונחשפו בו בין היתר יישובים מתקופת הברונזה המאוחרת, יישוב פניקי ומרכזי מנהל ישראלי ואשורי. עוד נמצאו בו עיר וארמון מן התקופה ההלניסטית שבו היה פסיפס מפואר,  ושרידים מונומנטאליים מן התקופה הרומית, בכלל זה צמד מקדשים, שאולי הוקדשו לאל הים פוסידון, ועוד. 

לדברי החוקרים ישנן שתי תשובות אפשריות לשאלה כיצד הגיעה החרפושית לתל דור: האחת היא שנציג של בעל החותם הגיע לעיר הסחר המרכזית דור, שדרכה עברה אספקה של תבלינים, שרף ועוד מצרכים שנחשבו מאד בעיני המצרים, על מנת לבצע עסקה בשמו, ולכן הגיע עם חותמו. האפשרות השנייה היא שהחרפושית הגיעה לדור בתקופה מאוחרת הרבה יותר, אולי אפילו בתקופה הרומאית, כשבאזור היה ביקוש  ל"עתיקות" מן הסוג הזה. "מכיוון שהחרפושית התגלגלה מהתל ולא נמצאה בתוך ההקשר הארכיאולוגי שלה, כנראה שלעולם לא נדע באמת כיצד היא הגיעה לכאן ואיזו דרך עשתה", אומרת פרופ' גלבוע.

החרפושית נמצאת כעת במוזיאון המזגגה בקיבוץ נחשולים. בינואר השנה מצא מטייל חרפושית בת 3,500 שנה, לראשונה על הר קרני חיטין. עד היום נמצאו מאות חרפושיות ברחבי הארץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ