משרד החינוך יקיים פיילוט ללימודי ערבית מדוברת בבתי הספר היסודיים

התוכנית החדשה לכיתות ה'-ו' אמורה להכין את התלמידים ללימודי הערבית הספרותית בחטיבה. על שולחן הכנסת יונחו היום הצעות חוק שמטרתן לתת מעמד שווה לשפה הערבית באקדמיה

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה באוניברסיטת חיפה לציון יום הנכבה, במאי 2014
ירדן סקופ

הכנסת מציינת היום (שלישי) את יום השפה הערבית בכמה אירועים, ועל שולחנה יונחו ארבע הצעות חוק של ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת), שמטרתן להעניק מעמד שווה לשפה הערבית בקמפוסים. אחת ההצעות מבקשת לעגן שילוט בקמפוסים בשפה הערבית ותרגום אתרי המוסדות להשכלה גבוהה לערבית. הצעה אחרת מבקשת לקיים בקמפוסים קורסי דיאלוג יהודי-ערבי שיפגיש בין סטודנטים יהודים לערבים ויעסוק בהיכרות הדדית והכרת התרבויות השונות. עוד הצעה מבקשת להבטיח כי בקרב עובדי המועצה להשכלה גבוהה יהיה ייצוג הולם לאוכלוסייה הערבית, הדרוזית והצ'רקסית והצעה נוספת מבקשת ייצוג הולם לאוכלוסיות אלה בקרב עובדי אגודות הסטודנטים השונות.

כיום הערבית נעדרת כמעט לגמרי מן הקמפוסים בישראל. מבדיקה שערך "הארץ" בשנה שעברה עולה כי בקמפוסים של כל האוניברסיטאות השילוט בערבית חלקי או לא קיים כלל, רק חלקים מאתרי האינטרנט תורגמו לערבית, וישנם רק פרופסורים ערבים בודדים בסגל האקדמי הבכיר. 

אתמול פורסם ב"הארץ" כי יותר ממחצית מהאתרים הרשמיים של המדינה אינם נגישים בשפה הערבית - זאת למרות שלפני יותר מעשור החליטה הממשלה להנגיש את כולם לדוברי הערבית.

אתמול הודיע משרד החינוך כי הוא פועל להרחיב את לימודי הערבית המדוברת בכיתות ה'-ו' ואישר תוכנית פיילוט של המשרד שאמורה להחליף את התוכניות הקיימות הנלמדות במחוזות צפון וחיפה, של ארגון קרן אברהם. המטרה היא להבטיח תוכנית לימודים רשמית של המדינה ללימודי ערבית מדוברת, ובשנה הבאה יתקיים פיילוט עם תוכנית המשרד בכמה בתי ספר בהם לומדים כעת לפי התוכנית של קרן אברהם. 

כיום נלמדת ערבית, בעיקר ספרותית, בכיתות ז'-ט' בישראל. התוכנית החדשה אמורה להכין את התלמידים ללימודי הערבית הספרותית בחטיבה. כ-60% מן המלים הנלמדות כעת בכיתה ז' יילמדו, על פי התוכנית החדשה, עוד ביסודי. כך, כאשר יידרשו התלמידים בכיתה ז' להתחיל את צעדיהם הראשונים בקריאה, יהיה להם בסיס של אוצר מלים, אשר יסייע להם גם ברכישת מיומנות הכתיבה בצורה קלה ומהירה יותר.

סיגלית שושן, המפמ"רית לערבית במשרד החינוך, הסבירה כי התוכנית "שמה דגש על השיח המדובר, במטרה להגביר את המוטיבציה של הלומדים הצעירים ללמוד את השפה הערבית, לטפח בהם את אהבת השפה ואת הסובלנות כלפי דוברי שפות אחרות, ולא פחות מכך, להכין אותם לקראת המשך לימוד הערבית בחטיבת הביניים". לדבריה, "הלימוד יהיה חווייתי, יתבצע בעיקרו בשפה הערבית המדוברת, יתמקד במיומנות ההבעה בעל פה וישולבו בו עד כמה שניתן שירים, משחקים, סיפורים, סרטונים ועוד, במטרה להגביר את ההנאה מלימוד השפה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ