ועדת החינוך אישרה את תשלומי ההורים לבתי הספר; ועדי ההורים קוראים לא לשלם

ההורים דורשים להפחית את התשלומים או לשנות את מודל הגבייה כך שיתאים להכנסתם. התשלומים שאישרה הוועדה זהים לאלו שהוסכם עליהם בשנה שעברה

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

ועדת החינוך של הכנסת אישרה היום (שלישי) את תשלומי ההורים לשנת הלימודים הבאה בתום ישיבה סוערת. זאת, על אף ניסיונות של ועדי ההורים וארגונים חברתיים לשכנע את חברי הוועדה שלא לאשרם ולהקים ועדה ייעודית שתדון בנושא. התשלומים שאושרו זהים לאלו שאושרו בשנה שעברה, כאשר התשלומים הבסיסיים נעים מ-507 שקלים בכיתות א׳-ב׳ ועד 1,339 שקלים בתיכון. התשלומים עבור תוכניות לימודים נוספות (שעות תל"ן) עומדים על 2,655 שקלים בשנה ביסודי, 3,180 שקלים בחטיבות הביניים ו-3,450 שקלים בתיכונים. 

זמן קצר לאחר מכן הודיע פורום ועדי ההורים הישוביים כי הוא קורא להורים שלא להעביר את התשלומים לבתי הספר עד שיוקם צוות משימה משותף למשרדי החינוך והאוצר ולנציגי ההורים על מנת להפחית את התשלומים, או לשנות את מודל הגבייה למודל שתואם את הכנסת ההורים. בפניה ששלחו לחברי הכנסת פורום ועדי ההורים נכתב כי הם "דורשים דיון מהותי ועקרוני על עצם הצורך בפעילויות הממומנות באמצעות תשלומי ההורים וחיוניותו לתכנית הלימודים (דבר בו אנו תומכים)".

תלמידי תיכון בתל אביב במהלך מבחן באנגלית, 2011צילום: ניר כפרי

עוד כתבו ההורים כי "אם מקור המימון חייב להיות 'מס הגולגולת' הקרוי תשלומי הורים, שהינו מס לכול דבר ועניין, או שהמדינה יכולה וחייבת למצוא מקורות מימון חלופיים ליישום חלק זה של תכניות הלימוד; מדוע המדינה אינה אוכפת את החוקים שלה עצמה, שעה שאינה מחייבת את הנהלות מוסדות החינוך בשקיפות באשר להתנהלות ולשימושים בכספים הנגבים מהורי ישראל? מדוע המדינה מגבה מנהלים שסרחו ועשו שימושים בניגוד לחוק בכספי ההורים ומסרבת להשיב להורים את כספם?".

במהלך הדיון ציינה מנכ״לית משרד החינוך, מיכל כהן, כי תשלומי ההורים מגיעים לחמישה מיליארד שקלים בשנה. לדברי כהן, ״מערכת החינוך רוצה לדאוג לשוויון אמיתי והיא עוד רחוקה מזה, ומצד שני לא יכולה לא להקשיב לקולות, ללחצים ולמוטיבציות השונות של ההורים. גם אם מערכת החינוך תקבל חמישה מיליארד שקלים בהוקוס פוקוס ממשרד האוצר כנראה שהדיון יהיה איך הורה אחד רוצה יותר תורני, איך אחר רוצה יותר לימודי מחול ואיך אחר רוצה יותר לימודי מדעים. אם מדינת ישראל תחליט שהגבייה לא תהיה דרך מוסדות החינוך אתמוך בהחלטה, כי מה לו למנהל להכניס את ידו לכיסם של ההורים״.

חבר הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני) שהצביע נגד התשלומים אמר בדיון כי "למרות חוק חינוך חינם משרד החינוך הפך את ההורים לקופה קטנה שהולכת וגדלה משנה לשנה. מערכת החינוך חוטאת לתפקידה כמכשיר לצמצום פערים כשהיא דוחפת לכך שיותר ויותר שירותים בסיסיים בה תלויים בכסף שיש או אין להורים בחשבון הבנק. אנחנו שומעים על בתי ספר שגובים אלפי שקלים מעבר לתשלומים המאושרים בוועדת החינוך כשהרבה תלמידים פשוט נשכחים מאחור”

חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס שנכחה בדיון אמרה כי "המחטף שנעשה היום בוועדת חינוך הוא דוגמא קלאסית של דיבורים בעד צמצום פערים והצורך בשוויון מהותי ולא רק פורמלי – אבל בפועל אנחנו נשארים עם דיבורים בעד והצבעות נגד. למעשה ניתן פה אישור לגבות חמישה מיליארד שקלים מההורים בניגוד לכל ההמלצות ולכל הוועדות שדנו בנושא הזה, וכדאי אולי להזכיר שמדובר בחוק חינוך חובה חינם".

לאישור התשלומים התנגדו חברי הכנסת יוסי יונה (המחנה הציוני), איציק שמולי (המחנה הציוני), מסעוד גנאים (הרשימה המשותפת), יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) ויעל גרמן (יש עתיד). בעד אישור התשלומים הצביעו חברי הכנסת נורית קורן (ליכוד), ענת ברקו (ליכוד), אמיר אוחנה (ליכוד), מירב בן-ארי (כולנו), מוטי יוגב (הבית היהודי), יעקב מרגי (ש"ס), יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) ומנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה).

בלשכת שר החינוך נפתלי בנט לא הגיבו היום לפניית "הארץ" באשר לעמדתו בסוגיית תשלומי ההורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ