אביה של שירה בנקי במצעד הגאווה: "עמדו על זכותכם לחיות בחברה סובלנית"

אורי בנקי אמר בעצרת הסיום בגן העצמאות בירושלים כי "אי אפשר להתעלם מהקשר בין שיח מתלהם ורווי שנאה לרצח". יותר מ-25 אלף השתתפו במצעד, 48 נעצרו בחשד שהתכוונו לפגוע

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוריה של שירה בנקי, אורי ומיקה, הערב במצעד הגאווה בירושלים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

אורי בנקי, אביה של שירה בנקי שנרצחה בשנה שעברה על ידי ישי שליסל, נאם הערב (חמישי) בעצרת הסיום של מצעד הגאווה בירושלים וקרא למשתתפים "לעמוד על זכותכם לחיות בחברה סובלנית".

"אחד הדברים המייאשים ששמענו לא פעם לאחר הרצח היה האמירה שדווקא בגלל ששירה לא שייכת לקהילה הלהט"בית - הזעזוע בחברה כל כך גדול והאירוע לא נשכח מלב התודעה הציבורית", אמר בנקי. "כמה מטרידה המחשבה שאם היה נרצח אחד מבני הקהילה – היה סיכון לא מבוטל שהאירוע היה הופך להיות פנים-קהילתי ולא נוגע לחברה בכללותה, בבחינת 'לנו, הסטרייטים, זה לא היה קורה'". 

הנצחה לזכר שירה בנקי בתוואי מצעד הגאווה בירושליםצילום: AMIR COHEN/רויטרס

"רבים מכחישים או מתעלמים מהקשר הישיר בין שיח מתלהם, רווי שנאה וביטחון מתנשא ובלתי מתפשר בצדקת הדרך - לבין הרצח", אמר בנקי והוסיף בסוף נאומו: "אל תתנו לשנאה, לבורות ולדעות קדומות לגרוף אתכם – קומו ועמדו על זכותכם לחיות בחברה סובלנית ומתונה".

יותר מ-25 אלף בני אדם השתתפו במצעד הגאווה בירושלים שיצא באיחור ניכר מגן הפעמון, עבר בכיכר פריז, קרוב למעון ראש הממשלה, והגיע לגן העצמאות. 48 בני אדם נעצרו או עוכבו לחקירה לפני המצעד ובמהלכו בחשד כי התכוונו לשבש את האירוע, אצל כמה מהם נמצאו סכינים. מאות משתתפים שרצו לקחת חלק במצעד לא יכלו להיכנס תחילה לשטח המגודר שבו הוא מתקיים בשל מחסור בצמידים שניתנו למי שעבר את הבידוק הביטחוני. בסופו של דבר אפשרה המשטרה לכל המעוניינים להיכנס לתוואי המצעד לאחר בידוק ביטחוני, גם ללא צמידים.

מהאגודה למען הלהט"ב בישראל נמסר: "עשרות אלפי האנשים שצעדו איתנו הוכיחו שהאור מנצח את החושך ושרבים מאזרחי מדינת ישראל מחבקים את הקהילה הגאה". האגודה בירכה את הבית הפתוח בירושלים על הפקת המצעד ואת משטרת ישראל וכוחות הביטחון על הקמת "מערך אבטחה אדיר למען ביטחון הצועדים". באגודה הוסיפו: "נמשיך לצעוד ולדרוש את זכויותינו עד שהקולות מלאי השנאה יותשו לנוכח עוצמת אחדותנו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם בדף הפייסבוק שלו סרטון שבו אמר כי "המצעד היום בירושלים איננו מצעד רק של הקהילה הלהט"בית". נתניהו הוסיף: "אחינו ואחיותינו חברי הקהילה הם חלק בלתי נפרד מאיתנו, מהחברה הישראלית. כולנו משפחה אחת. אנחנו מכבדים זה את זה ומקבלים זה את זה בכבוד ובשוויון".

משתתפי מצעד הגאווה בירושלים, הערבצילום: AMIR COHEN/רויטרס

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שהשתתף במצעד, אמר, בהתייחס לאמירות הומופוביות של רבנים שהתפרסמו בימים האחרונים: מה שראיתי בימים האחרונים מאוד מאוד כאב. אנחנו חיים במדינה יהודית ודמוקרטית, אני גדלתי בבית דתי ואני בוגר ישיבה תיכונית. הכלל הכי חשוב שאנחנו מתחנכים עליו זה 'ואהבת לרעך כמוך - זה כלל גדול בתורה', וזה הדבר ששמר על העם היהודי במשך כל הדורות". ארדן הוסיף: "הציפייה שלי דווקא מרבנים וממנהיגי ציבור זה בעניין הזה היא להיות קול מאחד, קול מלכד, של שסובלנות, של קבלת האחר והשונה. קול של אחדות ולא של פילוג ושל שנאה".

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), שהשתתפה אף היא במצעד, אמרה כי "במידה מסוימת יש להודות למסיתים נגד הקהילה ולמחרימים על כך שעוררו ציבור עצום לבוא למצעד ולהביע תמיכה בקהילה ובערכי הנאורות, השוויון והקידמה".יחימוביץ' השתתפה אף בחתונתם של בני זוג גאים שהתקיימה לפני המצעד בגן הפעמון, ואמרה כי השאיפה היא ללכת בעקבות הנאורות שבמדינות ולאפשר נישואים של בני אותו מין.

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) שהשתתף במצעד אמר: "המצעד השנה, יותר מכל דבר, מסמל מאבק בין כוחות אלימים וקיצוניים שקמו בחברה הישראלית ובין אלה הליברלים והמתונים. אנחנו צועדים לא רק לזכר שירה אלא גם עבור עצמנו ומול אלה המטפחים את השנאה לאחר ומלבים אותה. קו ישר מחבר בין הרצח המתועב ובין אלה המספקים הכשר אידאולוגי והלכתי לקיצוניות ואנו כאן כדי לפעול לניתוק הקשר הזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ