יאיר אטינגר

המדינה התחייבה היום (שני) להתחיל לקדם "באופן מיידי" חלקים מסוימים מתוך מתווה הפשרה בכותל המערבי, וזאת על אף שהיא עצמה מודה כי טרם הושגו ההסכמות הפוליטיות המיוחלות סביבו. זאת, חצי שנה לאחר שכבר אושר המתווה כהחלטת ממשלה.

אחרי דחיות חוזרות הגישה המדינה את תשובתה לעתירת "מרכז צדק לנשים" ועותרות נוספות, לפיה "בכוונת המדינה להתחיל באופן מיידי בנקיטת הפעולות הנדרשות לצורך התאמת רחבת התפילה במתחם קשת רובינסון, לרבות ביצוע חפירות ארכיאולוגיות נדרשות. ההערכה היא שהעבודות צפויות להימשך כשנה". 

עם זאת, בתשובתה לא מכחישה המדינה את הקשיים הנוגעים למתווה כולו, וכותבת כי "המאמצים להשגת הסכמות, לרבות התקנת תקנות על ידי השר לשירותי דת שיסדירו את הסדרי התפילה (השלב הראשון וההכרחי על פי החלטת הממשלה, י"א), נמשכים בימים אלו". לפיכך, מבקשת המדינה לשוב ולעדכן את בג"ץ בעוד כחודש.

בעתירה דרשו העותרות לאפשר להן להתפלל בעזרת הנשים של רחבת הכותל, זו שבפיקוח רב הכותל, תוך שימוש בספרי תורה. העותרות, ברובן, פרשו מנשות הכותל על רקע הסכמת הארגון להיות חלק מהפשרה, שבינתיים מוקפאת ממילא, שנועדה להכשיר רחבת תפילה לא-אורתודוקסית במתחם קשת רובינסון שמדרום לרחבת הכותל.

התפילה המשותפת ברחבת הכותל, היוםצילום: אמיל סלמן

בשבוע שעבר נפגש ראש הממשלה נתניהו עם ראשי המפלגות החרדיות בניסיון להיחלץ מהמבוי הסתום שגזרו על המתווה, לאחר שחזרו בהם מהסכמתם השקטה לקידומו, על פי תוכניתו של אביחי מנדלבליט, אז מזכיר הממשלה. על רקע זה נראה כי יתר המעורבים במחלוקת בכותל – התנועות הלא אורתודוקסיות וארגון נשות הכותל – לא תולים תקוות בתהליך שמקדם מזכיר הממשלה דוד שרן.

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, הביע אכזבה מהודעת המדינה, "שלא רק מבקשת, פעם נוספת, דחייה של חודש ימים, אלא גם מבליעה בהערה כמעט אגבית כי בכוונתה להתחיל באופן מיידי בנקיטת הפעולות הנדרשות לצורך התאמת רחבת התפילה בקשת רובינסון".

"אנו מתנגדים נחרצות למהלך הזה. מתווה הפשרה הוא יחידה אחת, הכוללת היבטים פיזיים (הכשרת הרחבה, הכניסה) והיבטים רגולטוריים (המועצה המנהלת, תקנות המקומות הקדושים). אלה גם אלה היו משולבים בלוח זמנים קפדני וכולל, שהוסכם על שני הצדדים. לא נסכים למראית עין של יישום חלקי ועקר, רק כדי להעניק תחושה שכאילו מיישמים את המתווה. הממשלה גוררת רגליים במקום בו ראוי היה להראות מנהיגות", אמר הס.

היום אחרי הצהריים נערכה תפילה שוויונית ומעורבת ברחבת הכותל העליונה, הצמודה לעזרת הנשים והגברים. בתפילה השתתפו כ-150 נשים וגברים, ביניהם גם נשיא התנועה הרפורמית בארה"ב הרב ריק ג'ייקובס, שהיה מעורב במו"מ על מתווה הכותל בשנים האחרונות. תפילה נוספת תתקיים באותה נקודה ביום חמישי הקרוב, ראש חודש תמוז. התפילות הללו שונות מהתפילות שמקיימות מזה שנים נשות הכותל, תפילות המתקיימות בעזרת הנשים, ללא ערבוב של נשים וגברים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ