ביקורת על אוני' בן גוריון בעקבות פסילת הפרס ל"שוברים שתיקה"

האגודה ללימודי המזרח התיכון בצפון אמריקה כתבה לנשיאת האוניברסיטה, פרופ' רבקה כרמי, כי החלטתה היא "דוגמה ברורה של התערבות באוטונומיה של המחלקה והפרה של החופש האקדמי"

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

משפחות תורמים לאוניברסיטת בן גוריון מחו כי על החלטת הנשיאה, פרופ' רבקה כרמי, לפסול את החלטת המחלקה ללימודי המזרח התיכון להעניק פרס לשוברים שתיקה. במקביל, פרסמה האגודה ללימודי המזרח התיכון של צפון אמריקה מכתב פומבי לפרופ' כרמי בו נכתב כי מדובר ב"התערבות חסרת תקדים" ו"הפרה של החופש האקדמי".

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי בצעד יוצא דופן ביטלה פרופ' כרמי את ההחלטה שקיבלה המחלקה, לפיה יוענק "פרס ברלסון" לשוברים שתיקה. הפרס מוענק מדי שנה לאנשים פרטיים ולעמותות אשר תרמו להבנה בין יהודים לערבים. חברי סגל בבן גוריון ובמוסדות נוספים מתחו בימים האחרונים ביקורת על ההחלטה, אשר אחד מנימוקיה היה כי שוברים שתיקה הוא "ארגון שאינו בקונצנזוס לאומי" וכי הענקת הפרס "עלולה להתפרש כמראית עין של הטיה פוליטית".

היום (שלישי) פורסם בקול ישראל כי שני קרובי משפחה של תורמי עבר הודיעו לאחרונה לאוניברסיטה כי לא יתרמו עוד למוסד האקדמי. "כתומך ותיק של האוניברסיטה - אבי ייסד את אגודת הידידים בשוויץ - אני מתבייש בשל עמדתך. אקדיש את מאמציי ואת כספי למוסד דמוקרטי יותר", כתב לפרופ' כרמי מיכאל ויילר משוויץ.

יובל דור, קרוב משפחה של תורם אחר כתב כי "אני אמנם לא תורם אמריקאי עשיר, סתם אחד שגר בארץ ודוד שלו נתן את כל רכושו הלא גדול לאוניברסיטה, אבל בכל זאת רציתי לומר שאני חש מושפל וכועס בעקבות הביטול של הפרס לשוברים שתיקה. זה ארגון שאני מזדהה עם הכוונות הטובות והמעשים הטובים שלו. אם האוניברסיטה לא מוכנה לעשות עסקים עם שוברים שתיקה כי הוא מחוץ לקונצנזוס, אז שתתכבד ותחזיר את כספי המשפחה שלנו, שכנראה מצויה גם כן מחוץ לקונצנזוס שלכם".

צילום: אליהו הרשקרוביץ

לפני כמה ימים שלחה האגודה ללימודי המזרח התיכון בצפון אמריקה מכתב מחאה לפרופ' כרמי. "החלטתך לבטל את ההחלטה של המחלקה ללימודי המזרח התיכון היא דוגמה ברורה של התערבות באוטונומיה של המחלקה, והפרה של החופש האקדמי", מציין המכתב, "אנו קוראים לך לשנות את החלטתך, לכבד את הרצון הקולקטיבי של המחלקה, במנותק מהקשר שבין שוברים שתיקה לאותו 'קונצנזוס לאומי', ולהעניק לארגון את הפרס".

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה כי וויילר תרם בין 1991–1993, אך מאז אינו פעיל כתורם. הוא ממשיך להיות בחבר הנאמנים כביטוי של כבוד להוריו, אשר תרמו סכומים משמעותיים יותר. "לדעת גורמים בכירים באוניברסיטה, הודעה על הפסקת תרומה ממי  שהפסיק לתרום לפני כמעט 25 שנה מעלה תהיות", נמסר מהאוניברסיטה. באשר לבקשתו של דור להחזיר את כספי התרומה, נמסר כי אין לה בסיס חוקי.

עוד נמסר מהאוניברסיטה כי "אין כל עוררין כי תפקידה של האקדמיה הוא לעורר שיח פתוח חופשי וביקורתי במגוון נושאים, גם כאלה השנויים במחלוקת, כך היא נהגה ונוהגת באדיקות תוך שמירה איתנה על חופש הביטוי והחופש האקדמי. הראיה: זה מכבר התנהל באוניברסיטה הכנס 'שוברים שתיקה לדורותיהם', אליו הוזמנו וגם הופיעו נציגי שוברים שתיקה. עם זאת, הענקת פרס מהווה אקט של הכרה והוקרה שיש בו כדי נקיטת עמדה ותמיכה במי שמיועד לקבלו. אמירה שכזו איננה נמצאת במנדט האוניברסיטה המורכבת מפרטים בעלי דעות שונות, קל וחומר לא במנדט של מחלקה אחת אשר תדבר בשם מוסד אקדמי שלם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ