מאות מורי העל-יסודי עתרו לבית הדין לעבודה נגד הסכם "עוז לתמורה"

בעתירה נטען כי ארגון המורים הפר את התחייבותו לפיה ההצטרפות להסכם תהיה מרצון. אחת הטענות המרכזיות של המורים היא שהרפורמה מחייבת אותם לעבוד שעות נוספות ללא תוספת שכר

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

כ-450 מורים מכל רחבי הארץ המלמדים בתיכונים עתרו היום (רביעי) לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב נגד הסכם השכר עם ארגון המורים העל-יסודיים "עוז לתמורה". בעתירה, שהוגשה בשם המורים באמצעות עו"ד ענת שני-רבה ותמר ניב-ישראל, הם טוענים כי ארגון המורים התחייב כלפיהם כי ההצטרפות לרפורמה תהיה מרצון וכי התחייבות זו הופרה תוך הטעייתם ויצירת מצג שווא. העתירה הוגשה נגד ארגון המורים, משרד החינוך, משרד האוצר ומרכז השלטון המקומי.

לטענת המורים, כעת, שנה לפני תום תקופת ההסכם עוז לתמורה, הם נדרשים לשינוי עמוק וקשה בתנאי עבודתם, ששולל מהם לחלוטין את הגמישות שניתנה להם. המורים מתארים בבקשה כיצד הרפורמה, שנחתמה בשנת 2011, מביאה לפגיעה קשה מאוד בתנאיהם, שכוללת עבודה ללא תנאים מינימליים כמו תוספת מקום למנוחה וחדרי שירותים ופינות עבודה סבירות. זאת, אף שאחת מדרישות הרפורמה היא עבודה מבית הספר לאחר שעות הלימודים.

מורים מפגינים נגד הסכם עוז לתמורה מול משרד ראש הממשלה בירושלים, ב-2014צילום: תומר אפלבאום

עוד נטען בעתירה כי הרפורמה מחייבת את המורים לתוספת של פי שניים-שלושה שעות עבודה ללא תוספת שכר. כמו כן, היא מחייבת אותם ליותר עבודה מזו שנדרשת בבתי הספר היסודיים, בלי כל התחשבות בעובדה שהם משקיעים שעות רבות על חשבונם בתקופת ההכנה למבחני הבגרות.

לטענת המורים, מדובר בפגיעה קשה במיוחד במורים הוותיקים, עד כדי אפליה על רקע גיל. זאת, מאחר ששנים רבות המורים עבדו מהבית ללא תמורה בשכר נמוך וכאשר הצליחו להגיע לרמת שכר סבירה ולגמישות בשעות העבודה, נלקחה מהם אותה גמישות, תוך פגיעה קשה בהם ובחייהם, ללא כל תמורה על העבר. עוד מתארים המורים כיצד ועדת חריגים שאליה אולצו לפנות בניסיון להשתחרר מהרפורמה פגעה בפרטיותם והתנהלה באופן פגום, התנהלה ללא כל קריטריונים ונהלים מוסדרים, לא נתנה למורים זכות טיעון אמיתית, ולא פירטה נימוקים לדחיית בקשתם להשתחרר מהרפורמה וללא הליך ערעור ומוסדר.

450 המורים החתומים על העתירה הם רק חלק מתוך קבוצה של כמה אלפי מורים שהתאגדו לפעול נגד קיום הרפורמה. הסכם "עוז לתמורה" כלל אמנם העלאת שכר משמעותית למורים, אך בפועל השכר לשעת הוראה ירד. ההסכם דורש בין היתר כי המורים ישהו בבית הספר בין השעות 8:00 עד 15:30. אחת ההבטחות המרכזיות היתה כי בבתי ספר יוקמו עמדות עבודה למורים, כך שיוכלו לבצע בבית הספר פעולות שבעבר ביצעו בבתיהם.

לפי העתירה, ברוב המקרים נוספו פינות עבודה מעטות, ולכן המורים נאלצו להמשיך לעבוד מבתיהם, אף שנשארו בבית הספר בהתאם למספר השעות שאליו התחייבו. עוד נטען כי ההסכם פוגע במורים המכינים לבגרות, "אשר נדרשים לשהות שעות ארוכות בבית הספר בחוסר מעש בתקופות שבהן אין בחינות בגרות ואז לעבוד 'בהתנדבות' בהיקף שעות גדול יותר בסמוך לבחינות הבגרות. זאת, מבלי שעומדת לרשותם האפשרות לנייד שעות מחודש לחודש אלא רק מהחודש הקודם או חודש קדימה, שאז כבר מסתיימים הלימודים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ