השרים אישרו: המדינה תפסיק להשתמש במונח "מפגר" לתיאור בעלי מוגבלות שכלית

ועדת השרים לחקיקה אישרה הצעת החוק המחייבת את משרד הרווחה להשתמש במינוח "בעל מוגבלות שכלית התפתחותית". ח"כ מירב בן ארי: "הכינוי 'מפגר' משפיל ופוגעני"

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (שני) הצעת חוק ולפיה משרד הרווחה ישנה את ההגדרה בחוק מ"מפגר" ל"בעל מוגבלות שכלית התפתחותית". את הצעת החוק יזמו ח"כ מרב בן ארי (כולנו) וח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) והיא באה בעקבות פרסום "הארץ" על הביקורת המשפטתית בעניין.

בחוק הסעד, שנקרא גם "חוק הטיפול במפגרים", אדם בעל מוגבלות שכלית עדיין מוגדר "מפגר", ולכן גם בדיונים המשפטיים משתמשת המדינה בניסוחים כמו "יש להבטיח כי המפגר יבוא בפני ועדת אבחון", או "יש להחליט על דרכי הטיפול במפגר". ב-2009 קמה ועדה ציבורית בראשות השופטת בדימוס סביונה רוט־לוי לבחינת מונח חלופי, כפי שנעשה בארה"ב, אך המלצת הוועדה לשנות את המונח ל"אדם עם פיגור שכלי" - נדחתה.

ח"כ מירב בן ארי בכנסת, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

הצעת החוק הנוכחית עלתה לאחר שפברואר מתח בית משפט השלום בתל אביב ביקורת על השימוש במונח "מפגר" לתיאור בעלי מוגבלויות שכליות, אף שמשרד הרווחה התחייב כבר לפני ארבע שנים לשנות את המינוח ל"בעל מוגבלות שכלית התפתחותית". השופט עודד מאור פסק כי "ההגדרה 'מפגר' לתיאור אדם שתפקודו והתנהגותו מוגבלת, וזאת בשל התפתחותו החסרה או הלקויה, שאפשר שהיתה מתאימה לעת חקיקת החוק בשנת 1969, צריכה אף היא לצעוד ולהתקדם לעבר ימינו".

בפסק הדין ציין השופט כי "כבר לפני כ–20 שנה קבע המחוקק שיש להגן על כבודו של אדם עם מוגבלות, ואף עיגן זכותו זו להשתתפות שוויונית ופעילה בחברה בכל תחומי החיים, תוך שהצהיר שזכויות אלו ומחויבות החברה אליהן, מושתתות על ההכרה בעקרון השוויון, על ההכרה בערך האדם שנברא בצלם ועל עקרון כבוד הבריות... אולם התאמה של המונח מפגר נשכחה מלב".

"הכינוי 'מפגר', שנעשה בו שימוש בחקיקה, הוא כינוי משפיל ופוגעני ולכן נדרש תיקון למינוח", אמרה היום ח"כ בן ארי. "לכן הצעתי לתקן את המצב הלקוי הקיים כך שלא ישפיל את אותם בעלי מוגבלויות". משרד הרווחה תומך בהצעה ולאחר פסק הדין של השופט מאור מסר כי קיימת הסכמה לפיה מדובר במונח פוגעני וכי הוא פועל לשינוי המונח בחוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ