מנכ"לית נשות הכותל עוכבה לחקירה לאחר שנכנסה לרחבה עם ספר תורה

לזלי זקס וקבוצת מתפללות קראו בספר ברחבת הנשים ועוכבה בשל תלונה שהגיש למשטרה רב הכותל. מנכ"ל התנועה הרפורמית: "נשים תקראנה בתורה ממש כשם שהן מצביעות לכנסת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מנכ"לית ארגון נשות הכותל, לזלי זקס, עוכבה אתמול (שלישי) לחקירה לאחר שנכנסה לכותל המערבי עם ספר תורה. את התלונה נגדה הגיש רב הכותל שמואל רבינוביץ.

זקס נכנסה למתחם יחד עם עוד כמה עשרות מתפללות, קראה בספר התורה המוברח בתוך עזרת הנשים, ונעצרה. נשות הכותל נוהגות להגיע לרחבת עזרת הנשים בראש כל חודש ומדי פעם הן מנסות להכניס פנימה ספר תורה.

לזלי זקס מעוכבת לחקירה, אתמולצילום: נשות הכותל

"יהודים בכל הדורות מסרו נפשם למיתה כדי לשמור על קדושתו וכבודו של ספר התורה, אך עבור נשות הכותל זכויות הפרט 'כביכול' שלהן קדושות יותר", אמר רב הכותל בתגובה, "אני מפציר בשר לענייני דתות הרב דוד אזולאי לקבוע, אחת ולתמיד, נוהל ברור ומחייב להתנהגות בכותל ולעצור את הביזיון שמתחולל מדי ראש חודש במקום הקדוש".

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית אמר כי "משטרת ישראל החליטה למלא את פקודותיו של רב הכותל במקום לעשות את תפקידה ולשמור על החוק. לא ברור כיצד מצליח רב הכותל להשתמש במשטרה לצרכיו המגזריים פעם אחר פעם". לדבריו, "בעבר עצרו את נשות הכותל בגלל טלית ותפילין, עד שבית המשפט קבע שהרב רבינוביץ חרג מסמכותו והמשטרה שגתה, וכעת יקרה אותו דבר בגלל ספר תורה. מדינת ישראל היא הדמוקרטיה היחידה בעולם בה יהודים לא נהנים מחופש דת".

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר כי "ממשלת ישראל צריכה להחליט לאן פניה - ליישום ההבנות וההסכמים בנושא הכותל או לחידוש המחלוקת הקשה בעם היהודי סביב הנושא. איננו מוכנים להתרשם מהצהרותיו של ראש ממשלה על אחדות והידברות בשעה שמתפללות נעצרות בכותל רק מכיוון שקראו בתורה".

קריב הוסיף כי "המחזות המבישים הללו חלפו מהעולם במהלך המשא ומתן על הסדר הכותל, וחזרתם מבשרת רעות. נשים תקראנה בתורה, תתעטפנה בטלית ותשרנה בקול – ממש כשם שהן מצביעות לכנסת, מכהנות כשופטות ומשרתות כקצינות בצה"ל, ומעצרי הראווה של המשטרה ורב הכותל לא ימנעו תהליך זה אלא רק יעניקו לו רוח גבית. פנינו ליישום הסדר הפשרה בכותל, אך אם נדרש לא נהסס להמשיך במאבק לצדן של נשות הכותל".

בשבוע שעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו שב והביע את מחויבותו להסדר הפשרה בכותל המערבי, על פיו תוסדר רחבה משותפת לנשים וגברים, ללא פיקוח רבני, ברחבה הדרומית של הכותל. נתניהו אמר את הדברים בפגישה עם ראשי התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית, שהזהירו מנגד כי נסיגה מהסדר הכותל תגרור "נזק הרסני" ביחסים.

בחודש אפריל הגיעו כ-200 נשים לרחבת הכותל כדי להשתתף בתפילת שחרית ומוסף של חול המועד של ארגון נשות הכותל. במקור תכננו נשות הארגון לקיים לראשונה טקס "ברכת כוהנות", אך בעקבות איסור היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הוחלט לקיים תפילה מצומצת. הטקס נערך במתחם סגור שהוכן עבורן בעזרת הנשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ