בעקבות הפרסום ב"הארץ": הכנסת תדון בתנאי כליאתם של עשרות לוקים בשכלם

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ קארין אלהרר, פנתה לשר הרווחה בבקשה למצוא בדחיפות פתרון לבעלי תפקוד שכלי גבולי הכלואים בבתי סוהר בהיעדר מסגרת שיקום אחרת

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוסד נווה מנשה לבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית, שלשום
מוסד נווה מנשה לבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית, שלשוםצילום: רמי שלוש
לי ירון
לי ירון

בעקבות הפרסום ב"הארץ" לפיו עשרות לוקים בשכלם שעברו על החוק אך אינם כשירים לעמוד לדין נכלאים בבתי הסוהר, הודיעה יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ קארין אלהרר, כי תקיים דיון על היעדר מסגרת שיקומית מתאימה לאסירים אלה ועל הביקורת המשפטית החריפה בעניין.

להערכת הסנגוריה, כ–20 בני אדם עם תפקוד שכלי גבולי, פגיעות ראש ורמות שונות של אוטיזם, נכלאים מדי שנה בניגוד להמלצות ועדות האבחון של משרד הרווחה. זאת, משום שלא נמצאה להם מסגרת אחרת.

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ קארין אלהרר, ב-2015צילום: אמיל סלמן

הקושי במציאת מסגרת לקבוצה זו נובע מהעובדה שלקותם השכלית אינה עונה על ההגדרה של בעלי מוגבלות שכלית והתפתחותית לפי חוק הסעד. משרד הרווחה לא מאפשר להם לרצות את העונש במוסד "נווה מנשה", התואם את צרכיהם, משום שהוא מיועד לבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית בלבד. המדינה לא מספקת אלטרנטיבות אחרות ובישראל אין מוסד אחר שיכול לקלוט אותם.

בדיון, שיתקיים לאחר חזרתה של הכנסת מהפגרה, יידרשו אנשי משרד הרווחה והבריאות לספק תשובות לכך שאין כיום אף מוסד המתאים לצרכי קבוצה זו. בשנים האחרונות נשמעה ביקורת חריפה בבתי המשפט ובסנגוריה הציבורית על התנהלותם של משרדי הרווחה והבריאות בנושא, ועל כך שהאחריות מועברת מגורם לגורם.

במכתב חריף ששלחה אתמול (שלישי) לשר הרווחה חיים כץ, דרשה ח"כ אלהרר לפתור את הבעיה בדחיפות. "העובדה כי כיום לא קיים מוסד טיפולי אשר מותאם לתת מענה לבני אדם במצב זה, היא מקוממת ודורשת התייחסות בהולה של משרד הרווחה. אני סבורה כי יש לראות את המצב הקיים, בו עשרות יושבים בבתי הכלא וממתינים למסגרת מתאימה, כמצב דחוף הדורש תיקון ופתרון הולם בהקדם האפשרי".

"כליאתם של אנשים עם מוגבלויות, אשר עברו על החוק, לעיתים שלא בידיעתם, איננה מהווה תהליך שיקומי עבורם וסביר שתוביל להרעה קשה במצב הגופני והנפשי", הוסיפה אלהרר. " "הטיפול והמענה שידרשו לו עם שחרורם מבית הכלא עתיד להיות חמור יותר מהטיפול ומהליך השיקום שהיה נדרש מלכתחילה. לפיכך, אבקשך לפעול למען הקמת מסגרת נקודתית, זמנית או לטווח הארוך, בהקדם האפשרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ