נדחתה ההצבעה על הרפורמה בקצבאות המשפחות החד-הוריות

יו"ר ועדת העבודה והרווחה החליט הבוקר שלא לאשר לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק של השר כץ, מחשש שהכנסותיהן של חלק מהנשים החד-הוריות ייפגעו מההצעה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
לי ירון

נדחתה ההצבעה על הצעת החוק ל עליה פורסם הבוקר (שני) ב"הארץ". התוכנית, העלולה לפגוע בהכנסה של מאות נשים חד-הוריות, זכתה לביקורת חריפה מצד יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אלי אלאלוף, שלבסוף החליט שלא לאשרה להצבעה בקריאה שנייה ושלישת. 

"הצעת החוק הזאת אינה לרוחי, כי היא פוגעת ביציאה של אנשים לעבודה", הבהיר אלאלוף בדיון על ההצעה. "משאירים אותם במסגרת הבטחת ההכנסה, במקום לחזק אותם כלכלית. זה בניגוד להמלצות דו"ח העוני. אם החוק הזה יפגע באשה אחת, הוא לא יעבור. אין שום סיבה לשנות את החוק אם בדרך אנחנו פוגעים באנשים. להפסיק לטרטר את החדהוריות ולבזבז את זמנן בביורוקרטיה: אם לא נשיג שתי המטרות האלה החוק הזה לא יעבור", אמר יו"ר הוועדה.

הפגנת האמהות החד הוריות מול הכנסת, הבוקר
הפגנת האמהות החד הוריות מול הכנסת, הבוקרצילום: לי ירון

גם הארגונים החברתיים המקדמים את זכויות החד-הוריות, כמו עמותת "ידיד" והקואליציה להבטחת תשלום מזונות ילדים, המורכבת ממרכז רקמן, עמותת רוח נשית וקבוצת הסינגור, התנגדו היום בחריפות למהלך.

התוכנית, שהיא ניסיונית לשנתיים, תוריד את אחוזי הקיזוז כתוצאה מהשתלבות בעבודה למקבלי קצבת הבטחת הכנסה או דמי מזונות מ-60% ל-27%. עם זאת, במקביל תבוטל הזכאות למענק עבודה למשפחות הללו — מה שעלול להביא לירידה בהכנסה של מאות מהמשפחות החד-הוריות בכ-700-300 שקלים בחודש. הבוקר הפגינו מול הכנסת נשים חד הוריות אשר מתנגדות להצעה. "חוק המוזנות- רוצות שינוי אמיתי ולא שינוי קומסטי", נכתב בשלטים שאחזו הנשים, וקראו "כחלון תעורר, אל תנטוש אותנו".

"אומרים לאישה אל תעבדי- זה לא שווה לך, כי אחרת תאבד גם את ההטבות הנלוות", אמרה ל"הארץ" ח"כ מירב בן ארי. "איפה עוד קיים מס של 60 אחוז? אז ההצעה הכי טובה שלנו זה להוריד ל-27 אחוז מס? גם זה לא הגיוני". גם שר הרווחה לשעבר מאיר כהן וחברת הכנסת עאידה תומא-סולימאן התבטאו נגד הצעת החוק.

השפעת הרפורמה על משפחות חד הוריות
השפעת הרפורמה על משפחות חד הוריות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ