רב המזוהה עם הציונות הדתית ימונה לבית הדין הרבני הגדול

הבחירה ברב אליעזר איגרא, חרף התנגדות הרב יצחק יוסף, היא מכה לש"ס. הוועדה למינוי דיינים לא הצליחה להסכים על ששת המינויים הנוספים. השרה שקד: "הישג ענק לבית היהודי"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הוועדה למינוי דיינים הסכימה היום (שני) על מינויו של דיין אחד בלבד מתוך שבעה שהיא אמורה למנות לבית הדין הרבני הגדול. בתום ישיבה בת שש שעות קבעה הוועדה כי הרב אליעזר איגרא ימונה לתפקיד וכי הוא עשוי לכהן גם כחבר בוועדה למינוי דיינים, אם כי המהלך אינו אוטומטי.

הרב איגרא, רב המושב כפר מימון, מזוהה עם הציונות הדתית ומינויו אושר חרף התנגדותו של הרב הראשי יצחק יוסף. עם זאת, יוסף הסכים לפני מספר שנים למינוי איגרא במינוי זמני. לפני שלוש שנים התמודד איגרא על תפקיד הרב הראשי לישראל. הוא מכהן 24 שנים כדיין וכיום משמש כאב בית הדין הרבני האזורי בבאר שבע. איגרא שירת בצה"ל והשתתף כחייל קרבי במלחמת יום הכיפורים וכן שירת במילואים.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) אמרה כי היא שמחה וגאה במינוי וכי מדובר ב"הישג אדיר לבית היהודי". "הרב איגרא מכהן כאב בית דין שנים רבות וידוע במסירותו וסבלנותו. אני סמוכה ובטוחה שמינויו יהווה חיזוק אמיתי לכוחו של בית הדין הגדול בסיוע בסגירת תיקים קשים. תקוותי היא כי במהלך השבוע הקרוב, תוך הידברות, נגיע להסכמות ונבחר עוד שישה דיינים, לבית הדין הגדול ועוד ארבעה דיינים לבית הדין האזורי".

לדברי שקד, מאז תחילת הישיבה ניסה הגוש הלא-חרדי בוועדה – המונה כרגע רוב של חמישה מתשעת החברים – להציע שמות של מועמדים אך כולם נדחו על ידי יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי. בין השמות: הרב אוריאל לביא, שהרכב בראשותו בבית הדין בצפת התיר באופן חד-צדדי עגונה שבעלה מחוסר הכרה במשך שבע שנים. עוד הועלו ההצעות לכרוך את ההצבעה עם מינויים נוספים לבתי הדין האזוריים, ובכלל זה שמות של רבנים המזוהים עם ארגון רבני צהר – שהחרדים רואים בהם סדין אדום.

לאחר שההצעות הללו נדחו בזו אחר זו, ולמרות שלא הושגה הסכמה, הוחלט להעלות להצבעה את שמו של איגרא וזה נבחר ברוב הדרוש - שבעה מתוך תשעה. נראה כי השניים היחידים שהתנגדו להצעה היו הרב יצחק יוסף וח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה). ככל הנראה הרב הראשי האשכנזי דוד לאו תמך באיגרא, מה שצפוי להעמיק עוד יותר את המתיחות הקיימת ממילא בינו ובין עמיתו הספרדי.

המינוי של איגרא לא מסיר את איום הסגירה מעל בית הדין הרבני הגדול, כפי שנקבע בבג"ץ. על פי פסיקת בג"ץ, עד יום חמישי הקרוב אמורה המדינה לדווח על התקדמות במינוי כל הדיינים החסרים בערכאה. לדברי שקד, בג"ץ היה "חבר נוסף בוועדה למינוי דיינים" מחשש שיממש את איומו. בלשכתו של יו"ר הוועדה, השר יובל שטייניץ, הזכירו כי במשך שמונה שנים לא נבחרו דיינים לבית הדין הרבני הגדול. מכיוון שלא הושגה הסכמה על יתר המינויים, הודיע שטייניץ כי הוועדה תשוב ותתכנס בהקדם האפשרי להשלמת ההליך.

ב-7 ינואר האחרון קבע בג"ץ, במענה לעתירה של התנועה למדינה יהודית, למלא את כל התקנים החסרים בבית הדין, ולא – יבוטלו המינויים הזמניים שעליהם מסתמך בית הדין מזה שנים. "אנו מחליטים – לתועלת הרבים", קבעו השופטים רובינשטיין, מזוז ושהם – "כי על המשיבים (השר לשירותי דת, הרבנים הראשיים, הוועדה למינוי דיינים ואחרים; י"א) למנות את הדיינים לבית הדין הגדול בתוך שלושה חודשים; ככל שהדבר לא יארע, בכוונתנו להשלים את הכרעתנו בתיק על ידי קביעה כי בתוך חודש לאחר מכן יפקעו המינויים בפועל".

חברת הוועדה ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני) הגדירה את בחירתו של איגרא "היסטורית", אך הדגישה שהבחירה נעשתה רק בהוראת בג״ץ. "מינוי דיין אחד, מוערך ככל שיהיה, הוא כטיפה בים. הציבור הבא בשערי בית הדין משלם מחיר כבד עקב העדר דיינים ועינוי דין מתמשך. אני תקווה שהוועדה תתכנס בקרוב, תתעלה מעל המחלוקות ותתקיימנה הצבעות בהם ימונו עוד שישה דיינים לגדול וארבעה לאזורי למען הציבור במדינת ישראל״, אמרה סויד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ