ועדת החינוך: על משרד החינוך להשיב בתוך חודש על הטענות נגד ספר האזרחות החדש

משרד החינוך מסרב לפרסם את הפרוטוקולים ואת זהות מקבלי השכר שהשתתפו בעבודה על הספר. המשרד: שמותיהם של אנשי האקדמיה שייעצו נשמרים בסוד כדי שלא יופעלו עליהם לחצים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בוועדת החינוך של הכנסת התקיים היום (שלישי) דיון על ספר הלימוד החדש במקצוע האזרחות "להיות אזרחים בישראל", שיצא לאור לפני כשבועיים וגרר תלונות רבות ממגזרים שונים על אי דיוקים ועל כפיית תפיסת עולם לאומנית ואנטי דמוקרטית. עוד עלו תלונות על כך ששום איש מקצוע ערבי לא השתתף בכתיבת הספר ושהיחס לערבים בו בעייתי. 

בתום הדיון ביקש יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), ממשרד החינוך להשיב על הטענות השונות שעלו בדיון בנוגע לספר בתוך כ-30 יום. בין היתר ביקשו חברי כנסת שונים, ובהם סתיו שפיר (המחנה הציוני), לקבל את הפרוטוקולים של הדיונים על הספר ומידע על נוהלי העבודה וזהות מקבלי השכר שהשתתפו בעבודה על הספר - אך סורבו. לדברי שפיר, "הצביון של מדינת ישראל לא ייקבע במחשכים על ידי מינויים פוליטיים של שר משיחי שמפלגתו זכתה בשמונה מנדטים בבחירות. אם יש רצון לשנות את היסודות המשותפים של האזרחות הישראלית, הם צריכים להביא את זה לכנסת ולהשיג לכך רוב".

ראש אשכול חברה ורוח במשרד החינוך, אלירז קראוס, טענה בדיון כי שמותיהם של אנשי האקדמיה המגוונים שייעצו נשמרים בסוד כדי שלא יופעלו עליהם לחצים.

סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, מרדכי קרמניצר, אמר בדיון כי "יש לספר שני כשלים, כשל מקצועי משום שיש בו עשרות שגיאות, והספר מדיר מ'הטוב המשותף הישראלי' את הערבים. הספר הזה לא יכול לשמש ספר חינוך לילדי ישראל".

מנגד אמר ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): "לא שמעתי מקרמניצר אף מלה על הרכיב של היהדות של המדינה שלנו. הוא איש שמאל, ואני מבקש לנתץ את התפישה הזאת של 'הדמוקרטיה היא השמאל'. הספר הזה מעורר שאלות. אנחנו רוצים שתלמידי ישראל יגבשו דעה בעצמם, ולכן צריך להציג להם את השאלות".

גלאון: אבקש להוציא צו מניעה נגד הפצת הספר 

בתוך כך הודיעה יו"ר מרצ, זהבה גלאון, כי מפלגתה תפנה לבית המשפט בבקשה להוציא צו מניעה להפצתו של ספר הלימוד החדש. "ועדת החינוך צריכה לעצור את הדפסת הספר הזה בגלל שהוא חד-צדדי ומטעה", אמרה גלאון. "בספר הזה מופיעה מפה ולפיה תלמידי ישראל לומדים ששמונה הערים הגדולות בגדה הן ערים ישראליות, ושאום אל-פחם אינה בשטחי ישראל. אזרחי ישראל הערבים עוברים בה טרנספר דה פקטו, והערים הגדולות בגדה מסופחות. זה אחד המוצרים המחפירים שיצאו ממשרד החינוך אי פעם, וצריך להקפיא את הוצאתו עד לתיקון כל עיוותי המציאות הבוטים האלה."

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ