שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שר האוצר: משרד רה"מ מעכב העברת 2.5 מיליארד שקל ליישובים הערביים

משה כחלון אמר כי הסכום אינו מועבר בגלל שהמדינה טרם יצרה מנגנון לאכיפת חוקי התכנון והבנייה ביישובים אלה - תנאי שהציב נתניהו. הסכום הוא חלק מתוכנית על סך 15 מיליארד שקל

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס

משרד ראש הממשלה מעכב העברת סכום בסך 2.5 מיליארד שקל ליישובים הערביים מכיוון שהמדינה עדיין לא יצרה מנגנון לאכיפת חוקי התכנון והבנייה ביישובים אלה - כך אמר אמש (שני) שר האוצר משה כחלון. בדיון במליאת הכנסת ציין כחלון כי הסכום אמור לשמש תוספת לתקציב השוטף בענייני דיור ופנים, במסגרת תוכנית ההשקעה בחברה הערבית שאושרה בסוף השנה שעברה.

כחלון פנה אתמול לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בניסיון להפשיר את התקציבים. במליאה אמר שר האוצר כי משרד ראש הממשלה הוא העומד מאחורי הקפאת התקציבים. בתשובה לשאלה שהפנה אליו ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת), אמר: "התנה את זה משרד ראש הממשלה, לא משרד האוצר... מי כמוכם יודע כמה משרד האוצר דחף את זה, כמה משרד האוצר הוביל את זה... משרד ראש הממשלה עיכב את זה, וצריכים להגיד את האמת. אני מניח שתוך חודש זה ייגמר". 

משה כחלון בכנסת, היום
משה כחלון בכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

כחלון הבהיר כי הסכום שאמור להתווסף לתקציב היישובים הערביים הוא חלק מ-15 מיליארדי השקלים שהוקצו לתוכנית החומש לשדרוג היישובים הללו. עם זאת, לדבריו, חלק הארי של הסכום, כ-13 מיליארד מתוך 15 המיליארד, כבר מנותבים ליישובים. "אי אפשר לבוא ולומר ש-13 המיליארדים לא רצים. זה לא נכון. זה לחמש שנים, נדמה לי. וזה עובד, זה רץ", הבהיר שר האוצר.

כחלון העלה שלשום את הנושא גם בישיבת ראשי מפלגות הקואליציה בהשתתפות נתניהו. "יש שם בעיה אחת, הממשלה לא העבירה את זה עד הסוף, בגלל הנושא של אכיפת חוקי תכנון ובנייה. זה לא משנה אם אני אוהב את זה או לא אוהב את זה - זאת העובדה כרגע. עד שזה לא יעבור לגמרי, יהיה קשה באמת לאמוד את זה ולפרוט את זה לפרטים". כחלון פנה לח"כ ג'בארין והוסיף: "האכיפה היא לא בעיה שלכם, אלא בעיה של הממשלה שעדיין לא יצרה את המנגנון".

בינואר, כשבועיים לאחר שהממשלה אישרה את תוכנית החומש להשקעה ביישובים הערביים וימים ספורים לאחר הפיגוע ברחוב דיזנגוף בתל אביב, שבוצע על ידי ערבי ישראלי, אמר ראש הממשלה נתניהו כי במקביל ליישום התוכנית, תקדם הממשלה תוכנית מקיפה לאכיפת החוק במגזר הערבי. בישיבת ממשלה אמר אז נתניהו כי "אלה שתי תוכניות משולבות זו בזו".

"זה ייטיב בראש ובראשונה עם אזרחי המדינה הערבים. אני מאמין שכל מי שרוצה שילוב אמיתי של אזרחי ישראל הערבים יהיה שותף למאמץ לאומי זה", אמר אז ראש הממשלה, "כל מי שעיניו בראשו יודע שיש פערים גדולים בין המגזר הערבי למגזר היהודי. פערים אלה מתבטאים גם בהקצאת משאבים וגם באכיפת החוק. יש פערים בזכויות ויש פערים בחובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ