הקיצוצים במדעי הרוח: גם אוניברסיטת בן גוריון מתכננת לפטר עשרות מרצים

לאחרונה קיבלו כ–20 מרצים מכתבי פיטורים והמהלך צפוי להתרחב. ההנהלה: הרפורמה הכרחית כדי להתמודד עם ירידה במספרי הסטודנטים

אלמוג בן זכרי
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפקולטה למדעי הרוח בבן גוריון
אלמוג בן זכרי
ירדן סקופ

עשרות מחברי הסגל הזוטר בפקולטה למדעי הרוח של אוניברסיטת בן גוריון בנגב עומדים בפני פיטורים. לדברי יו"ר ועד העובדים של ארגון הסגל האקדמי הזוטר של האוניברסיטה, עמית שמרת, לאחרונה קיבלו מכתבי פיטורים כ–20 מרצים מהסגל הזוטר וההנהלה הודיעה לארגון כי המהלך צפוי להתרחב וכי היקף הפיטורים יהיה בסופו של דבר בין 35 ל–55 מרצים. זאת, מתוך 133 המרצים הזוטרים המועסקים בפקולטה.

בנוסף לפיטורים אלה, מתכננת האוניברסיטה לקצץ את משרותיהם של המרצים לאנגלית. לדברי שמרת, הנהלת האוניברסיטה הבהירה לארגון המרצים הזוטרים כי אין בכוונתה לפטר את המרצים, אלא לקצץ בהיקף משרתם בשיעור של 30% בחל מהשנה הבאה. ההנהלה אף הבטיחה כי היקף הקיצוץ במשרות המרצים לאנגלית לא יגדל בשנה הקרובה. היום (שלישי) ומחר צפויים חברי הסגל הזוטר בפקולטה למדעי הרוח של האוניברסיטה לשבות במחאה על הפיטורים הצפויים. השביתה תתקיים גם בשלוחת אוניברסיטת בן גוריון באילת.

בעשרים השנים האחרונות ירד מספר המרצים בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת בן גוריון ב–12%. בכלל האוניברסיטאות בישראל הצטמצם מספר חברי הסגל בחוגים למדעי הרוח ב–16% בתקופה הזאת. אתמול דווח ב"הארץ" כי האוניברסיטה העברית עומדת לפטר עשרות חברי סגל בפקולטה למדעי הרוח, זו השנה הרביעית ברציפות. 33 מורים מן החוץ ועמיתי הוראה יפוטרו ומשרתם של 28 נוספים תצומצם.

הנהלת אוניברסיטת בן גוריון הודיעה על כוונתה להתחיל בתוכנית התייעלות בפקולטה למדעי הרוח לקראת סיום שנת הלימודים הקודמת, בשל הירידה המתמשת במספר הסטודנטים. חברי הסגל הזוטר בפקולטות למדעי הרוח והחברה, שהיו צפויים להיפגע מהקיצוצים בשנה הנוכחית, פתחו אז בעיצומים. בעקבות המחאה הובטח כי הקיצוצים לא יבוצעו בשנת הלימודים הנוכחית (תשע"ו). לדברי שמרת, הנהלת האוניברסיטה אף הבטיחה לארגון הסגל הזוטר כי תודיע לו על כוונה לפטר מרצים בשנה הבאה (תשע"ז) לא יאוחר מאוקטובר 2015, אך הודעה כזאת לא התקבלה. ארגון הסגל הזוטר דורש להימנע מפיטורי מרצים ומציע לצמצם במקום זאת את כיתות הלימוד.

מהנהלת אוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה כי "הרפורמה בפקולטה למדעי הרוח, שמטרתה להתמודד עם הירידה במספרי הסטודנטים, ולשמר ולחזק את מדעי הרוח באוניברסיטה" הכרחית, והיא תיושם, באופן הדרגתי, החל בשנת הלימודים הקרובה (תשע"ז). עוד ביקשו בהנהלה למסור כי הנתונים על סיומי העסקה נמסרו לארגון הסגל הזוטר וכי הקיצוצים צפויים להיות "בהיקפים נמוכים יותר מאלה שאפיינו את השנים הקודמות". באשר לקיצוץ במשרות המרצים לאנגלית נמסר מהנהלת האוניברסיטה כי לפי הנחיות המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) הוראת אנגלית ברמות הבסיסיות תבוצע באופן מקוון ועל ידי האוניברסיטה בפתוחה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ