מפלה ל-BDS: האגודה האנתרופולוגית בארה"ב הצביעה נגד חרם על ישראל

4,807 חברים באגודה השתתפו בהצבעה, שהוכרעה בפער של 39 קולות. יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות בישראל: הישג משמעותי, פירותיו של המחקר הישראלי הם נחלת הכלל

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים49
ירדן סקופ

האגודה האנתרופולוגית האמריקאית (AAA) הצביעה היום נגד חרם אקדמי על האוניברסיטאות בישראל. ההחלטה התקבלה בפער קטן: 2,423 מחברי האגודה הצביעו נגד הצעת החרם לעומת 2,384 שהיו בעדה. ההצבעה בוצעה באופן אלקטרוני במהלך החודשים אפריל-מאי והשתתפו בה 51% מכלל 9,359 חברי האגודה. מדובר בכישלון משמעותי לתנועת BDS.

ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) פנה בדצמבר האחרון לנשיאת האגודה האנתרופולוגית האמריקאית, פרופ' אליס ווטרסון, בקריאה לבלום את המהלך המדובר. בפנייתם כתבו לה ראשי האוניברסיטאות כי "גורמים פוליטיים, כוחניים ואינטרסנטיים מטעים אתכם ומוליכים אתכם שולל. הם מזינים אתכם במידע מעוות, מגמתי ושקרי, שאין לו שום אחיזה במציאות, אשר נישא על גבי פופוליזם ושנאה… סבורים אנו כי תסכימי שלהצעות מסוג זה אין מקום באקדמיה. חרם אקדמי נוגד באופן שאינו משתמע לשתי פנים את האתוס האקדמי ואת ערכיו, והוא פוגע בשיתופי פעולה אקדמיים ומחקריים בינלאומיים".

הפגנת תמיכה בחרם על ישראל בפריז, בשנה שעברה
הפגנת תמיכה בחרם על ישראל בפריז, בשנה שעברהצילום: אי־אף־פי

יו"ר ור"ה ונשיא הטכניון, פרופ' פרץ לביא, מסר בהיוודע תוצאות ההצבעה כי "מדובר בהישג משמעותי לאוניברסיטאות בישראל, ומאידך בכישלון ל-BDS ולגורמים אינטרסנטיים נוספים המובילים קמפיין שקרי נגד ישראל. פירותיו של המחקר המדעי הישראלי הם נחלת הכלל, ושייכים לכל אדם בעולם באשר הוא ללא הבדל דת, מוצא, גזע, מין ומגדר, ואת זה חייב להבין כל אקדמאי בעולם המשתייך לאיגוד כזה או אחר לפני שהוא חותם בשמו על החלטה להחרים אותנו. אני מבקש להודות לכל השותפים ולתומכים במאבק בארץ ובחו"ל".

פרופ' דני רבינוביץ' מהחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה ובי"ס פורטר ללימודי הסביבה באוניברסיטת ת"א, שכיהן בעבר כנשיא האגודה האנתרופולוגית הישראלית ונמנה על ועדת ההיגוי של 'אנתרופולוגים למען דיאלוג ישראלי-פלסטיני', ציין: "זהו רגע מעורר השראה לאנתרופולוגיה, אבל הניצחון הזה הוא מר-מתוק. חבל שנאלצנו להקדיש כל כך הרבה אנרגיה וזמן – כמעט שנתיים – למאבק בהצעת החלטה שמוטב היה לו לא באה לעולם מלכתחילה״.

ההצעה להצביע על חרם נגד ישראל התקבלה בנובמבר האחרון, בוועידה השנתית של האגודה האמריקאית. אז תמכו בהחלטה 1,040 חברי הוועידה לעומת 136 שהתנגדו לה. ההחלטה התקבלה לאחר שלוש שנים של דיונים ויכוחים פנימיים קשים בתוך האגודה. בספטמבר האחרון פרסם צוות מטעם האגודה דו"ח מקיף שבו נמתחה ביקורת על מדיניות ישראל בשטחים ועל אפליה כלפי ערבים באוניברסיטאות המחקר בישראל והציג מספר דרכי פעולה אפשריות בעניין החרם.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ