כמחצית הניסויים בחיות ב-2015 היו בדרגות הסבל הגבוהות ביותר

דו"ח המועצה לניסויים בבעלי חיים מראה עליה במספר הניסויים בעכברים וחיות משק, וירידה בשימוש בחולדות ודגים. הנתונים אינם כוללים את מערכת הביטחון, שבה נערכים ניסויים ללא פיקוח

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קוף בתאו בחוות מזור, שכבר אינה פעילה, 2012
קוף בתאו בחוות מזור, שכבר אינה פעילה, 2012צילום: אלון רון

בשנת 2015 נערכו בישראל ניסויים בכ–335 אלף בעלי חיים — ירידה של 1.6% לעומת השנה שקדמה לה. הירידה התרחשה לאחר שלוש שנים רצופות שבהן נרשמה עלייה במספר הניסויים.

לפי דו"ח של המועצה לניסויים בבעלי חיים שפורסם אתמול (שני), לא חלו שינויים משמעותיים בתחום בשנה זו. מהדו"ח עולה כי כמחצית הניסויים היו בדרגות הסבל הגבוהות ביותר, וכמעט כל בעלי החיים הומתו בתום הניסוי. הנתונים שמפרסמת המועצה אינם כוללים את מערכת הביטחון, שבה נעשים מדי שנה ניסויים בעשרות אלפי בעלי חיים ללא פיקוח חיצוני.

עלייה נרשמה במספר הניסויים בעכברים ובחיות משק ומנגד חלה ירידה בשימוש בחולדות ודגים. כמו כן, פחת מספר הניסויים בעופות ועטלפים. כ–88.1% מהניסויים נעשו בעכברים, חולדות ומכרסמים נוספים, 6.8% בעופות, 3.5% בדגים, 1.3% ביונקים גדולים (בעיקר חזירים, ארנבות ופרות) ו–0.3% בבעלי חיים עם דם קר (בהם צפרדעים, סלמנדרות ונחשים).

בהתייחס לעלייה של כ-8% במספר העכברים ששימשו לניסויים לעומת השנה הקודמת, נטען בדו"ח כי העלייה "משקפת מאמצים לפיתוח שיטות וטכנולוגיות חדשות המאפשרות יישום קפדני של עקרונות העבודה בבעלי חיים, לפיהם יש לעשות שימוש בבעל החיים הנמוך ביותר בסולם ההתפתחותי היכול לענות על צרכי המחקר" - אולם הסבר זהה הופיע בדו"ח גם בשנה שעברה.

ניסויים נערכו ביותר מ-254 אלף עכברים, 39 אלף חולדות, 21 אלף תרנגולות, 11 אלף דגים, 1,500 חזירים, 1,100 ארנבות ומספר דומה של ראשי בקר, 1,000 תרנגולי הודו, 900 צפרדעים ו-700 שרקנים. בין היונקים הגדולים נעשה שימוש גם ב-259 כבשים, 96 עטלפים, 70 עזים, 42 קופים, 12 סוסים, שמונה קיפודים, שני שועלים וגמל אחד. כ-312 אלף מבעלי החיים שבהם נערכו ניסויים (93.4%) הומתו בתום הניסוי. כ-20 אלף עדיין מצויים בניסוי (5.9%) וכ-2,300 הוחזרו לטבע או לעדר (0.7%). כ-58 בעלי חיים בלבד עברו הליך שיקום.

פעילים למען זכויות בעלי חיים ציינו בשנה שעברה את הפסקת פעילותה של חוות מזור, שעסקה בעיקר בייצוא קופים לניסויים בחו"ל. לצד זה, מתברר כי בישראל חלה זו השנה השנייה ברציפות עלייה במספר הקופים שבהם נערכו ניסויים – מ-25 קופים ב-2013, ל-36 קופים ב-2014 עד 42 קופים ב-2015. בדו"ח המועצה נכתב כי היא ממשיכה במאמצים לשקם בעלי חיים גדולים. "בחמש השנים האחרונות, שיעורם של הקופים ששוקמו בתום תקופת המחקר עמד על  83% (30 מתוך 36 קופים). שיעור שיקום הקופים בישראל בולט בכל קנה מידה, וישראל מובילה זה שנים בשיקום הקופים בהשוואה לנתונים המתפרסמים במדינות העולם", נכתב.

בשנה שעברה ניתנו 2,888 היתרים פעילים לביצוע מחקרים בבעלי חיים. הפרוצדורות במחקרים סווגו על פי סולם של 5 רמות חומרה שקבעה המועצה, בהתחשב בסבל שהם גורמים. 13% מהניסויים היו ברמת הסבל הגבוהה ביותר מתוך חמש. הגדרת ניסויים בדרגה זו היא "ניסויים הגורמים כאב או סבל ניכרים ומתמשכים ואשר בעלי-החיים בהם אינם מטופלים במשככי-כאבים, גידולים סרטניים מפושטים או ניסויים הגורמים למוות (כגון: שימוש ברעלים)". עוד 32% היו בדרגת הסבל השנייה בחומרתה, הגורמת כאב בינוני עד קשה לבעלי החיים, המטופלים במשככי כאבים. שאר הניסויים היו בדרגות סבל נמוכות יותר.

האגודה נגד ניסויים בבעלי חיים מסרה בתגובה כי חרף הירידה הקלה, הנתונים אינם מעודדים. "אם מסתכלים לאחור, הרי שמספר הניסויים בשנת 2015 הוא עדיין בין הגבוהים ביותר בעשור האחרון (נמוך יותר רק מהשנים 2007 ו-2014)", מסרה האגודה. "כמו כן, אפשר לראות שרוב (54.8%) הניסויים בבעלי חיים אפילו אינם מוגדרים כמצילי חיים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ