בית המשפט: החרדית לשעבר ששמה קץ לחייה תיקבר על ידי בתה החילונית

בית המשפט לענייני משפחה דחה את בקשת הוריה החרדים של אסתי וינשטיין לנהל את ההלוויה, והעניק את האחריות לבת היחידה ששמרה איתה על קשר: "נקבור את אמא שלי כמו שהיא רצתה"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

אסתי וינשטיין, האם החרדית שיצאה בשאלה ושמה קץ לחייה, תובא למנוחות מחר בבית עלמין ירקון. בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב דחה היום (שני) את בקשת הוריה לקבל את האחריות להלוויה ולקיימה בירושלים במתכונת מצומצמת, ועם זאת קבע כי הטקס יתקיים באופן שישתף הן את משפחתה החרדית והן את בתה וחבריה החילוניים של האם. ההלוויה תתקיים בשני שלבים – הראשון יישא אופי חילוני, והשני, שאליו יצטרפו ההורים החרדים של וינשטיין, יהיה טקס דתי.

גופתה של וינשטיין, תושבת אזור בת 50, התגלתה ביום ראשון בחוף הקשתות באשדוד בתוך מכוניתה הפרטית, שישה ימים לאחר שנעלמו עקבותיה. וינשטיין, שעזבה את חסידות גור לפני שמונה שנים, הותירה אחריה מכתב התאבדות ואף כתב יד של ספר, שבו גוללה את סיפור חייה. היא תלתה את החלטתה להתאבד בעיקר בנתק מבנותיה. "אל תשקיעו בטקס, משהו צנוע עם המון פרחים כמו שאני אוהבת ואולי שיר מרגש", כתבה וינשטיין בצוואתה.

אסתי וינשטיין

בתה, תמי מונטג, היחידה משבע בנותיה של וינשטיין שהיתה עמה בקשר, התייצבה בבית המשפט כדי למנוע מסבה וסבתה לקבל את הגופה מהמכון לרפואה משפטית באבו כביר. ההורים, בניגוד לבנותיה של וינשטיין, שמרו איתה על קשר ואף קיבלו תחילה אפוטרופסות על הגופה, מתוך כוונה להביא אותה לקבורה בירושלים. הדיון בבית המשפט נערך למעשה במעמד צד אחד. הוריה של וינשטיין או פרקליט מטעמם לא הגיעו, והדיון עסק בצו האפוטרופסות שכבר ניתן להם לפנות בוקר. 

בצוואתה התייחסה וינשטיין להוריה וכתבה בין היתר כי היא מתנצלת בפניהם "על עגמת הנפש שגרמתי להם". היא גם פנתה לאמה וכתבה: "אמא האהובה שלי שהיו לי איתך שנים קשות כמו שבטוח תקראי בספר... אבל בשנים האחרונות הוכחת את עצמך במיוחד וגרמת לי להרגיש שאת שמחה שטוב לי. אני אוהבת אותך מאוד".

"נקבור את אמא שלי כמו שהיא רצתה וכמו שהיא ביקשה", אמרה מונטג בצאתה מבית המשפט. "היא תזכה לזה שנכבד את הבקשה האחרונה שלה. הלוויה תהיה גם עם דתיים וגם חילונים. אני מבקשת שכולם יכבדו אחד את השני. דתיים יכבדו את החילונים והחילונים יכבדו את הדתיים. שאף אחד לא יהיה חס וחלילה באיזו אלימות אחד כלפי השני. אני בטוחה שזה מה שאמא שלי היתה רוצה, ההורים שלה חשובים לה". לדבריה, "אני מאושרת בשביל אמא שלי שהסוף של הסיפור הוא כמו שהיא ציפתה".

עו"ד חוי אדמקר, שייצגה את מונטג, אמרה לאחר הדיון כי "לכל אחד יש זכות גם בחייו וגם במותו. המנוחה אסתי רצתה להיקבר בדרך מסוימת והצלחנו למלא אחר בקשתה. צר לי שבשל גורמים בעלי אינטרס נאלצה המשפחה להתעכב עם הלוויה".

לפני ששמה קץ לחייה, פיזרה וינשטיין מסרים אובדניים רבים, בעל־פה ובכתב, ובמרכזם השבר האישי שפקד אותה כשנאלצה לפני כמה שנים להתנתק מבנותיה הבוגרות. את הספר שהשאירה אחריה, מסמך בן 183 עמודים, היא הקדישה לבתה תמי ששמרה איתה על קשר. הספר מסתיים בכך שוינשטיין מספרת שחייה נחלקים לשניים, חיים של אשה עצמאית שבהם היא בחרה, ו"חיי האמהות שלי, הכואבים, המרוסקים לרסיסים, החבולים והפצועים". וינשטיין אף מתארת את הניכור של ילדיה וחוסר נכונותם לחדש אתה את הקשר: "חשבתי שמדובר בעניין זמני, אך השנים עוברות והזמן לא מרפא והכאב לא מרפה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ