משרד החינוך: עלייה חדה במספר הניגשים לבגרות 5 יחידות במתמטיקה

מנתונים שהציג השר בנט עולה כי השנה עלה מספר התלמידים שניגשו לבחינה ב-1,800 בכיתות י"ב וב-4,000 בכיתות י"א. זינוק במספר הניגשים לבחינה ביישובי הפריפריה

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

הציג הבוקר (שלישי) נתונים על עלייה גדולה במספר הניגשים לבחינת הבגרות 5 יחידות במתמטיקה. מנתוני המשרד עולה כי השנה (תשע"ו) ניגשו לבחינה 12,593 תלמידי כיתות י"ב - עלייה של כ-1,800 תלמידים.

בשנה שעברה ניגשו לבגרות בכיתה י"ב 10,804 תלמידים ובשנה קודם לכן רק 9,500. השפל היה בשנת 2012, אז ניגשו רק 8,869 תלמידים לבגרות. בכיתה י"א חלה עלייה של כ-4,000 נבחנים לבגרות 5 יחידות ומספרם הסתכם ב-15,800.

נתונים שנלקחו מהכתבה. העלייה בשיעור התלמידים הניגשים השנה לבגרו, בהשוואה לאשתקד: ברהט עלייה של 104%, שפרעם 96%, נתיבות 56%, ירושלים 29%, תל אביב 21%.
מספר תלמידי י"ב שניגשים לבגרות השנה - 12,800, תלמידי י"א - 15,800. בשנה שעברה - י"ב 10,804 וי"א - 12,037

הנתונים פורסמו במסיבת עיתונאים חגיגית, כחלק מקמפיין "לתת בחמש" של שר החינוך , שמטרתו לטפל בירידה החדה בניגשים לבגרות 5 יחידות במתמטיקה. עם זאת, יש לציין כי ניתן לראות שהעלייה ההדרגתית בניגשים החלה כבר בשנת 2013, ומי שניגש כעת לבגרות בכיתה י"ב או י"א בחר ללמוד 5 יחידות עוד לפני הקמפיין.

"אחרי עשור של ירידה מסוכנת במתמטיקה ובמדעים, אני שמח היום לבשר: הפכנו את המגמה", אמר בנט. "בזכות המאמץ הכביר שלכם, חל השנה זינוק של 6,000 תלמידים שניגשו למבחני הבגרות ב-5 יחידות מתמטיקה. אלפי תלמידים אלה מאופקים, מלוד, מרהט ומכל רחבי הארץ התאמצו, השקיעו והוכיחו לעצמם שהם מסוגלים להכל. אנחנו לא מוותרים על אף ילד ולא מוותרים לאף ילד".

במשרד הציגו גם עלייה בניגשים לבגרות 5 יחידות בכיתות י"א וי"ב ביישובי הפריפריה: בנתיבות חל גידול של 56%, שפרעם 96%, בית שאן 31% ורהט - 104%. בערים הגדולות בראשון לציון חל גידול של 25%, בירושלים - 29%, בתל אביב - 21%, ובחיפה – 23%. ביישובים לא יהודיים נוספו בשנתיים האחרונות עוד כ-700 תלמידים ללימודי 5 יחידות, אולם המשרד לא הציג את שיעור העלייה.

שני תלמידים נבחנים בבגרות במתמטיקה בתיכון ברמת גן, בשנה שעברה
בחינת בגרות במתמטיקה בתיכון ברמת גן, בשנה שעברהצילום: אילן אסייג

באחרונה נמתחה ביקורת על התוכנית לעידוד לימודי 5 יחידות מתמטיקה, ומועצת התלמידים הארצית אף פתחה בקמפיין נגדו. זאת, לדבריהם, במחאה על הדרך בה מוביל שר החינוך את הקמפיין. יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית, אליאב בטיטו הסביר כי "אנו מברכים על השאיפה למצוינות במתמטיקה, אך להבדיל משר החינוך - אנו מאמינים כי ניתן להצליח גם בתחומים נוספים ושמצוינות לא נמדדת בהכרח על ידי מקצוע אחד או ציון. משרד החינוך יצר 'עגל זהב' חדש - 5 יחידות במתמטיקה. מדובר כאן בקרב של ממש על אופייה של מערכת החינוך - האם על המערכת לשאוף לערכים ולמימוש יכולות או להישגים בלבד". בטיטו הוסיף כי "אפשר ורצוי לשאוף למצוינות אך השאיפה צריכה להיות שכל תלמיד ותלמידה יצליחו בתחום בו הם טובים וימצו את יכולותיהם".

התוכנית לחיזוק לימודי המתמטיקה מתוקצבת בסך 75 מיליון שקלים בשנה והשנה נפתחו כמאה מגמות לימוד חדשות ל-5 יחידות. לראשונה, משרד החינוך אפשר פתיחת מגמת לימוד המונה שישה תלמידים בלבד. בעבר התנאי לתקצוב פתיחת מגמה ל-5 יחידות במתמטיקה היה 15 תלמידים בכיתה. כמו כן, מעניק משרד החינוך לראשונה רשת ביטחון" - תלמיד שלא השיג ציון עובר ב-5 יחידות (בשקלול שתי הבחינות והציון הסופי), יקבל תוספת של 20 נקודות ויעבור את הבחינה ב-4 יחידות לימוד. דבר זה יבטיח עבורו כרטיס כניסה לעולם המדעים באקדמיה. מדובר בעיקר בתלמידים שמתלבטים בין 5 יחידות ל-4 יחידות ומתוך שיקולי כדאיות ודאגה לעתידם חלקם בחרו "לרדת" ל-4 יחידות.

כמו כן, כל תלמיד שייבחן ב-5 יחידות מתמטיקה יזכה ב-35 נקודות בונוס בחישוב הציון בקבלה לאוניברסיטאות. בעבר הבונוס היה 25 נקודות; המשרד העניק תוספת של כ- 2,000 שעות לימוד במתמטיקה לתלמידי התיכון; הורחבה הסמכת המורים ו-150 מורים שלימדו 4 יחידות לימוד במתמטיקה עברו השנה הכשרה באוניברסיטאות ללימוד 5 יחידות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ