עודד ירון

מנהלת קבוצת פייסבוק פופולרית לחיפוש דירות בתל אביב חוללה סערה ברשת, לאחר שקראה לחברי הקבוצה שהשתתפו בהפגנת השמאל אמש (שבת) לעזוב את הקבוצה. בנוסף, חסמה המנהלת שורה של משתמשים, לדבריה, בגלל השפה שבה השתמשו.

"אני לא נוטה להעלות פוסטים פוליטיים בקבוצה, אבל אם היה כאן ולו מישהו אחד שהשתתף בהפגנה היום בדיזינגוף והניף דגלי שנאה ואש"ף, אנא הואילו להעיף עצמכם מהקבוצה", כתבה כהן בקבוצה "דירות מפה לאוזן בת"א" המונה כ-100 אלף חברים ומהווה אחת הקבוצות הפופולריות ביותר ברשת לחיפוש דירות בעיר.

הפוסט של מיכל כהן בקבוצה "דירות מפה לאוזן בת"א"צילום: מתוך עמוד הפייסבוק דירות מפה לאוזן בת"א

הפוסט גרר אחריו תגובות נזעמות רבות, אך גם הודעות תמיכה. בפוסט נוסף כתבה כהן: "אם יש משהו אחד שאני מבקשת מנתניהו – זה לקחת את האזרחות מכל מי שהיה בהפגנה היום בדיזינגוף". לטענתה, חסמה משתמשים רבים מהקבוצה הפופולרית בגלל שימוש בשפה פוגענית ולא בגלל הדעות שהביעו בתגובה לפוסט שלה. בתשובה לפניית "הארץ" היא הדגישה שלא חסמה גולשים בשל עמדות פוליטיות. "מי שקילל או איים נמחק", מסרה.

לבסוף התנצלה כהן אם פגעה בדבריה, אך ציינה כי היא "שמחה על מי שעזב את הקבוצה".

"למה? כי הבנתי שגם אם אני אומרת משהו שאולי מכעיס, יש מי שמגיב כעס ויש מי שמגזים, מקלל ומשפיל בצורה נלוזה ואלו בדיוק האנשים שאני לא רוצה בקהילה", כתבה. "אני מתנצלת אם גרמתי לחלק להרגיש לא רצויים - כולכם רצויים. כשזה מגיע למדינה שאני חיה בה אתם חייבים להבין אני בן אדם, אני ישראלית ומי שמרגיש שהמדינה הזו הוא משהו שאפשר להעיף לעזאזל, אנחנו לא באותה סירה ולא בא לי לעשות עבורו משהו".

גולשים רבים שיתפו את הפוסטים שהעלתה, מתחו ביקורת על הדברים וקראו לעזיבה המונית של הקבוצה.  "אני לא נוטה להיות פשיסטית, אבל כשאני כן, אני מעדיפה שלא תגורו בתל אביב", כתב זיזו אבו אל-הוא בפוסט שזכה לתפוצה רחבה. "לא ידעתי שלגברת מיכל כהן, בעלת הקבוצה דירות מפה לאוזן בת"א, יש בעלות על נדל"ן בתל אביב. תקשיבי חמודה, זאת הקבוצה שלך והיא באמת לא צריכה להיות דמוקרטית, פשוט תצייני את זה בראש הקבוצה שנדע לא להיות חלק ממנה. אגב, ההפגנה אתמול יכולה או לא להיות לטעמך, אבל בהפגנות שהיו בעבר בה פעילי שמאל נתקלו באלימות מצד פשיסטים כמוך, לא ראיתי אותך רצה לבקש שאנשים האלה יעיפו את עצמם מהקבוצה הדוחה שלך. למזלנו יש אינספור קבוצות של 'דירות מפה לאוזן', אז אני בכיף מעיף את עצמי (ולמרות שלא הייתי בהפגנה), ואני מציע שכולם נתחיל לרוקן אותה"

בינתיים נפתחה קבוצה אלטרנטיבית תחת השם "דירות מפה לאוזן לא פשיסטים", שצברה עד כה כ-350 חברים.

זו לא הפעם הראשונה שמתחוללת סערה על רקע פוליטי בקבוצה. בעקבות דיון אודות פוסט שנכתב על ידי שוכרים שהתלוננו על אפליה גזענית מטעמו של בעל הנכס, הזהירה כהן פוסט כי השיח בקבוצה יעסוק בדירות בלבד. "מעתה, אם זה לא היה  מובן מאליו עד כה, כל פוסט אחר יוסר. אין כאן פוליטיקה- זו קבוצה לחיפוש דירות", כתבה כהן. 

הסערה הנוכחית לא הוגבלה לרשת. חברת הכנסת יעל כהן פארן (המחנה הציוני) ביקשה להעביר מסר מרגיע. "הרבה מההקצנה בחברה שלנו מתחוללת בגלל ההתלהמות ברשתות החברתיות. חלק מהותי מחוזקה של מדינת ישראל היא באחדות העם. המשך קיומנו כאומה מוסרית דורש עבודה עמוקה של איחוד השסעים והקרעים בעם", מסרה. "מנהל או מנהיג של קבוצת אנשים, בין אם בפייסבוק ובין אם בחיים הציבוריים נדרש לפעול ביתר רגישות כאשר בוחר להשתמש בבמה ציבורית כבשלו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ