שותפו של הרב לוינשטיין מרכך את דבריו: "מטרתנו אינה להיאבק בצה"ל"

הרב אלי סדן כינס את תלמידיו לשיחה, בה נכח גם לוינשטיין. "גם אם יש לנו ביקורת, אנחנו ממשיכים להילחם יחד על המדינה", אמר, אך גיבה את עמיתו: "לא נסכים שיכפו עלינו ערכים מנוגדים לתורה"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

לראשונה מאז התבערה הציבורית שהצית הרב יגאל לוינשטיין בהתבטאויותיו נגד צה"ל וקהילת הלהט"ב, היום (שלישי) כונסו תלמידי ורבני המכינה הקדם-צבאית בעלי לשיחות שנועדו להבהיר את הדברים כלפי פנים, ואולי גם כלפי חוץ.

לוינשטיין נכח ברוב השיחה הסגורה עם עשרות רבות של תלמידי מכינת "בני דוד", שנמשכה זמן רב, אבל את הדברים נשא הפעם שותפו לראשות המוסד, הרב אלי סדן. סדן הבהיר כי דבריו נאמרים גם על דעתו של לוינשטיין, וגיבה אותו כשאמר: "לא נסכים שיכפו עלינו ערכים מנוגדים לתורה. זו טעות מוסרית וגם צבאית שמנסים לכפות על חיילים בצבא ערכים נגד אמונתם". ועם זאת סדן, שבשיחות סגורות הביע בימים האחרונים הסתייגות מדברי לוינשטיין, אמר לתלמידיהם כי "גם אם יש לנו ביקורת על דברים מסוימים בצבא, אנחנו לא נגד. אנחנו ממשיכים להילחם יחד על המדינה. את הבעיות שעולות נפתור בהידברות ולא במלחמה".

סדן, בשנה שעברה. "את הבעיות שעולות נפתור בהידברות ולא במלחמה"צילום: אמיל סלמן

סדן הדגיש כי "מטרתנו אינה להיאבק בצה"ל. צה"ל הוא צבא העם ומבטא את תרבות העם. תפקידנו להיות חלק מהצבא. הביקורת של הרב יגאל ושלי נועדה לאפשר לכם לחיות ולפעול כמי שמאמינים שמשה אמת ותורתו אמת על פי עולם התורה והערכים שלמדתם בבית המדרש. אני חושב שזה אפשרי כי רב המאחד על המפריד". הוא הוסיף כי חלק גדול מהליקויים שעליהם הצביע לוינשטיין בנאומו בשבוע שעבר, "הם תוצאה של חוסר עירנות, חוסר הבנה או יוזמה של אנשים בודדים. הצבא פתוח לשמוע את טענותינו באופן ענייני".

לפי ערוץ 10, בשיחה שנערכה היום התייחס סדן גם ליחס לקהילת הלהט"ב ואמר כי "בצבא תפגשו הרבה אנשים, כולם אחים – יהודים, דרוזים, שומרי תורה ומצוות או לא, בעלי נטיות מיניות כאלה ואחרות, יהודים משיחיים או רפורמים".

היום החל להתברר המחיר של דברי לוינשטיין על הצבא בכנס ארגון "ליבה", כנס שעסק בהשפעות היהדות הרפורמית על החברה בישראל. ראש אכ"א תבע מהמכינה להתנצל ואסר להזמין את לוינשטיין להופיע בפני חיילים בבסיסי הצבא. באווירה הסוערת כינסו היום סדן ולוינשטיין פגישה נוספת, עוד לפני המפגש עם התלמידים, שהוגדרה פגישת התייעצות, יחד עם כל רבני המכינה. בפגישה המצומצמת התבטא גם לוינשטיין.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ