ריבלין: האמון שלנו בצה"ל ובמפקדיו הוא האמון שלנו בעצמנו

נשיא המדינה נשא דברים בטקס המרכזי של יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, שנערך בכותל. הרמטכ"ל: אמון הציבור בצה"ל הוא חיוני למימוש ייעודנו

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אמר כי "האמון שלנו בצה"ל ובמפקדיו הוא האמון שלנו בעצמנו". הנשיא אמר את הדברים בטקס המרכזי של יום הזיכרון לחללי צה"ל שנערך הערב (שלישי) ברחבת הכותל המערבי בירושלים.

בטקס ברחבת הכותל אמר עוד ריבלין: "אזרחי ישראל, יקיריי, בשנה האחרונה לא הספקנו להיות הרבה יחד. התחפרנו כל אחד בצדקת דרכו. יש בינינו מחלוקות, בחלקן קשות יותר ונוגעות לשורש קיומנו כאן. אבל צה"ל הוא לא רק הצבא של כולנו - צה"ל הוא כולנו".

טקס יום הזיכרון בכותל המערבי, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

"אנחנו מוכרחים לזכור - צה"ל אינו מנווט את הספינה, הוא עושה ככל יכולתו כדי לוודא שהספינה תוכל לנווט את דרכה במבטחים ולהגיע ליעדיה. האמון שלנו בצה"ל ובמפקדיו, הוא האמון שלנו בעצמנו. בעמידה מול קורבנותינו, קרבנותיכם, בצדקת דרכנו", אמר ריבלין.

הרמטכ"ל גדי איזנקוט אמר בטקס כי אחדות העם "היא הבסיס של צבא הגנה לישראל והיא שמעצבת את דמותו כצבא העם, כצבא ממלכתי". איזנקוט הוסיף כי על מפקדי צה"ל וחייליו "לדעת, בלא צל של ספק, כי העם כולו תומך בהם וניצב מאחוריהם, גם כאשר יש חילוקי דעות. אחדות אינה בהכרח הסכמה, אך אל לנו לתת לפערים אלה לפגוע באחדות מטרתנו. אמון הציבור בצה"ל הוא חיוני למימוש ייעודנו: ההגנה על המדינה, הבטחת קיומה, ואם נידרש - ניצחון במלחמה".

בשעה שמונה בערב נשמעה צפירה בת דקה, ולאחריה החל הטקס המרכזי ברחבת הכותל, בנוכחות ריבלין והרמטכ"ל איזנקוט. באותה שעה החלו עצרות הזיכרון ברחבי הארץ. לאחר מכן, בשעה 21:15, נערך אירוע "שרים לזכרם" בכנסת, במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת, שר הביטחון, סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר גולן, ומפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך.

אירועי יום הזיכרון נפתחו אחר הצהריים בטקס בבית יד לבנים בירושלים לזכרם של 23,447 חללי מערכות ישראל משנת 1860. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פתח את האירועים ואמר: "הפיוס הלאומי נובע משותפות הגורל בינינו, ואין ביטוי יותר עמוק ונאצל לשותפות גורל זה מאשר היום הזה".

"אני כמוכם נושא את משא היגון. כשאני קיבלתי את הבשורה על אחי (יוני נתניהו, שנהרג במבצע אנטבה) ואחר כך בישרתי אותה להוריי, עולמי חרב עליי. כך קרה גם לכם. אף פעם לא לגמרי יוצאים מההריסות", אמר נתניהו. בטקס השתתפו גם יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, מנכ"ל משרד הביטחון, דן הראל והרבנים הראשיים לישראל.

משרד הביטחון פירסם את הנתון הרשמי של מספר חללי מערכות ישראל מאז שנת יציאת המתיישבים היהודים מחוץ לחומות ירושלים ועד היום: 23,447 איש ואישה. מספר האזרחים שנהרגו בפעולות איבה מתום מלחמת יום העצמאות ועד היום הוא 2,576, כך לפי המוסד לביטוח לאומי.

מיום הזיכרון הקודם התווספו 68 חללים למניין הנופלים. כמו כן, בשנה החולפת נהרגו 31 אזרחים בפעולות איבה. לפי נתוני משרד הביטחון, בישראל 16,307 משפחות שכולות - הורים שכולים, אלמנות, ויתומים. הספירה כוללת את חללי צה"ל, השב"כ, המוסד, המשטרה, שירות בתי הסוהר, וכן את נופלי המחתרות והבריגדה היהודית. חלק מהחללים הנמנים בנתוניה הרשמיים של מערכת הביטחון מתו כתוצאה מתאונות וממחלות. במניין הנופלים מונה מערכת הביטחון גם נכי צה"ל, שמתו כתוצאה מנכותם. לפי נתוני משרד הביטחון, 59 נכי צה"ל, שנפטרו כתוצאה מנכותם, הוכרו במהלך השנה כחללים.

מחר, יום רביעי, תשמע צפירה נוספת, בת שתי דקות, בשעה 11 בבוקר. לאחריה יתקיים טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל בהר הרצל, במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה, והרמטכ"ל. באותה שעה יתקיימו טקסים רשמיים בבתי העלמין ברחבי הארץ, ביניהם גם בבית העלמין הצבאי בקריית שאול בו ינאם שר הביטחון, משה יעלון.  טקס האזכרה לנפגעי פעולות האיבה יתקיים בשעה 13 בצהרי יום רביעי, בהר הרצל. בשעות הערב יתקיים טקס הדלקת המשואות בהר הרצל, המסמן את תום יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, ותחילתם של אירועי ערב יום העצמאות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ