שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ירדן סקופ
ירדן סקופ

האוניברסיטה העברית הודיעה אתמול (ראשון) לארגון הסגל הזוטר על היקף הפיטורים והצמצומים בפקולטה למדעי הרוח בשנת הלימודים הבאה (תשע"ז). ממידע שהגיע ל"הארץ", 33 מורים מן החוץ ועמיתי הוראה יפוטרו ומשרתם של 28 נוספים תצומצם. בפקולטה ידעו כי צפויים בה פיטורים גם השנה, אך היקפם נודע רק אמש.

מדובר בשנה הרביעית ברציפות בה מתבצעים קיצוצים בפקולטה למדעי הרוח, ועד עתה פוטרו 131 חברי סגל זוטר, 53 משרות צומצמו ו-6.5 מיליון שקלים קוצצו מתקציב הפקולטה. ארגון הסגל הזוטר באוניברסיטה העברית (מורים וחוקרים - מו״ח), שקיבל רק אתמול את רשימות המפוטרים ומי שמשרתם תקוצץ, טרם הודיע על צעדים ארגוניים וסירב להשיב לפניות ״הארץ״ בנושא. רשימות המפוטרים הגיעו השנה מאוחר במיוחד, ממש עם סיום שנת הלימודים האקדמית ותחילת תקופת המבחנים. המועד עשוי להקשות על המפוטרים למצוא משרה חדשה במוסדות אחרים להשכלה גבוהה.

צילום: אוליבייה פיטוסי

בפקולטה אמרו עם זאת כי יעסיקו 23 חברי סגל זוטר חדשים במקום המפוטרים, אך לא את כולם באותו היקף. במקביל לקיצוצים בסגל הזוטר, הצטרפו לפקולטה כ–30 אנשי סגל בכיר חדשים בשלוש השנים האחרונות, לאחר שנים של קיפאון, וכיום יש בה כ–200 חברי סגל בכיר. בשנה הבאה ייקלטו בפקולטה עשרה חברי סגל בכיר נוספים.

לפני כשלושה חודשים חשף דיקאן הפקולטה את תוכנית ההתייעלות של הפקולטה ב״הארץ״, והבטיח כי הסטודנטים לא ייפגעו ממנה. למרות שקורסים רבים נסגרו, חלקם הוחלפו בקורסים אחרים. במקביל נפתחו קורסים חדשים, והם מהווים 15% מהקורסים שנלמדים השנה בפקולטה.

החוג לאגיפטולוגיה צפוי להיסגר, אך מלבדו לא מתוכננת סגירה של חוגים. כך למשל, החוגים השונים למדעי היהדות והיסטוריה ושפות של עם ישראל לא ייסגרו או יאוחדו, למרות שבחלק מהחוגים נותרו סטודנטים בודדים: בשנה א' בחוג לתלמוד נותרו רק שני סטודנטים, וכך גם בשנה ב’. בחוג לספרות עברית, שהיה בעבר אחד מחוגי הדגל של הפקולטה, לומדים כיום רק 14 סטודנטים בשנה א' ועשרה בשנה ב'.

בעבר דרש ארגון הסגל הזוטר לקבל את שמות המפוטרים כבר בתום סמסטר א׳, ובהנהלת הפקולטה הבטיחו כי יעבירו אותם בחודש אפריל, אך כאמור, לבסוף עשו זאת רק אמש. יש מי שמאשימים את הנהלת הפקולטה ב"דלת מסתובבת" — פיטורים של אנשי סגל זוטר מבוגרים, שעבדו בפקולטה שנים רבות ולא זכו לקבל תקנים בשנים בהן היו קיצוצים נרחבים בהשכלה הגבוהה בישראל, והכנסת דוקטורנטים ומאסטרנטים צעירים במקומם.

על פי הודעת דיקאן הפקולטה, "הפסקות העבודה והצמצומים הם מצערים אך בלתי נמנעים, משתי סיבות. האחת, תוכנית ההתחדשות בתוכניות הלימודים — מהלך חריש עמוק שקורה פעם בשנים רבות — ששינתה את תכניות הלימודים במרבית החוגים (ושאת תוצאותיה ארגון הסגל הזוטר התחייב בכתב לקבל). והשניה, העובדה המשמחת שמזה מספר שנים נקלטים מספרים משמעותיים של חוקרים וחוקרות חדשים בסגל הבכיר (10–8 לשנה בפקולטה למדעי הרוח כבר שלוש שנים ברציפות)״.

הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית סובלת מפגיעה קשה בשל הירידה במספר הסטודנטים, שהיא חלק מתופעה נרחבת יותר בתחומי מדעי הרוח. מחקר שנערך עבור ועדה מיוחדת של המועצה להשכלה גבוהה (מל״ג) גילה כי ב–25 השנים האחרונות ירד שיעור הסטודנטים לתואר ראשון במדעי הרוח מתוך כלל הסטודנטים לתואר ראשון באוניברסיטאות ב–32%: משיעור של 28% בתש"ן (1990–1989) ל–19% בתשע”ד (2014–2013). כיום מהווים הסטודנטים למדעי הרוח פחות מ–11% מכלל הסטודנטים בישראל לתואר ראשון (באוניברסיטאות ובמכללות גם יחד).

ב–25 השנים האחרונות, הירידה החדה ביותר בשיעור הלומדים לתואר ראשון במדעי הרוח נרשמה באוניברסיטת בר־אילן — ירידה של 58%, מ–26% מכלל הסטודנטים לתואר ראשון בתש"ן ל–11% בתשע"ד. הירידה השנייה בגודלה נרשמה באוניברסיטה העברית (36%), ולאחר מכן באוניברסיטת חיפה (18%) ובאוניברסיטת תל אביב (18%).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ