עיתון "במחנה" ייסגר: מועמדים לא מגויסים, החיילים יועברו ליחידות אחרות

בצה"ל הכריעו לגבי עתיד השבועון, היוצא לאור משנת 1934. במקומו יודפס ירחון תחת אותו מותג, אך יהיה באחריות של גוף דוברות וללא מערכת עיתונאית כבעבר. טוניק, מפקד לשעבר: זו טעות היסטורית

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

באגף כוח האדם הגיעו להכרעה בנוגע לעתידו של עיתון "במחנה", היוצא לאור משנת 1934. ל"הארץ" נודע כי בשבועות האחרונים הודיעו לצעירים שהיו לקראת גיוס לעיתון, כי הם לא יגויסו ל"במחנה", בטענה כי העיתון עתיד להיסגר. במקום שיבוצם המתוכנן ביחידה זו, הוצעו להם אפשרויות שיבוץ אחרות בעבור שירותם הצבאי - דוגמת ביטאון חיל האוויר.

כבר בחודשים הקרובים עתידה מערכת העיתון להתפרק: חייליה צפויים להשתבץ ביחידות אחרות בצה"ל, ואילו מספר בודד של חיילים יעבור לשרת תחת דובר צה"ל. אלו יהיו אחראים להוצאה של ירחון תחת המותג "במחנה", אך זה יהיה ללא מערכת עיתונאית כפי שהיה עד כה, ותחת אחריות של גוף דוברות.

שער עיתון "במחנה"

כפי שפורסם ב"הארץ" לפני כחודשיים, ראש אגף כוח האדם, האלוף חגי טופולנסקי, החליט כי העיתון יצמצם את תדירות הדפסתו - ויופץ מדי חודש, ולא כל שבוע כפי שקורה כיום. עוד הוחלט להעביר את היחידה הצבאית לאחריות אגף כוח האדם, במקום כפיפותה לחיל החינוך. אך בשבועות האחרונים הוחלט בצבא על מהלכים נוספים: פירוק היחידה הצבאית, והשארת "במחנה" כמותג שיפעל תחת דוברות אגף כוח האדם, ולא כמערכת עיתונאית.

במשך כשנתיים מתנהלת עבודת מטה בנוגע לעתיד העיתון הצבאי, ששימש תחילה כביטאונו של ארגון "ההגנה", והפך בהמשך לעיתון הרשמי של צה"ל. בצה"ל ביקשו להדגיש כי ההחלטות שהתקבלו משמעותן אינה סגירת העיתון, אך בפועל, מדובר בהעברתו לידי גוף דוברות ושינוי העבודה העיתונאית שבו. לא ברור מה יעלה בגורל מערך המנויים של העיתון, המשלמים על קבלת העיתון לבתיהם 420 שקלים בשנה. בדובר צה"ל לא השיבו לשאלת "הארץ" בנוגע לתאריך היעד לסגירת היחידה הצבאית שמוציאה את העיתון לאור.

מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל מבצע עבודת מטה לעדכון מתכונת 'במחנה' כולל מעבר לרשת ושיפור התקשורת הפנים-ארגונית. המתגייסים ישולבו בהתאם באחד מתפקידי העיתונות הצבאית".

יצחק טוניק, שפיקד בעבר הן על עיתון "במחנה" והן על תחנת גלי צה"ל, הגדיר את המהלך כטעות היסטורית. "אין שום ארגון שיש לו עיתון שיעלה על דעתו לסגור אותו, מה גם שהעיתון הזה מביא תועלת כל הזמן לצה"ל. במקום לסגור אותו, היו צריכים להדפיס עוד כמה אלפי עותקים ולחלק אותם יותר לחיילים", אמר טוניק בשיחה עם "הארץ". "האמירה הפופוליסטית שהפרינט נגמר והכל באינטרנט לא נכונה בעיתון שהחשיבות הרבה שלו היא שחיילים שנמצאים בשטח יכולים להחזיק אותו פיזית".

טוניק מספר כי בזמן פיקודו על העיתון, בסוף שנות השמונים, כתבו בו יאיר לפיד, עלי מוהר היה חבר מערכת, ואיל מגד היה עורך התרבות בעיתון. אז, הוא הודפס בכ-80 אלף עותקים וכל קצין קבע היה מחוייב להיות מנוי עליו. כיום, העיתון מופץ בכ-20 אלף עותקים, והאפשרות להיות מנוי עליו היא וולנטארית. "ברגע ש'במחנה' הופך להיות עיתון שיוצא מטעם דובר צה"ל, או אפילו מטעם אכ"א - זה הופך להיות פמפלט מטעם", טוען טוניק. "החוזק של במחנה זה שני דברים: שבמבנה הנוכחי, הוא אמנם כפוף לקצין חינוך ראשי אבל מעשית הוא מתנהל כמו עיתון עם סטנדרטים, ושהכתבים בו עוברים קורס עיתונאים". לדבריו, "במחנה" עוסק בנושאים "שאין שמץ שהעיתונות האזרחית תטפל בהם, כי הוא עוסק בכרוניקה של צה"ל - לא בכותרות שהצבא מייצר. עיתון כזה הוא נכס".

יוני שנפלד, שפיקד על במחנה בין השנים 2008-2013 (בחלק מהזמן בו הח"מ שירתה בעיתון, ג"כ), הוסיף כי מדובר בהחלטה צורמת, ולא מובנת. הוא טען כי אין בכך חיסכון כספי, משום שהמערכת מפרנסת את עצמה בעקבות מנויי העיתון והפרסומות שבו. "אנחנו שוב רואים שיש שני צבאות - הירוקים והכחולים - כי ביטאון חיל האוויר ממשיך להתקיים ועליו לא מאיימים בסגירה, והחיילים הירוקים בשטח, שמתים על העיתון, לא יפגשו אותו יותר", אמר שנפלד. "חבל - כי דווקא בשנים האחרונות 'במחנה' חזר להיות רלוונטי, עם הפנים לשטח, ללוחמים וליחידות. הוא התלווה אליהם באימונים ובפעילות מבצעית, ולראות את ההתלהבות בהגעת העיתון לחיילים שעושים שבת בתוך מחנה פליטים בעזה במבצע 'עופרת יצוקה', זה משהו שאי אפשר לאמוד בשווי כספי - זו תרומה ישירה לגאוות היחידה ולרוח הלחימה. בנוסף, בעיתון יש מגוון קולות של סובלנות וקבלה לחיילים בני עדות שונות, אמונות שונות, ונטייה מגדרית שונה, והוא תורם לשיח ישראל מגוון ופתוח".

לדברי שנפלד, כמיליון שקלים השקיע הצבא בשנים האחרונות בניסיון לפתח אתר אינטרנט ל"במחנה", שלא עלה לאוויר בשל פוליטיקה פנים-צבאית. "הפחד שלי היום הוא מהשאלה מה הם מקורות המידע מהם ניזונים החיילים שלנו, וראינו את זה היטב בפרשה האחרונה של אלאור אזריה", הוסיף. "השיח השולט הוא זה המתלהם בפייסבוק, ולא יהיה עוד את הקול של העיתון שמונח באוהל או בתא השירותים - ומציג את הצבא על כל גווניו, דרך העיניים של המפקדים והחיילים הצעירים, אך נותן גם לא מעט ביקורת - ותמיד בצורה אחראית ושקולה".  

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ