ירדן סקופ

אוניברסיטת תל אביב הודיעה היום (ראשון) שגייסה זמרת, הלומדת בבית הספר למוזיקה במוסד, שתשיר באירוע יום הזיכרון שיערך באולם סמולרש של האוניברסיטה ביום שלישי. זאת, לאחר שבערוץ 10 דווח אתמול (שבת) כי מיזם "בעוז רוחם", ששכר את האולם מהאוניברסיטה לצורך קיום הטקס בו, נמנע בכוונה מלאפשר לנשים לשיר בטקסיה. זאת, מטעמים דתיים.

במקור, שובצו לשיר בטקסים הזמרים ישי ריבו, נתן גושן ושלומי שבת, אך בעקבות הפרסום הודיעו היום במיזם כי הם מחפשים זמרת שתשיר את "התקווה" בסיום הטקס. לבסוף, התגייסה האוניברסיטה ובחרה בזמרת סיון שקד, הלומדת במוסד, שתשיר בטקס.

מיזם בעוז רוחם, שמארגן את הטקס באוניברסיטת תל אביב ובתשע רשויות מקומיות נוספות, הוא פרויקט שמטרתו להנציח את חללי צה"ל "מתוך שיח של עוצמה ותקווה", כך לפי אתר הפרויקט. חרף הטענות כי המיזם איננו מדיר נשים באופן מכוון, בכל הטקסים שמארגן בעוז רוחם השנה ברשויות המקומיות השונות - בהן רמת גן, לוד, שדרות, ירוחם, עכו, קרית ארבע ועוד, הזמרים המרכזיים הם גברים. נשים שרות בטקסים אך ורק במסגרת מקהלות רבות משתתפים.

אתמול אמר אחד מראשי בעוז רוחם, צחי דיקשטיין לערוץ 10 ש"ההחלטה לשבץ זמרים גברים נועדה למנוע פגיעה בחלק ממשתתפי הטקס ובמשפחות השכולות". עם זאת, היום סירב דיקשטיין לענות לפניית "הארץ" בנושא, וביקש רק להדגיש שהארגון אינו מדיר נשים מטקסיו.

פרויקט בעוז רוחם כולל גם, מלבד טקסים ברשויות השונות, פעילויות בבתי הספר בהם ״מערכי שיעור חוויתיים ומרגשים, הכוללים סרטים המופקים ומותאמים במיוחד לילדים בגילאים שונים. פעילות זו יוצרת אצל הילדים חיבור לערכים ועוצמות של תקווה וחיים". לפי אתר המיזם, מדריכיו מקיימים גם "סיורים בעקבות לוחמים" המיועדים לכלל הציבור. 

המיזם הוא שיתוף פעולה של עמותת "זהות", איגוד המרכזים לזהות יהודית "אשכולות", פורום מרכזי סיור ותודעה ישראלית והאגף לתרבות תורנית במשרד החינוך - כולם מוסדות המזוהים עם הציונות הדתית. חלקם קשורים גם לשר החינוך נפתלי בנט, או למפלגתו הבית היהודי.

יש לציין כי בראש "זהות" עומד איתי גרנק, שב"הארץ" נחשף לפני כחצי שנה מייל ששלח על רקע הדיונים על תקציב המדינה, ובו עדכן את ראשי המרכזים לזהות יהודית בהישגים המסתמנים: הגדלת בסיס התקציב מ-6.9 מיליון שקלים ב-2014 ל-9.1 מיליון שקלים ב-2015 ("הישג משמעותי ביותר, גדילה של פי 20 בתוך שנתיים!!!", כלשונו) ותקציב שנתי כולל בגובה 16 מיליון שקלים.

גרנק ביקש "להודות לאנשים שפעלו" למען ההישגים - לא רק בנט ואנשי לשכתו, אלא גם "השרה איילת שקד, ח"כ ניסן סלומיאנסקי ומנכ"ל הבית היהודי, ניר אורבך". "אנו מבקשים שכל אחד ואחד מכם יתקשר או ישלח הודעה להודות להם על כך", כתב גרנק למנהלי המרכזים.

במשרד החינוך, שמעניק חסות לאירוע, סירבו להגיב לדברים.

מבעוז רוחם נמסר בתגובה: "צר לנו שיש מי שמבקשים לעלות טענות חסרות כל בסיס במציאות ולהסיט את מוקד העניין ממטרתם החשובה של אירועי ופעילות המיזם שמטרתה הנצחת זיכרונם של הנופלים מתוך עוז, עוצמה וגבורה. בערב יום הזיכרון ייערכו כחלק מהמיזם טקסי זיכרון רבים בכל רחבי הארץ הפתוחים לקהל הרחב, כאשר ברבים מהם תופענה נשים כחלק מהליווי האמנותי של האירוע לרבות מקהלת הנשים  'שרות על הגובה' ברמת גן, חבורת הזמר אזור הכוללת גברים כנשים כאחד ולהקת 'צעירי ירוחם' המורכבות מצעירים וצעירות מוכשרים. על כך יש להוסיף את רשימת הנשים המוכשרות אשר מנחות רבים מהטקסים, ביניהן אורנה דץ, שרה ב"ק, מוריה לפיד-קור ושירה פליקס. בחירת האמנים והמשתתפים בכל אחד מהטקסים, לרבות זה המתקיים באוניברסיטת תל אביב, נעשתה על בסיס התאמת לוחות זמנים ופניות של אמנים בלבד". 

מאוניברסיטת תל אביב נמסר כי "עם קבלת המידע שפורסם אמש בכתבה בערוץ 10 בדבר קיומה של הדרת נשים בטקס יום הזיכרון לחללי צה"ל,  פנתה האוניברסיטה למארגנת האירוע, הנהלת בעוז רוחם, ששכרה את אולם סמולארש, וביקשה הבהרות לדברים שפורסמו. עדי אביני מהנהלת בעוז רוחם מסר כי אין באירועים שהם מארגנים כל מדיניות של הדרת נשים, והוא אף פירט בפנינו אירועים אחרים שמארגן מיזם זה, שבו מופיעות גם נשים ולעיתים נשים בלבד.

"כמו כן, הוכחשה התגובה שהובאה אמש בכתבה בערוץ 10, וממנה השתמע כי הארגון תומך בהדרת נשים. מהנהלת בעוז רוחם נמסר כי לא ידוע כלל מי מסר את התגובה. לטענתם, בטקס שאמור להתקיים בערב יום הזיכרון, לא שובצו זמרות לשירה באירוע משיקולים של זמינות האמנים בלבד, ונוכח העובדה שההיערכות לאירוע זה נעשתה בסד זמנים קצר. כדי לוודא שבאירוע אין הדרת נשים, הציעה האוניברסיטה למארגנים לסייע באיתור זמרת מבית הספר למוזיקה באוניברסיטה, אשר תיאות להופיע באירוע. האוניברסיטה מחויבת לערכי היסוד של כבוד האדם, שוויון ופלורליזם, והיא רואה בחומרה כל ניסיון לפגוע בהם ובפרט כל ניסיון להדרת נשים מכל סוג שהוא מהמרחב הציבורי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ