יותר מ-25 אלף משתתפים במצעד הגאווה בירושלים

המשטרה הכניסה מאות משתתפים אל תוואי המצעד באיחור ניכר אחרי שהתברר שאין די צמידים הניתנים לאחר בידוק ביטחוני ■ 30 נעצרו בחשד שניסו לשבש את המצעד, אצל שניים מהם התגלו סכינים ■ נתניהו: אחינו ואחיותינו חברי הקהילה הם חלק בלתי נפרד מאיתנו ■ עשרות השתתפו בהפגנת נגד וקראו "תועבה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטר מג"ב מאבטח את מצעד הגאווה ליד כיכר פריז, הערב

מצעד הגאווה בירושלים מתקיים הערב (חמישי) תחת אבטחה כבדה של כ-2,000 שוטרים. לפי הערכות, יותר מ-25 אלף יצאו מגן הפעמון לעבר כיכר פריז ומשם לעצרת בגן העצמאות. 30 בני אדם נעצרו קודם לפתיחת האירוע ובמהלכו בחשד שניסו לשבש את המצעד. אצל חלקם התגלו סכינים. ליד מזרקת האריות התגודדו עשרות מפגינים שצעקו "תועבה" ושוטרים מנעו מהם להתקרב אל הצועדים.

לחץ גדול נוצר בכניסות לשטח המגודר שבו עובר המצעד. מאות לא הורשו להיכנס למתחם גן הפעמון מכיוון שאזלו הצמידים שמחולקים לאלה שעברו את הבידוק הביטחוני. כשעה לאחר הפתיחה הרשמית של המצעד החליטה המשטרה להכניס לתוואי את כל הצועדים שעברו בידוק ביטחוני, מבלי לחלק להם צמידים והמשתתפים החלו לנוע, אחרי שחלקם כבר החלו צועדים בדרכים חלופיות.

מצעד הגאווה בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
מצעד הגאווה בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

במשטרה אמרו שמארגני המצעד לא נערכו כראוי ולא רכשו מספיק צמידים. לדברי גורמים במשטרה, אל מתחם גן הפעמון הגיעו כאלפיים צועדים יותר מכפי שחזו אנשי הבית הפתוח בירושלים. מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, אמר לכתבים עוד לפני המצעד כי הכוחות "ערוכים כאן במקסימום יכולת ומקסימום ערנות. אנחנו כבר אחרי מספר לא קטן של מעצרי חריגים שניסו בכל זאת לעבור את מעגלי האבטחה. אנחנו רוצים לאפשר לכולם לצעוד ולהעביר את המצעד בבטחה ובשלום".

יו"ר להב"ה, בנצי גופשטיין, האשים את המשטרה בכך שהיא "פוגעת בהפגנת הנגד במזיד ומבקשת לסתום לנו את הפה". עו"ד איתמר בן גביר התייחס למעצרים שביצעה המשטרה ואמר כי "בשם חופש הביטוי של הבית הפתוח, פוגעים בכל מי שחושב אחרת. אין דמוקרטיה ומשטרת ישראל שמפשלת בצורה סדרתית ממשיכה לפשל ולפגוע בדמוקרטיה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הערב בדף הפייסבוק שלו מסר מצולם לרגל מצעד הגאווה בירושלים ואמר כי חברי הקהילה הלהט"בית הם חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית וכי יש להתייחס אליהם בכבוד ובשוויון. "המצעד היום בירושלים איננו מצעד רק של הקהילה הלהט"בית", אמר נתניהו. "הוא לא מצעד רק של קבוצה מסוימת. הוא לא מצעד של בעד מול נגד. הוא מצעד של אנחנו. הוא מצעד של ביחד. אחינו ואחיותינו חברי הקהילה הם חלק בלתי נפרד מאיתנו, מהחברה הישראלית. כולנו משפחה אחת. אנחנו מכבדים זה את זה ומקבלים זה את זה בכבוד ובשוויון".

מצעד הגאווה בירושלים, הערבצילום: THOMAS COEX/אי־אף־פי
מפת מצעד הגאווה בירושלים

במהלך המצעד מניחים הצועדים פרחים סמוך למקום שבו דקר למוות ישי שליסל את שירה בנקי בשנה שעברה. בנקודה בה נרצחה בנקי נתלה שלט גדול עם תמונתה ועליו נכתב "מוטב ללמד את הטוב מאשר לגנות את הרע". הוריה של בנקי צפויי ם לשאת דברים בעצרת המסכמת בגן העצמאות.

המצעד עצמו מתקיים בצל ביטול מצעד הגאווה בבאר שבע ובבית פתוח העריכו כי מספר המשתתפים יהיה גדול פי שניים ויותר מבשנה שעברה. למצעד הגיעו גם חברי כנסת רבים ובהם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, יו"ר התנועה ציפי לבני, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר מרצ זהבה גלאון, וכן חברי כנסת מכולנו והליכוד. שרת התרבות, מירי רגב, שהשתתפה במצעד בתל אביב, לא תבוא לאירוע בשל סדר יום עמוס במשרדה.

טקס חתונה במצעד הגאווה בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
גן הפעמון בירושלים, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

ראש העיר ירושלים ניר ברקת הניח בצהריים פרחים במקום שבו נרצחה בנקי והתייחס להחלטתו לא להשתתף במצעד. "אני מבין את הכאב והביקורת של מי שלא מסכים עם החלטתי שלא להשתתף. בחרתי בדרך אחרת לכבד את זכרה של שירה בנקי. אני מייחל מכל הלב שביום הזה נדע להתאחד כולנו נגד כל גילוי של הסתה, אלימות והזכות לחופש הביטוי של כל אדם וקהילה במדינת ישראל ללא הבדל דת גזע ומין", אמר.

האחים שליסל נעצרו

מוקדם יותר הותר לפרסום כי ישי שליסל, המרצה עונש מאסר על רצח בנקי, נעצר אתמול בחשד שתכנן פגיעה במשתתפי המצעד גם השנה. על פי החשד, שליסל תכנן ביחד עם אחיו מיכאל, לפגוע במשתתפים ולשבש את המצעד. שליסל נעצר אתמול בתאו בכלא והובא לחקירה במשרדי ימ"ר ירושלים. בית משפט השלום בירושלים האריך הבוקר את מעצרו בשלושה ימים.

ישי שליסל בבית משפט השלום בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

היום הוארך גם מעצרו של מיכאל שליסל. עורך דינו איתמר בן גביר אמר כי מרשו טוען כי אחיו האסיר ביקש ממנו להפגין נגד המצעד, וכי הוא השיב לו שהוא מתנגד למעשיו אשתקד ולאלימות בכלל. בני משפחה נוספים עוכבו והורחקו מהעיר בגין חשד כי תכננו לפגוע בצועדים. כחלק מההיערכות הביטחונית למצעד נעצר אדם נוסף ששמו אסור בפרסום. 

מלבד מעצרם של שני האחים שליסל, בני משפחה נוספים עוכבו והורחקו מהעיר בגין חשד כי תכננו לפגוע בצועדים. בנוסף, המשטרה עיכבה לחקירה פעיל בארגון להב"ה, שלדבריה כתב דברי הסתה נגד המצעד בפייסבוק. כמו כן, המשטרה עיכבה לחקירה בשעות הלילה ארבע נשים בשנות ה-30 לחייהן שריססו כתובות על קירות ומבנים לאורך מסלול המצעד. בין השאר נכתב "לא מפחדות" ו-"כאן כדי להישאר".

בהתיייחס למעצר האחים שליסל אמר מפקד מחוז ירושלים, יורם הלוי: "סיכלנו ומנענו כוונות לפגיעה בחיי אדם במהלך המצעד עצמו. המצעד יתקיים כמתוכנן וללא שינוי. בכוונתנו לאפשר לכלל הציבור לממש את חופש הביטוי והמחאה כחלק מצביונה הדמוקרטי של מדינת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ