מרצים במכללת אשקלון: מנצלים את הרפורמה בלימודי האנגלית כדי לפטר אותנו

על אף שרק 50 סטודנטים מתוך 1,800 נרשמו ללימודי האנגלית המקוונים שמציעה הרפורמה של בנט, 23 מרצים לאנגלית במכללה זומנו לשימוע לפני פיטורים

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

23 מרצים לאנגלית במכללה האקדמית אשקלון - רובם המכריע של מרצי האנגלית במכללה - זומנו באחרונה לשימוע לפני פיטורים או צמצום משרה. בארגון הסגל במכללה, המיוצג על ידי "כוח לעובדים", סבורים כי המכללה מנצלת את תוכנית הלימודים החדשה של שר החינוך נפתלי בנט ללימודי אנגלית מקוונים במכללות ובאוניברסיטאות, על מנת לפטר אותם.

התוכנית מאפשרת לסטודנטים להירשם לקורסים מקוונים של האוניברסיטה הפתוחה בחינם, במקום לשלם מחיר מלא על קורסים פרונטליים באנגלית. עם צאתה לפועל היה חשש כי היא אכן תביא לפיטורי מרצים רבים אם סטודנטים יעדיפו לבחור את הקורסים מקוונים על חשבון קורסים עם מרצה.

מכללת אשקלון, ארכיוןצילום: לימור אדרי

יש לציין כי במכללת אשקלון נרשמו בסמסטר הנוכחי רק 50 סטודנטים ללימודי האנגלית המקוונים, מתוך 1,800 הסטודנטים במכללה הנדרשים ללימודי אנגלית. בנוסף, לוועד המרצים במכללה הגיעו דיווחים מסטודנטים, לפיהם סטודנטים שביקשו להירשם ללימודי אנגלית בקורס פרונטלי בסימסטר הקיץ או שנה הבאה – נענו כי לא יפתחו קורסים באנגלית וכי עדיף להם להירשם לקורס המקוון.

בדיון שנערך בבית הדין לעבודה בסוף חודש מארס אמרו נציגי המכללה, עו"ד גלעד זבידה ועו"ד אמיר בשה, כי המחלקה לאנגלית עומדת לסגור את שעריה. 

בתחילת הסמסטר כתבו נשיא המכללה, פרופ' שלמה גרוסמן, ומנכ"ל המכללה, ד"ר פנחס חליווה – המשמשים גם כראשי ועד ראשי המכללות הציבוריות (ור"מ) – במכתב שנשלח לכל המכללות המתוקצבות, כי הות"ת (ועדה לתכנון ולתקצוב) תעניק פיצוי כספי למכללות במקרה שסטודנטים רבים יעברו לקורסי אנגלית מקוונים – על מנת שלא יהיה צורך לפטר את המרצים לאנגלית. הפיצוי הובטח לסמסטר השני. 

מרצה לאנגלית במכללת אשקלון, אפי וינברגר, אמרה כי ״לנו הכיוון נראה ברור. הסטודנטים שלנו מרגישים מתוסכלים כי חלקם רוצים ללמוד בקורס פרונטלי, כי קורס מקוון לאנגלית אינו מתאים לכל אחד. אנחנו מבקשים שהנהלת המכללה תשב עמנו ותנסה לפתור את הבעיה, אבל הם לא רוצים״.

ממכללת אשקלון נמסר בתגובה כי ״הנהלת המכללה האקדמית אשקלון מכלכלת צעדיה בהתאם למצב בשטח. בפועל חלה ירידה של 250 סטודנטים, מסלול בר אילן שהיה דומיננטי במכללה נסגר ואיתו דירוג שלם של אנגלית, וכמובן לימודי אנגלית מקוונים, שחלים על כל המוסדות להשכלה גבוהה ובהם גם האקדמית אשקלון. דו״חות ראשונים לסמסטר זה מכלל המכללות מצביעים על מאות סטודנטים שבחרו בלימוד המקוון ללא תשלום. באקדמית אשקלון יותר מ-50 בחרו כך. תקציב ות״ת שהושג נועד לסמסטר ב׳ בלבד עקב ההחלטה שהתקבלה באמצע השנה, בשנה הבאה לא יהיה פיצוי. על אף האמור לעיל הנהלת המכללה קיבלה החלטה אמיצה לקראת שנה״ל תשע״ז ולהשאיר למעלה מ-10 מרצים (8.5 תקנים) לאנגלית במעמד של סגל מקומי בניגוד למוסדות אחרים. סטודנט במכללה יכול לבחור בין לימודים בכיתה או מקוונים״.

בשלהי מארס שלחו פורום הרקטורים של האוניברסיטאות מכתב ליו"ר התאחדות הסטודנטים, בו הם מבהירים כי אינם מוכנים לקחת חלק ברפורמה שמציע שר החינוך, נפתלי בנט, להוזלת לימודי האנגלית. במכתב נאמר כי לפני ההחלטה על הרפורמה "המל"ג לא התייעצה עם אף גורם מקצועי באוניברסיטאות לגבי פיתוח הקורסים המתוקשבים. לא זומן שום דיון על עצם יעילותם של קורסים מתוקשבים בלבד, ללא תיווך מרצה, בלימוד שפה זרה. יתרה מזאת, למוסדות לא ניתנה כל אפשרות לבחון את הקורסים המקוונים ולהעיר את הערותיהם". בעקבות הביקורת הגיעו נציגי האוניברסיטאות לפשרה עם הות"ת, וימשיכו במו"מ על לימודי האנגלית לקראת הסמסטר הבא. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ