בעקבות פרסום "הארץ": כחלון הורה להעביר מיידית 30 מיליון שקל לניצולי שואה

בחודשים האחרונים עוכבו באוצר הקצבאות ל-11 אלף ניצולים נזקקים, בשל העובדה שהחברה להשבת רכוש נספי שואה סירבה לחתום על התחייבות להחזיר את הכסף למדינה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
לי ירון

שר האוצר משה כחלון הורה היום (ראשון) על העברה מיידית של כ-30 מיליון שקלים לכ-11 אלף ניצולי שואה נזקקים, לאחר שבדיון היום במשרד האוצר חזרה בה "החברה לאיתור והשבת רכוש נספי השואה" מסירובה להעביר את הכסף למדינה וחתמה על המסמך שמאפשר זאת.

במשך כמעט שנה, למעט שתי העברות חד-פעמיות בינואר ובאפריל, לא הועברה הקצבה לניצולים בשל סכסוך משפטי של "החברה לאיתור והשבת רכוש נספי השואה", שאמורה על פי חוק להעביר להם קצבה בכל רבעון. הסכסוך התגלע בין החברה לאיתור והשבת רכוש נספי השואה לחברה "אוצר התיישבות היהודים" (אוה"ה).

כחלון בישיבת ממשלה, החודשצילום: מרק ישראל סלם

בדיון שהתקיים היום אצל סגן שר האוצר יצחק כהן, התחייבה החברה להשבה לחתום על התחייבות שתאפשר את העברת הכספים לניצולים. הניצולים יקבלו החודש את המענק הרבעוני שהם זכאים לקבל בתחילת חודש יולי בגובה של 2,750 שקלים.  

בחודשים האחרונים עוכבו כ-30 מיליון שקלים שהקצו באוצר כדי להעביר לניצולים בתחילת החודש, בשל העובדה שהחברה להשבה, בראשות יו"ר הדירקטוריון מיכה חריש והמנכ"ל ישראל פלג, סירבו לחתום על מסמך שיאשר כי תחזיר את הכסף למדינה.

כחלון יזם את הדיון היום לאחר פרסום "הארץ" בשבוע שעבר, כי ניצולי השואה לא יקבלו את הקצבאות גם החודש. בדיון השתתפו נציגי הרשות לזכויות ניצולי השואה, אגף התקציבים ונציגי החברה להשבת נכסי נספי השואה, ובסופו הצליחו להגיע להסכמות שיאפשרו את העברת הכספים.

גורם שנכח בפגישה סיפר ל"הארץ" כי באוצר הסכימו לשנות סעיף בחוזה הקובע כי כל כסף פנוי שברשות החברה להשבה יעבור להחזרת החוב לאוצר. הסעיף שונה כך שרק כסף שיתקבל מחברת "אוצר התיישבות היהודים" (אוה"ה), שעמה החברה נמצאת בסכסוך משפטי מתמשך, יועבר לניצולים.

במשרד האוצר הצהירו בשבוע שעבר כי אם בחברה להשבה לא יחתמו על המסמך, הם יפנו ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בבקשה לפרק את החברה להשבה באופן מיידי (ולא ב-2017 כפי שנקבע עם הקמתה). בכך יוכלו הכספים להיות מועברים מיידית לניצולים ובחזרה לאוצר.

"טובת ניצולי השואה קודמת לכל", אמר היום כחלון. "אסור לנו לאפשר מריבות על גבם של ניצולי השואה וחובתנו המוסרית לאפשר להם להזדקן בכבוד. הכספים הללו שייכים לניצולים וככאלה אנחנו צריכים להתייחס אליהם". לדבריו של כחלון הצטרף גם סגן השר כהן, שאמר: "אני שמח שהגענו לסיכום, ויש פתרון עבור ניצולי השואה. חבל שההתחייבות של החברה להשבה לא הועברה קודם לכן". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ