המשרד לשירותי דת כופה על הרב הראשי לעולי אתיופיה לצאת לפנסיה

אף כי ניתן להאריך את כהונתו של הרב יוסף הדנה, במשרד החליטו כי עם הגיעו לגיל 67 הוא מחוייב לפרוש. ארגון רבני צהר: הרב הודח רק משום שעמד לימינם של היהודים יוצאי אתיופיה במאבקם לרישומם לנישואין כיהודים בפתח תקוה. הרב הראשי: לבחון מחדש את ההחלטה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
יאיר אטינגר

המשרד לשירותי דת הודיע לרב הראשי לעולי אתיופיה, הרב יוסף הדנה, על סיום תפקידו בתוך כחודש. הנימוק הרשמי הוא הגעת הרב לגיל הפנסיה, אבל המהלך בא בצל מתיחות מתמשכת בין הרב הוותיק ובין המשרד לשירותי דת, גורמים ברבנות הראשית לישראל ואנשי ש"ס, סביב ההכרה ביהדותם עולי אתיופיה. הרב הראשי לישראל דוד לאו קרא למנכ"ל המשרד לשירותי דת עודד פלוס לבחון מחדש את ההחלטה.

הרב יוסף הדנה
הרב יוסף הדנה, נאלץ לפרוש בעקבות המתיחות?צילום: המשרד לשירותי דת

בשנה האחרונה נקלע הרב בן ה-67 לעין הסערה, סביב חשיפת מדיניות מנוגדת לנהלים-לכאורה שאימץ רב העיר פתח תקווה, בנימין אטיאס, ביחס לזוגות הנמנים עם הקהילה האתיופית בעיר: רבים מהם, גרים המחזיקים בתעודות גיור רשמיות של מדינת ישראל, לא זוכים להירשם לנישואים בעיר אלא אם אלה עברו בהצלחה מעין "חקירה" ביחס להיקף שמירת המצוות על ידם. סדרת כתבות הוקדשה לנושא בגלי צה"ל על ידי העיתונאי אוריה אלקיים.

הרב הדנה אמנם ספג ביקורת גם מבית, על שלא התייצב באופן נחרץ יותר לצד המתגיירים שהדלת נטרקה בפניהם, אך התעמת גם עם המשרד לשירותי דת ומועצת הרבנות הראשית שנתנו גיבוי מלא לאטיאס. בוועדת העלייה והקליטה, במארס האחרון, הרב הדנה אמר כי חרף העובדה שהעולים מתקבלים לרישום נישואים ברוב המועצות הדתיות ובתי הדין ברחבי הארץ, "יש בעיות נקודתיות".

בארגון רבני צהר הביעו זעזוע "מהרצון להדיח את הרב יוסף הדנה, שכל חטאו כביכול היה שעמד לימינם של היהודים יוצאי אתיופיה במאבקם הצודק לרישומם לנישואין כיהודים בפתח תקווה. לא יעלה על הדעת שפוליטיקאים ופקידים ידיחו רב. ארגון רבני צהר קורא להנהלת המשרד לחזור בה מהרעיון הלא יהודי והלא מוסרי הזה".

גורמים בהנהגת העדה אומרים, כי ייתכן שסיום הכהונה של הדנה לא קשורה לעניין רישום הנישואים. לדבריהם, לרב הדנה יש עימות מתמשך עם חלק מהקסים וכן עם קבוצה של רבנים בני העדה. בין האחרונים יש מי שמצפה כי ש"ס, השולטת במשרד לשירותי דת, תנצל את הגעתו של הדנה לגיל הפנסיה ותחליף אותו ברב אחר.

הרב הדנה נחשב רבם של יוצאי אתיופיה, אבל הוא אינו מועסק כרב עיר (רבני ערים מכהנים לרוב עד גיל 70 ואז ניתן להאריך את כהונתם בחמש שנים נוספות) אלא כראש אגף במשרד לשירותי דת. עם זאת, יש לו מעמד של מנהיגות, והוא אינו פקיד. גורמים במשרד לשירותי דת אמרו, כי לו רצה המשרד ניתן היה להאריך את כהונתו.

אחד מתפקידיו המרכזיים של הדנה הוא יישום המדיניות הרשמית של הרבנות מאז שנות ה-80, המתבססת על פסק הלכה של הרב עובדיה יוסף, לפיה אין לדרוש באופן גורף מעולי אתיופיה, בני "ביתא ישראל" (בשונה מבני הפלשמורה), להתגייר. רק בבואם להירשם לנישואים, הם מתבקשים לעבור "בירור יהדות", הליך שנעשה באחריות הרב הדנה וצוות הרבנים שעובד לצדו, המאשרים את מרביתם לאחר התחקות אחר אילנות יוחסין מאתיופיה. כל יתר העולים – ובכללם רוב בני הפלשמורה – מופנים למסלול ממושך של גיור בבתי דין מיוחדים שמפעילה המדינה, אלא שברבנות פתח תקווה לא מקבלים את תעודות הגיור, או מסרבים לקבלן באופן אוטומטי.

יצוין כי ההחלטה לא להאריך את כהונתו של הדנה, כנראה במהלך שהוביל מנכ"ל המשרד עודד פלוס, באה למרות מכתב המלצה שכתב לאחרונה הרב הראשי לישראל יצחק יוסף להאריך את כהונתו. רק לפני כשבועיים הוא שיבח את הדנה, וכתב כי "ראוי ונכון הדבר להאריך את כהונתו בתפקיד רבם הראשי של יוצאי אתיופיה בישראל, בהיות ובכך יוכל להמשיך ולהעניק מכישרונותיו המבורכים בהכירו את כל הנושאים הקשורים לעדה ובני העדה יוכלו להמשיך ליהנות מאורו הבהיר עוד רבות בשנים".

מנהל הערוץ הישראלי-אתיופי IETV פסיל לגסה קרא לשר לשירותי דת, דוד אזולאי, לבטל את ההחלטה באופן מיידי. "מדובר בהחלטה שערורייתית", אמר, "עצוב שדווקא בימים בהם שוב ושוב יוצאי אתיופיה נתקלים באפליה וגזענות, והעדה נמצאת עדיין בתהליכי קליטה מתמשכים- הוחלט שהרב הדנה יסיים את תפקידו. אין כיום בקהילת יוצאי אתיופיה אדם בשיעור קומה ובעל יכולות כשל הרב הדנה- הדחתו תותיר את הקהילה במובנים רבים כצאן ללא רועה."

הרב אברהם גיסר ראש מכון משפטי ארץ הגיב: "הלכה היא: 'אין לעצום עיניים מן הפגיעה בחכם'. הרב יוסף הדנה הוא המנהיג הרבני הגדול שקם לעדת היהודים יוצאי אתיופיה והנלווים עליהם. הרב נושא בעול העדה באהבה ובמסירות גדולה עשרות בשנים וככזה הוא הוכר על ידי הרבנים הראשיים לישראל כבעל הסמכות לאישורי יהדות ולפתרון השאלות ההלכתיות בעידן קיבוץ גלויות זה. כל תלמיד חכם מצוה להדרו שנאמר 'והדרת פני זקן' זה שקנה חכמה. והדגישה התורה בפירוש שאין להתעלם מן החובה הזו ואין להתחמק מפניה על ידי עצימת עיניים והיתממות הנתלית בקשיים טכניים מלאכותיים. זכאי הרב הדנה לכהן בתפקידו ככל רב בישראל עד גיל 70 ובאישור נוסף עד גיל 75".

מהמשרד לשירותי דת נמסר: "הרב הדנה הינו עובד המשרד ואין דינו כדין כל רב אלא כדין עובד מדינה שפורש בגיל 67. הרב הדנה עתיד לפרוש לגמלאות בסוף יולי וזאת לאחר עשרות שנות עבודה החל מ-1979. למרות שהוא חצה את גיל הפרישה כהונתו הוארכה בשבעה חודשים לפנים משורת הדין. ככלל מדובר בתפקיד מינהלי, גם אם הוא דורש כישורים תורניים. לא ברור מניין הטענה שנוגעת לזהות שתיקבע בתוך המכרז שמנוסח בימים אלו בהתאמה לכישורים הנדרשים. המשרד מוקיר את העשייה הברוכה של הרב הדנה ומשוכנע שיעלה בידיו להוסיף ולתרום בנושא ועל כן נעשית חשיבה להמשך תרומתו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ