נתניהו: ההשמצה קדמה להשמדה; במערב חוברים להסתה של העולם הערבי

ראש הממשלה אמר כי להסתה של מיליונים בעולם המוסלמי הצטרפה בשנים האחרונות הסתה בעולם המערבי, כולל מצד חברי פרלמנט בריטים, בכירים בשוודיה ומעצבי דעת קהל בצרפת

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו נואם בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה ביד ושם, הערב
נתניהו נואם בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה ביד ושם, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ז נפתחו הערב (רביעי). העצרת המרכזית מתקיימת הערב ברחבת יד ושם בירושלים, בהשתתפות נשיא המדינה, ראובן ריבלין, וראש הממשלה, בנימין נתניהו.

בנאומו, פנה נתניהו למדליקי המשואות וסיפר על פגישתו עמם. "דיברתם מדם לבכם. סיפרתם כיצד בתנאים לא אנושיים שמרתם על צלם אנוש. סיפרתם כיצד אתם דבקים בחיים וכיצד כאן בישראל יצרתם חיים חדשים. חובתנו לאפשר לכם, לכל ניצולי השואה ולכל שורשיה להמשיך לחיות את חייכם ברווחה ובכבוד". ראש הממשלה הכריז: "במעמד זה אני חוזר ומתחייב: לא תהיה שואה נוספת".

טקס יום הזיכרון, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

נתניהו הוסיף כי "התעמולה הנאצית ציירה את היהודים כמרעילי בארות. ההשמצה קדמה להשמדה. לפני 71 שנים מוגר השלטון הנאצי אבל האנטישמיות והשקרים לא מתו עם היטלר בבונקר בברלין. כיום מיליוני בני אדם בעולם המוסלמי קוראים ושומעים כזבים איומים על העם היהודי. אומרים להם שהיהודים הם צאצאים של קופים וחזירים, אומרים להם שהיהודים שותים בגביע את דם אויביהם. והשקרים הללו והאחרים מתפשטים ברשתות החברתיות באמצעי הפצה שהיטלר וגבלס לא היו מעלים בדמיונם. הסתה זו מקורה באיסלאם הקיצוני ובעולם הערבי. אבל בשנים האחרונות מצטרפת אליה הסתה לא פחות ארסית מהעולם המערבי - חברי פרלמנט בריטים, בכירים בשוודיה מעצבי דעת קהל בצרפת".

לדבריו, "האנטישמיות בימינו מייצרת זיווגים מוזרים. אנשי אליטות שמייצגים קדמה אנושית חוברים לקנאים ברברים רודפי נשים ולהט"בים, משמידי אוצרות תרבות. מפיצים אנטישמיות נגדנו, הדמוקרטיה היחידה במזה"ת שנושאת ערכי קידמה וכבוד האדם. מדובר בשלילה מוחלטת של זכותם של היהודים למדינה משלהם. אם במהלך הדורות הציגו האנטישמים את היהודים כאויבי האנושות, מהיום הם מציגים את מדינת היהודים כאויבת האנושות. לשקר הזה אין גבולות".

נתניהו תקף בנוסף את הכרזת אונסק"ו בנוגע להר הבית מלפני ימים אחדים: "אונסק"ו קבע שלהר הבית אין קשר להר הבית. ארגון עולמי משכתב כלאחר יד פיסת הסטוריה. זוהי בורות מרצון. זוהי התמכרות לשקר והפצתו ברחבי העולם עד שיתקבל כעובדה. בדיוק כל נהגו שונאי ישראל לדורותיהם".

נתניהו דחק בציבור להתגייס להדוף את התעמולה נגד ישראל באמצעות הרשתות החברתיות: "בעולם הוירטואלי קל להפיץ את השנאה הקדומה ביותר בטכנולוגיה החדשנית ביותר, אבל באותה מידה ניתן להשתמש בטכנולוגיה הזאת כדי להפיץ את האמת. הטכנולוגיה הזאת נמצאת בכיס של כל אחד ואחד מכם".

נשיא המדינה ריבלין, נזכר סיפר על החיים בירושלים במקביל לשואה באירופה: "בשנת 1939 יצאו לדרכם ראשוני הטרנספורטים בגיא ההריגה של אירופה. בשנים בהן בני עמנו נטבחו נחנקו ונקברו חיים, אנחנו - אני ובני דורי - הרגשנו כעם חופשי בארצנו. בעוד שם נמחצו למוות היהודים והיהדות, כאן פרחה העבריות. בירושלים היה אז רוב יהודי. תלמידים הלכו לגימנסיה העברית, לאוניברסיטה העברית. נולדו ילדים, נולדתי גם אני. גם כשהגיעו לכאן שרידי השואה, אודים מוצלים מאש, לא הבנו ולא רצינו להבין ולא יכולנו להבין".

ריבלין הוסיף, "בעוד שנות דור לא יישאר בינינו ולו עד חי אחד שניצל מהתופת ההיא ושיוכל לומר ׳אני הייתי שם׳, 'אני ראיתי את הזוועה במו עיניי'. ניצולי השואה החיים בתוכנו הולכים ומתמעטים. השנים הללו הן שעת רצון לערוך חשבון נפש בפניכם. אנחנו חייבים להודות: שגינו. ניצולי השואה לא זכו מעולם לכבוד הראוי להם".

"השואה לעולם תעמיד אותנו העם היהודי, כקטגור נצחי על בימת האנושות", אמר נשיא המדינה. "קטגור כנגד האנטישמיות, הגזענות והלאומנות. קטגור כנגד בריתות עם השטן הסוחרות בכבוד האדם ובחייו עבור אינטרסים. קטגור כנגד האדישות, כנגד היחסיות של הרוע. חביב אדם, כל אדם, שנברא בצלם אלוהים".

שר החינוך נפתלי בנט נשא דברים בעצרת הממלכתית של מכון משואה ליום השואה והגבורה. "יש בעולם מי שרוצה אותנו קורבנות עלובים וחלשים, ולא רוצה אותנו חזקים. אנחנו לא נחנך את העולם לא להיות אנטישמי. אנחנו לא נכריח את העולם לאהוב אותנו, אבל, וזה אבל גדול, הפעם אנחנו נשארים בחיים", אמר והוסיף, "הפעם האנטישמיות נתקלת בקיר ברזל של מדינת ישראל ובה יהודים חזקים ברוחם, בטוחים בעצמם, ובעלי כוח מגן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ