אלפי אריתראים הפגינו מול משרדי האיחוד האירופי בישראל: "להעמיד לדין את נשיאנו"

המפגינים דורשים מהאיחוד לאמץ את מסקנות דו"ח האו"ם ואת ההמלצה להעמיד לדין את נשיא המדינה בגין פשעים נגד האנושות. רבים מהמשתתפים הגיעו להפגנה ממתקן חולות שבנגב

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

כ-2,000 מבקשי מקלט מאריתריאה הפגינו היום (שלישי) מול משרדי המשלחת של האיחוד האירופי ברמת גן. המפגינים קראו לאיחוד האירופי לאמץ את דו"ח האו"ם שפורסם לאחרונה ואת המלצתו להעמיד לדין בכירים בממשלת אריתריאה בגין פשעים נגד האנושות.

ההפגנה התקיימה גם על רקע החלטת האיחוד האירופי לתמוך כלכלית באריתריאה, במטרה למנוע מפליטים להגיע מאפריקה לאירופה. רבים מהנוכחים הגיעו להפגנה ב-22 אוטובוסים מיוחדים שיצאו הבוקר למרכז ממתקן חולות שבנגב. 

ההפגנה היום ברמת גןצילום: מוטי מילרוד

המפגינים נשאו שלטים עם תמונת נשיא אריתריאה, איסאייס אפוורקי, ודרשו להביאו למשפט בפני בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. הם קראו: "המשחק נגמר", "25 שנים של פשעים נגד האנושות ונגד אריתריאה" ו-"הפסיקו את העבדות באריתריאה". בנוסף הקריאו המפגינים קטעים ממכתב ששלחו לנציגי האיחוד האירופי בישראל.

"אנחנו עומדים כאן היום כדי להביע תודה לוועדת החקירה של האו"ם. לפני שבועיים אמרו מומחים מטעמם כי להערכתם יש כ-400 אלף עבדים המשועבדים באריתריאה. אנחנו מאמינים כי הקהילה הבינלאומית בכלל והאיחוד האירופי בפרט מעוניינים לפתור את הבעיות בצורה שתתאים לכולם", אמרו נציגי המפגינים. "אנו מקווים כי ועדת החקירה של האו"ם תגרום למדינות האיחוד האירופי ולישראל לקדם את כבוד האדם, הצדק והאמת". 

מולוגטה טומוזגהי, אחד ממארגני ההפגנה, אמר שבחרו להפגין מול האיחוד האירופי הן בשל כוחו להשפיע על צעדי האו"ם כלפי אריתריאה והן בשל החלטת האיחוד להעביר סיוע לאריתריאה בניסיון למנוע הגירת פליטים לאירופה. לדבריו המפגינים מבקשים "שיעמידו את איסאייס לדין, שיחקרו אותו ושיקבל עונש כי הוא רוצח".

דו"ח האו"ם קורא למועצת הביטחון להטיל עיצומים על אריתריאה, ולנהל נגד מנהיגיה הליכים פליליים. בדו"ח נכתב בין היתר כי הממשלה באסמרה מגייסת בכפייה אזרחים לצבאה ללא הגבלת זמן, מוציאה להורג אסירים ללא משפט, מענה ומשעבדת מינית אזרחים ועוד.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ