סטודנטיות דורשות לחשוף את שם הפרופסור שהטריד מינית באוניברסיטת תל אביב

ארגוני סטודנטיות מחו על כך שעונשו של המרצה אינו חמור מספיק, וכתבו כי אי פרסום שמו פוגע בביטחון הסטודנטיות ובאמון עם הסגל הבכיר. רקטור האוניברסיטה: מקווה שלאחר ההרשעה הוא יזהר

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

סטודנטיות מאוניברסיטת תל אביב פנו בימים האחרונים להנהלת הממסד בדרישה לחשוף את שמו של פרופסור שהורשע משמעתית בהטרדה מינית של סטודנטית והתנהגות שאינה הולמת איש סגל. בנוסף, הסטודנטיות מוחות על כך שעונשו של הפרופסור — השעייה על תנאי למשך חצי שנה — מקל מדי.

במכתב שנשלח על ידי מועדון ״נשים ומשפט״ בפקולטה למשפטים לנשיא האוניברסיטה פרופ׳ יוסף קלפטר, נכתב כי ״הרשעה בהטרדה מינית של חבר סגל גורמת לערעור יחסי האמון הבסיסיים של הסטודנטיות בסגל הבכיר. אנו, כסטודנטיות באוניברסיטה, הרואות במרחב בו אנו לומדות מרחב בטוח, דורשות התערבות מידית בנושא״.

אוניברסיטת תל אביב, ארכיון
אוניברסיטת תל אביב, ארכיוןצילום: תומר אפלבאום

עוד כתבו הסטודנטיות כי ״פרסום פסק הדין ללא שמו של הנתבע מותירה את הסטודנטיות חסרות הגנה בהתנהלותן מול הסגל בכיר, וכן פוגעת ביכולתן לבחור אצל אלו מרצים ללמוד ולאלו מנחים לפנות". לדבריהן, אי פרסום שמו של הפרופסור הינה פגיעה קשה ביחסי האמון בין הסטודנטיות לסגל הבכיר ובביטחון האישי שלהן. "המרצה ימשיך ללמד במסגרת האוניברסיטה ולבוא באינטראקציה עם סטודנטיות כעניין שבשגרה", לשון המכתב, "זאת מבלי שאף אחת מהן יודעת על עברו המשמעתי. מעבר לפגיעה הסמלית בשמה הטוב של האוניברסיטה, מדובר בהפקרת הסטודנטיות לאפשרות שהמעשים יישנו״. במכתב ששלחו תא ״תל אביביות" בקמפוס נכתב: ״אנו לא נרגיש בטוחות בקמפוס עד אשר לכל הפחות יפורסם שמו של אותו המרצה". 

בתשובתו, כתב רקטור האוניברסיטה פרופ׳ ירון עוז כי ״בית הדין למשמעת של חברי הסגל האקדמי קבע בפסק הדין ובגזר הדין כי אלו יפורסמו תוך השמטת שמות המתלוננת והנתבע ובהשמטת כל פרט מזהה שלהם. לפיכך אין בידי להיענות לבקשתכן ולפרסם את שם הנתבע״. הרקטור הוסיף: ״אני תקווה שחבר הסגל האקדמי שהורשע יזהר בהתנהגותו כלפי סטודנטים וסטודנטיות כעת לאחר ההרשעה״.

מאוניברסיטת תל אביב נמסר כי "על פי נוהל טיפול בהטרדות מיניות, לבית הדין המשמעתי יש שיקול דעת אם לפרסם פרטים מזהים, לרבות שמות הצדדים, שנחשפו במסגרת ההליך המשמעתי. במקרה זה בית הדין קבע, כי פסק הדין וגזר הדין יפורסמו תוך השמטת שמות המתלוננת והנתבע, ולפיכך האוניברסיטה מנועה מלפרסם את שם הנתבע".

הפרשה נחשפה לאחר שפסק דין של בית הדין המשמעתי של האוניברסיטה עלה לרשת, אולם ללא פרטים מזהים של הפרופסור. לפי פסק הדין, שאל הנתבע את המתלוננת האם היא שומרת על איסור נגיעה. היא השיבה לו שלא תימנע מללחוץ את ידו של גבר. הוא הושיט לה את ידו ללחיצה, ולאחר מכן המשיך לאחוז את ידה וללטפה תוך עצימת עיניים. מאוחר יותר שאל הפרופסור את הסטודנטית "האם את במחזור עכשיו?". היא השיבה לו: "זה לא עניינך, זה עניינו של בעלי". בהמשך הפגישה, חזר הנתבע כמה פעמים על השאלה "למה את לא נותנת לי את היד שלך?". המתלוננת השיבה לו: "למה שאתן לך את היד?", וביקשה ממנו להתקדם. היא ציינה בפניו שהתנהגותו "היא לא לעניין". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ