עופר אדרת
עופר אדרת

מספר האירועים האנטישמיים האלימים ברחבי העולם ירד בשנה שעברה למספר הנמוך ביותר מזה עשור ועמד על 410 בלבד - כך עולה מדו"ח האנטישמיות השנתי שפרסם הבוקר (רביעי) מרכז קנטור באוניברסיטת תל אביב בשיתוף עם הקונגרס היהודי האירופאי.

מנתוני הדו"ח, שהוצגו במסיבת עיתונאים באוניברסיטת תל אביב, עולה כי ב-2015 חלה ירידה בשיעור של כ-46% בשיעור התקריות האנטישמיות. צוות המרכז תיעד 410 אירועים אנטישמיים אלימים בשנה שעברה בהשוואה ל-766 שתועדו ב-2014.

חייל מאבטח בית כנסת בעיר בורדו בצרפת, ב-2015צילום: אי־אף־פי

לפני שנה, כשפורסם הדו"ח לשנת 2014, התריע מרכז קנטור בראשות ההיסטוריונית פרופ' דינה פורת, על כך ש"יהודים חוששים לעתידם" עקב עלייה של כ-40% במקרי האנטישמיות האלימה, והכתיר את 2014 כ"אחת השנים הגרועות בעשור האחרון".

השנה התהפכה כאמור המגמה מקצה לקצה. הרקע לירידה בתקריות האנטישמיות, לפי מחברי הדו"ח, הוא גל ההגירה הערבי והמוסלמי לאירופה, אשר "הסיט את תשומת לבו של הימין הקיצוני, הן בשטח והן ברשתות החברתיות, לאורך שנת 2015". סיבה נוספת לירידה נוגעת להגברת אמצעי הביטחון והשמירה על מתקנים ומוסדות יהודים. עוד ציינו כותבי הדו"ח כי החשש באירופה מפני טרור איסלאמי "פתח דלת להזדהות, או לכל הפחות הבעת אהדה, לקהילות היהודיות ולישראל".

על פי הדו"ח, בגרמניה תועדו בשנה שעברה 37 תקריות אנטישמיות לעומת 76 ב-2014. גם בהונגריה נרשמה ירידה ניכרת: מ-15 תקריות ב-2014 לשמונה בלבד. בבלגיה תועדו רק שישה אירועים אנטישמיים לעומת 30, ובשבדיה תועדו רק שני אירועים אנטישמיים ביחס ל-17. באוסטרליה ירד  מספר התקריות מ-30 לארבע, באיטליה מ-23 ל-4 ובדרום אפריקה מ-14 ל-4. בקנדה נרשמה דווקא עלייה במספר התקריות – מ-20 ל-32 ובארה"ב המספר נותר דומה - כ-80.

ד"ר משה קנטור, נשיא הקונגרס היהודי האירופי, אמר בהתייחס לממצאי הדו"ח כי "בעוד תקריות אנטישמיות אלימות היו בירידה - ההתקפות האנטישמיות המילוליות והדיבה נגד העם היהודי בכללותו נשארו באותה הרמה ואולי אף עלו לרמה גבוהה יותר". כשברקע לדבריו חשיפת ההתבטאויות האנטישמיות במפלגת הלייבור הבריטית, הוסיף קנטור כי "אנו עדים להתפתחויות מדאיגות מאוד במוסדות מרכזיים כגון מפלגות וגופים פוליטיים מהזרם המרכזי, איגודי סטודנטים וקמפוסים, היוצרים סביבה של אנטישמיות מוסדית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ