מאות זוגות קטינים נישאו בניגוד לחוק, הפרקליטות לא הגישה אף כתב אישום

בדיון בכנסת הציגו משרדי הממשלה נתונים חלקיים וסותרים על התופעה, ב-2014 משרד הפנים דיווח על 416 נישואי קטינים אך המשטרה חקרה רק 37 מקרים. החוק קובע כי יש לפעול גם נגד עורכי הטקס

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

פרקליטות המדינה לא הגישה אף כתב אישום נגד עורכי נישואים של בני זוג קטינים במהלך 2014, למרות שהמשטרה המליצה על הגשת שישה כתבי אישום נגד מעורבים בנישואים כאלו. המשטרה חקרה באותה השנה 37 תלונות על נישואי קטינים, אף שבמשרד הפנים דיווחו במקביל על 416 מקרי נישואים.

ועדת החוקה של הכנסת גילתה אתמול (שני) את אזלת ידה של המדינה באכיפת החוק האוסר על נישואי קטינים בישראל, ואת הנתונים הסותרים המוחזקים במשרדי הממשלה שאמורים לפקח על התופעה ולאמוד את היקפה. נציגי משרדי המשפטים, הפנים, הרווחה וביטחון הפנים נדרשים להציג בפני הוועדה מדי שנה דו"ח מפורט בנושא, ואתמול התברר כי הנתונים שנאספו חלקיים בלבד, הן ל-2014 והן ל-2015.

עוד עולה מהנתונים כי 729 זוגות קטינים נרשמו לנישואים ברשות האוכלוסין בשנת 2015, 477 מבין הנרשמים מתגוררים במזרח ירושלים. מבין זוגות הקטינים שנישאו ללא היתר במגזר היהודי, 22 נרשמו במחלקה לרישום נישואים של העדה החרדית בירושלים. נתונים על כתבי אישום או חקירות בנושא זה בשנת 2015 לא הוגשו לוועדה.

הנוסח החדש לחוק גיל הנישואין נחקק ב-2012, והוא העלה את הגיל החוקי לנישואים מ-17 ל-18. בנוסף, החוק קובע כי הנושא קטין או קטינה, עורך נישואים, משיא או מסייע בעריכת נישואיהם של קטינים, או שהם בנו או בתו ונתונים לאפוטרופסותו, דינו שנתיים מאסר.

שמחת החתונה בחסידות צאנז ותולדות אברהם יצחק בנתניה, בחודש מארס האחרוןצילום: גיל כהן מגן

ואולם, החוק מתיר לבית המשפט לענייני משפחה להכיר בנישואים אלה במקרים חריגים, דוגמת נישואי ילדי אדמו"רים, או נישואים בעקבות כניסה להריון, מבלי לסכל את מתן הסיוע הנדרש לנפגעות מהתופעה. עם זאת, רובם המכריע של טקסי הנישואים נערך בניגוד לחוק.

השרה גילה גמליאל, שיזמה את שינוי החוק ב-2012, מתחה בדיון ביקורת על הנתונים. "שנתיים לאחר שינוי החוק, רק קצה הקרחון של תופעת נישואי הקטינים בישראל ידועה לנו וקצה הקרחון הזה דרוש טיפול נוסף ומעמיק", אמרה גמליאל.

לדברי השרה, "אנחנו צריכים לפעול בשני מישורים, חקיקה והגברת המודעות, על מנת לשנות את המצב העגום הזה, ויפה שעה אחת קודם, כדי לחסוך סבל מאלפי נשים המחותנות בעל כורחן בהיותן קטינות". בדיון התברר כי התופעה רחבה יותר מכפי שהוצגה בנתונים מאחר שרבים מהנישאים לא מגיעים להרשם לאחר מכן ואלו שנרשמים עושים זאת רק לאחר הגיעם לגיל בגרות.

אך למרות הנתונים החלקיים שהוגשו לוועדה, ייתכן כי התופעה רחבה הרבה יותר. כך למשל, על פי נתוני מרכז רקמן לקידום מעמד האישה מלפני כארבע שנים, בישראל נישאים בשנה יותר מ-4,500 קטינים, בהם כ-4,000 נערות. כ-500 מהן נישאות לפני גיל 16.

חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) אמרה בדיון כי "הנתונים מעידים על כך שהנושא לא נמצא בסדר עדיפות של המערכות. מי שעורך את הנישואים האלה צריך להיענש ולשלם את המחיר, צריך לייצר הרתעה". חבר הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה) אמר מנגד כי ישנן נשים שהתחתנו בגיל צעיר, "וזכו לאושר רב ולנכדים ונינים רבים". מקלב הציע להסתייע במחלקת המחקר והמידע של הכנסת כדי לייצר מאגר מידע ראוי יותר.

לדברי יו"ר הוועדה חבר הכנסת ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), "אם יעמידו לדין כמה הורים, יתכן שהתופעה תיפסק. הנישואים הללו נרשמים בחלוף חמש שנים ואז חלה התיישנות ולא ניתן להעמידם לדין". סלומינסקי הודיע כי יקיים דיון המשך לדון בתופעה במגזר היהודי. לדבריו, צריך לאתר ממשקים שיתריעו בפני המערכת על קיומם של הנישואים הללו במערכת החינוך, בביטוח לאומי וכן אצל ראשי הקהילה ונציגי הדתות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ