ארגון המורים הורה לא לשתף פעולה עם חברת חקירות שמפעיל משרד החינוך

ההחלטה לשכור את שירותי החברה, כדי לבדוק נוכחות תלמידים וניצול שעות הוראה, התקבלה בדצמבר אך המורים עודכנו על המהלך רק השבוע: "אם המשרד לא סומך על מפקחיו זאת פשיטת רגל"

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ

ארגון המורים העל יסודיים קרא אמש (רביעי) לאנשי חינוך שלא לשתף פעולה עם חברת החקירות החדשה שזכתה במכרז של משרד החינוך לעקוב אחרי התנהלות בתי הספר. לפי המכרז, שנסגר בדצמבר 2015 אך הגיע לידיעת המנהלים והמורים רק בשבוע האחרון, המשרד שוכר חברת חקירות שתבצע מעקבים אחרי בתי ספר וחנויות ספרי לימוד כדי לבדוק נוכחות תלמידים בבתי ספר, ניצול שעות הוראה, מחירים של ספרי לימוד, חשבונות בתי ספר, תשלומי הורים ועוד.

בהודעת ארגון המורים נכתב: "מי שבוחר את המנהלים הוא משרד החינוך בעצמו! האם הוא לא בודק, מלכתחילה, את מי הוא ממנה?! למשרד החינוך יש ׳צבא׳ של מפקחים ומדריכים שמסתובבים בבתי הספר והם אלו שיכולים לברר האם נדרשת בדיקה, מה גם שלהם יש גם זווית ראייה פדגוגית חינוכית. אם משרד החינוך לא סומך על המפקחים שלו ונזקק לחברת חקירות חיצונית, זאת פשיטת רגל של כל המנגנונים שהמשרד מנהל!".

שר החינוך בנט ומנכ"לית משרדו מיכל כהן, בפברואר
שר החינוך בנט ומנכ"לית משרדו מיכל כהן, בפברוארצילום: מוטי מילרוד

"חשבנו שראינו, שמענו וחווינו כבר הכל מצד משרד החינוך, אבל במעשה זה אנו רואים פגיעה חמורה ביותר - לא רק בתנאי עבודתם ובמעמדם של המנהלים והמורים, אלא גם ובמיוחד בכבודם", נכתב בהודעה. "אשר על כן, אנו מורים לכם שלא לשתף כלל פעולה עם החברה ולא לקבל את חוקריה לבתי הספר עד אשר הדברים יובהרו לשביעות רצוננו".

אתמול ניסתה מנכ״לית משרד החינוך מיכל כהן להרגיע את הרוחות. בהודעה שפרסמה נטען כי הפרסום בערוץ 10 בתחילת השבוע לגבי המכרז הוא שגוי. "במהלך הימים האחרונים התפרסמו בכלי התקשורת ידיעות מופרכות וללא כל אחיזה במציאות בדבר מעקבים אשר מתקיימים, לכאורה, אחר מנהלי מוסדות חינוך", כתבה כהן. "למרבה הצער, הפרסומים הוזנו על ידי גורמים שאינם בקיאים בנושא, ואף לא טרחו ללמוד את הנושא. בתוך כך, הפרסומים יצרו מצג שווא והטעיה חמורה של הציבור. בנוסף, הם הובילו לתחושה של בלבול ולתחושה של הבעת אי אמון במערכת, שהצלחתה חשובה לכולנו", הוסיפה.

בהודעה נכתב עוד כי "לאורך כל השנים מקיים משרד החינוך בקרות שוטפות אחר מספר נושאים, בהם תשלומי הורים, ספרי לימוד מאושרים, בקרת תקן, בדיקת רישיון להפעלתו של מוסד חינוכי ומניעה של הנשרת תלמידים ממערכת החינוך. במהלך השנים האחרונות המשרד אף הרחיב את הבקרה לנושאים נוספים". המנכ"לית הוסיפה כי "לכל אורך השנים, הבקרות הללו נערכו על ידי גופים שונים, שלא פעם גרמו לכם אי נוחות בשל ריבוי הביקורים שלהם במוסדות החינוך. מנהלים רבים אף התלוננו והביעו את אי שביעות רצונם מהמצב. בהתאם לזאת, בחנו בכובד ראש את הסוגיה, ולפני כשמונה חודשים החלטנו באמצעות מכרז לאגם את כלל הבקרות של כלל הגופים השונים תחת גוף אחד מסודר. הבקרות ימשיכו להתנהל בשקיפות מלאה ובשיתוף עמכם, מנהלי מוסדות החינוך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ