נתניהו בטקס פתיחת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל: הפיוס הלאומי נובע משותפות הגורל

בשמונה בערב ייערך ברחבת הכותל הטקס המרכזי לזכרם של 23,447 חללי מערכות ישראל, בהשתתפות נשיא המדינה והרמטכ"ל

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

אירועי יום הזיכרון לחללי צה"ל נפתחו אחר הצהריים (שלישי) בטקס בבית יד לבנים בירושלים לזכרם של 23,447 חללי מערכות ישראל משנת 1860. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פתח את האירועים ואמר: "הפיוס הלאומי נובע משותפות הגורל בינינו, ואין ביטוי יותר עמוק ונאצל לשותפות גורל זה מאשר היום הזה".

"אני כמוכם נושא את משא היגון. כשאני קיבלתי את הבשורה על אחי (יוני נתניהו, שנהרג במבצע אנטבה) ואחר כך בישרתי אותה להוריי, עולמי חרב עליי. כך קרה גם לכם. אף פעם לא לגמרי יוצאים מההריסות", אמר נתניהו.

"אין מי שאיבד בן, אח, אב, בעל, חבר, בת. אין מי שלא זועק 'למה?'. אני יכול להעיד ששאלתי בדיוק את אותה שאלה בנפול אחי. בחלוף הזמן הבנתי שצריך לשאול גם את השאלה בשינוי קל: לְמה? מה התכלית? מה המשמעות של המחיר ששולם? בנינו ובנותינו יצאו בשליחות עליונה לקיים את מדינת ישראל ולהבטיח את עתידה. זה ההבדל בין עם משועבד, מוכה, נרדף ונתון לחסדי זרים, כמו שהיינו, לבין עם שיושב על אדמתו ששולט בגורלו".

נתניהו הוסיף ואמר: "לא נוותר על התקווה להתפייס עם אויבינו, אבל קודם כל נתפייס בתוכנו. והפיוס הלאומי נובע משותפות הגורל בינינו. ואין ביטוי יותר עמוק ונאצל לשותפות גורל זה מאשר היום הזה, בו אנו מצדיעים לבנינו ובנותינו הגיבורים שנפלו כדי שנחיה בארצנו".

ראש הממשלה, בנימיו נתניהו, בטקס בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

בטקס השתתפו גם יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, מנכ"ל משרד הביטחון, דן הראל והרבנים הראשיים לישראל. בשעה שמונה בערב תישמע צפירה בת דקה, ולאחריה יחל הטקס המרכזי ברחבת הכותל המערבי, בנוכחות נשיא המדינה, ראובן ריבלין, והרמטכ"ל, גדי איזנקוט. באותה שעה יחלו עצרות הזיכרון ברחבי הארץ. לאחר מכן, בשעה 21:15, ייערך אירוע "שרים לזכרם" בכנסת, במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת, שר הביטחון, סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר גולן, ומפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך.

משרד הביטחון פירסם את הנתון הרשמי של מספר חללי מערכות ישראל מאז שנת יציאת המתיישבים היהודים מחוץ לחומות ירושלים ועד היום: 23,447 איש ואישה. מספר האזרחים שנהרגו בפעולות איבה מתום מלחמת יום העצמאות ועד היום הוא 2,576, כך לפי המוסד לביטוח לאומי.

מיום הזיכרון הקודם התווספו 68 חללים למניין הנופלים. כמו כן, בשנה החולפת נהרגו 31 אזרחים בפעולות איבה. לפי נתוני משרד הביטחון, בישראל 16,307 משפחות שכולות - הורים שכולים, אלמנות, ויתומים. הספירה כוללת את חללי צה"ל, השב"כ, המוסד, המשטרה, שירות בתי הסוהר, וכן את נופלי המחתרות והבריגדה היהודית. חלק מהחללים הנמנים בנתוניה הרשמיים של מערכת הביטחון מתו כתוצאה מתאונות וממחלות. במניין הנופלים מונה מערכת הביטחון גם נכי צה"ל, שמתו כתוצאה מנכותם. לפי נתוני משרד הביטחון, 59 נכי צה"ל, שנפטרו כתוצאה מנכותם, הוכרו במהלך השנה כחללים.

מחר, יום רביעי, תשמע צפירה נוספת, בת שתי דקות, בשעה 11 בבוקר. לאחריה יתקיים טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל בהר הרצל, במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה, והרמטכ"ל. באותה שעה יתקיימו טקסים רשמיים בבתי העלמין ברחבי הארץ, ביניהם גם בבית העלמין הצבאי בקריית שאול בו ינאם שר הביטחון, משה יעלון.  טקס האזכרה לנפגעי פעולות האיבה יתקיים בשעה 13 בצהרי יום רביעי, בהר הרצל. בשעות הערב יתקיים טקס הדלקת המשואות בהר הרצל, המסמן את תום יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, ותחילתם של אירועי ערב יום העצמאות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ