האלימות כלפי קהילת הלהט"ב נדונה בכנסת; המשטרה לא טרחה לשלוח נציג

חברות השדולה הגאה זימנו את השר לביטחון פנים ארדן להשתתף בכנס בנושא פשעי שנאה על רקע מגדרי, אך הוא לא יכל לבוא. המשטרה: איננו משתתפים בדיוני שדולות

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

המשטרה לא שלחה אף נציג מטעמה לכנס בנושא פשעי שנאה כלפי קהילת הלהט"ב שיזמה השדולה הגאה בכנסת לכבוד חודש הגאווה. זאת, למרות שהשר לביטחון פנים, , התחייב כי המשטרה תעשה כן.

את הכנס, שמתקיים בפעם הרביעית, יזמו חברות השדולה: חברות הכנסת מירב מיכאלי (המחנה הציוני), מיכל רוזין (מרצ), יעל גרמן (יש עתיד) ושירן השכל (ליכוד). היוזמה לשוב ולקיים את הכנס עלתה לאור מספר מקרי אלימות שהתרחשו לאחרונה נגד חברי הקהילה הגאה. בין היתר השתתפו בדיון הזמר , שייצג את ישראל בארוויזיון וסיפר על האלימות שחווה בחייו, וצעיר על ידי מספר נערים באמצעות בקבוק זכוכית רק משום שהוא משתייך לקהילה.

דיון של השדולה הגאה בכנסת
דיון של השדולה הגאה בכנסת, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

לדיון הוזמנו נציגים של כל המשרדים הרלוונטים, ביניהם המשרד לביטחון פנים, וגם נציגי משטרת ישראל. כל המוזמנים אישרו את הגעתם, למעט המשרד לביטחון פנים שלא השיב. חברות השדולה יצרו קשר ישיר עם השר ארדן וזה אמר להן כי לא יוכל להגיע, אך ידאג שנציג המשטרה יגיע ויענה על שאלות. אלא שלדיון הגיעו כולם, פרט לנציג המובטח של המשטרה. חסרונו הורגש כבר בפתח הדיון כשהוצג נתון לפיו רק 8% מקורבנות פשעי שנאה מבין חברי הקהילה הגאה בחרו לדווח על כך. 

הנוכחים בדיון זעמו היום על היעדר נציג המשטרה בין השאר משום שביום שישי יתקיים מצעד הגאווה. חלק מהדיון הוקדש לרצח שירה בנקי והפקת הלקחים שנעשתה בעקבותיו. "הקהילה הגאה חוששת", הודיעו חברות השדולה. "אחרי הרצח בבר נוער ואחרי רצח , היינו מצפות אפילו לעוד יותר רגישות ומחויבות של המשטרה כלפי הקהילה הגאה, אבל הם אפילו לא הגיעו לדיון".

לקהילה הגאה מגיעות תשובות מהגוף שאחראי על ביטחונה. האלימות כלפי הקהילה הגאה עדיין נוכחת מאד, כמו ששמענו בכנס. בכל שתי דקות מוטרד להט״ב ברשת, קריאות מפורשות לאלימות נכתבות ונשמעות בה על בסיס יומי, ולהט״בים סובלות וסובלים מהטרדה ואלימות במרחב הציבורי. למרות זאת, המשטרה לא חשה צורך לתת תשובות", מסרו חברות השדולה.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "נציגי משטרת ישראל כגוף ממלכתי אינם משתתפים בדרך כלל בדיונים של שדולות. יחד עם זאת, נציין כי נציגי המשטרה משתתפים בדיון בוועדת המשנה לספורט בנושא אלימות כלפי קהילת הלהט"ב בכדורסל והספורט בכלל". במשטרה הוסיפו כי הם רואים "חשיבות רבה בדאגה לשלום הציבור כולו" וציינו כי לאחרונה בוצעו כמה "חקירות מאומצות לאיתור החשודים בעבירות אלימות על רקע נטייה מינית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ