זוכה פרס ישראל יתרום את כל כספי הפרס לארגון השמאל "תעאיוש"

החוקר פרופ' דוד שולמן העלה סרטון לרשת בו הוא מספר על התלבטויותיו האם לקבל את הפרס. לבסוף החליט לקבלו ולהעביר את הכסף - כ-75 אלף שקלים - לארגון בו הוא פעיל

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

זוכה פרס ישראל, פרופ' דוד שולמן, הודיע שיתרום את כספי הפרס לארגון השמאל בו הוא פעיל, "תעאיוש", הפועל לסיוע לפלסטינים תושבי דרום הר חברון. פרס ישראל יחולק מחר (חמישי), ביום העצמאות.

שולמן, חוקר באוניברסיטה העברית, נבחר כחתן הפרס השנה בתחום חקר הדתות בזכות מחקריו על התרבות והשפות ההודיות. הוא נחשב לאחד מבכירי חוקרי הסנסקריט ותרבות דרום הודו בעולם. במקביל לעבודתו האקדמית שולמן הוא פעיל שמאל מוכר.

בסרטון שצילם העיתונאי ניסים מוסק, מסביר שולמן על ארגון תעאיוש ומספר כי התלבט האם נכון יהיה לקבל את פרס ישראל "לנוכח המצב המידרדר הכולל, רדיפת פעילי תעאיוש ופעילי שלום וזכויות האדם, על ידי הממסד והימין המנציחים את הכיבוש". לבסוף החליט שולמן לקבל את הפרס אך להעביר את הכסף המצורף לו, כ-75 אלף שקלים, לטובת פעילות תעאיוש. ארגון הימין "עד כאן" קרא לשרי האוצר והחינוך לעצור את העברת הכסף לשולמן בעקבות החלטתו.

סרטון הוידאו בו מסביר שולמן את החלטתו:

בפברואר השנה הודיע שר החינוך, נפתלי בנט, כי פרופסור שולמן הוא הזוכה בפרס. בנט אישר את המלצת ועדת הפרס, בראשותו של פרופ' שאול שקד, ולצידו חברי הוועדה פרופ' גדעון בוהק, פרופ' דבורה דימנט ופרופ' שמואל הרוי.

חברי ועדת הפרס כתבו כי מחקריו של שולמן "מצטיינים ברבגוניות של עיסוק בסוגות ספרותיות שונות ובנושאי מחקר שונים, ביניהם: דת, מיתוס, אמנות, פולקלור ודמיון. בארץ הוא ייסד את תחום לימודי הודו, ורוב חוקרי הודו בארץ הם תלמידיו. פרופ' שולמן תרם תרומה חשובה לניהול המחקר וההוראה באוניברסיטאות בארץ".

על רקע היותו של פרופ' שולמן פעיל בארגון תעאיוש פנו כמה כלי תקשורת בנושא למשרד החינוך. השר בנט מסר בתגובה כי "פרס ישראל בחקר הדתות ניתן לפרופסור שולמן על מחקרו פורץ הדרך בנושא הספרות והתרבות של דרום הודו. השר נפתלי בנט סבור שאין לפסול אדם בשל דעותיו, משמאל או מימין, יהיו אשר יהיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ