ועדת השרים הפילה הצעת חוק לתחבורה ציבורית מצומצמת בשבת

סקר שנערך לקראת הדיון בחוק העלה כי מלבד המפלגות החרדיות, ברוב מפלגות הקואליציה רוב המצביעים תומכים בתחבורה ציבורית בשבת, באופן מלא או מצומצם

לי ירון
לי ירון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לי ירון
לי ירון

ועדת שרים לחקיקה התנגדה היום (ראשון) להצעת החוק של שלושה חברי כנסת מ״יש עתיד״, שביקשה לאפשר לרשויות המקומיות להפעיל תחבורה ציבורית בשבת בשטחן ובכבישים בין עירוניים. החוק שעלה היום לוועדה הציע להפעיל מיניבוסים בשבת בתדירות נמוכה על מנת לאפשר לאוכלוסיות מוחלשות כמו קשישים, שלא יכולים לנהוג או להרשות לעצמם להחזיק רכב, ובני הנוער או צעירים חסרי רישיון, שיוצאים לחופש הגדול בימים הקרובים, להגיע למקומות הבילוי והפנאי בעיר מגוריהם בימי השבת מבלי לשלם כסף רב על מוניות.

חברת הכנסת יעל גרמן, אחת מיוזמי החוק, אמרה כי ״ועדת השרים התעלמה מרצון הציבור וסיכלה חוק חברתי שבא לתת מענה למי שאין לו רכב פרטי, או רישיון, בשביל להגיע למקומות בילוי ופנאי בשבתות וחגים. הוועדה שבויה בהסכמים קואליציונים המונעים להעביר חוקים לשיפור חיי הציבור, והפעם פגעה בבני הנוער שיוצאים לחופש הגדול, בקשישים ובמשפחות מעוטות יכולת שידם אינם משגת לנסוע במוניות ביום המנוחה השבועי״. לדבריה הצטרפה חברת הכנסת קארין אלהרר, יו״ר הוועדה לביקורת המדינה: "ממשלת ישראל ממשיכה לשמור על הקו הקיים בו רק מי שיש לו כסף ורכב משל עצמו יוכל להתנייד בשבתות וכל השאר יאלצו להתמודד ולהשאר בביתם. הקו הוא ברור והחלטת ועדת שרים מוכיחה כי אין חתירה לשוויון, לדאגה לזכויות הפרט ולחשיבה מחוץ לקופסא״.

מיזם "שבוס" בירושלים
מיזם "שבוס" בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

סקר חדש שערכה עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון לקראת הדיון בחוק מצא כי 72% מהציבור בישראל ו–52% מהדתיים תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת. את הסקר ערך מכון סמית בסוף השבוע שעבר, בקרב מדגם מייצג של 500 אנשים מקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת. מבין 72 האחוזים שתומכים בתחבורה בשבת, 41% תומכים בהפעלת תחבורה "בהיקף מצומצם בקווים מרכזיים ובתדירות נמוכה יותר, אולי במוניות שירות" ו–31% תומכים בהפעלת "תחבורה ציבורית בהיקף מלא כמו ביום חול".

בקרב מפלגות הקואליציה תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת 65% ממצביעי הליכוד, 86% מכולנו, 91% מישראל ביתנו, ו–65% מהבית היהודי. מהאופוזיציה תומכים בתחבורה ציבורית בשבת 93% ממצביעי המחנה הציוני, 94% ממצביעי יש עתיד ואחוז דומה ממצביעי מרצ. בנוסף, 100% ממצביעי יהדות התורה שהשתתפו בסקר מתנגדים לחוק ו–80% ממצביעי ש"ס.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר על תוצאות הסקר כי "קיים פער בלתי נסבל בין עמדות הציבור, כולל מצביעי הקואליציה, בעד תחבורה ציבורית בשבת, לבין האטימות הפושעת של הקואליציה. למרות זאת ולמרות הצורך החיוני, משרד התחבורה אינו מאפשר זאת".

רגב ציין כי "קשה לחשוב על הצעת חוק יותר הגונה ומידתית מזו: ההחלטה על הפעלת קווים בשבת תעבור לידי התושבים, יופעלו רק הקווים החיוניים ובתדירות הנחוצה. לא יכול להיות שום נימוק סביר לדחיית ההצעה, חוץ מאשר כפייה דתית דורסנית לשמה והכניעה המבישה של הקואליציה לכוחנות הזו. זה בדיוק סוג הכפייה שהופך את המפלגות החרדיות והרבנות הראשית לאויבות הגדולות ביותר של היהדות ומשניאות את היהדות על הציבור הרחב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ