ראשי הכנסיות לרה"מ: תקצוב בתי הספר הנוצריים תקוע

במכתב שהעבירו לבנימין נתניהו מבקשים ראשי הכנסיות לדון עמו במערכת היחסים בינם לבין המדינה, ומשרד החינוך בפרט. מקור בכנסייה: התחושה נעה בין סחבת לא מוסברת לבין זלזול

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

ראשי הכנסיות בארץ פנו היום (חמישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה לקיים עמו פגישה דחופה על המשבר בתי הספר הנוצריים ואי העברת תקצוב בסך 50 מיליון שקלים, עליו סוכם בין מוסדות הכנסייה לבין המדינה.

מקורות בכנסייה אמרו ל"הארץ" כי באחרונה הצטברו שורה של נושאים המחייבים התערבות מצד נתניהו, ובראשם תקצוב בתי הספר הנוצריים והסדרת מעמדם מול משרד החינוך. זאת, בנוסף לסוגיות הנוגעות לניהול מוסדות הכנסייה והסדרת ביקורי משלחות ואנשי דת בישראל. "התחושה בקרב ראשי הכנסייה נעה בין סחבת לא מוסברת ולא מוצדקת ולבין זלזול הנובע מאפליה. אנו מצפים שראש הממשלה יענה בהקדם ויקבע פגישה", אמר אחד המקורות.

תלמידים ומורים מפגינים ברמלה, בספטמבר 2015צילום: מוטי מילרוד

בספטמבר אשתקד שבתו בבתי הספר הנוצריים במשך חודש ו-33 אלף תלמידים לא פתחו את שנת הלימודים. בוועד המנהל של בתי הספר הנוצריים אמרו כי הם עדיין ממתינים להעברת 50 מיליון שקל - סכום עליו סוכם בתום השביתה. עוד נקבע אז כי ועדה משותפת תדון במערכת היחסים בין בתי הספר ומשרד החינוך. לאחרונה סיימה הוועדה בראשות פרופ' שמשון שושני את עבודתה והגישה שורה של המלצות למשרד החינוך, אולם הכספים טורם הועברו.

בשבוע שעבר פרסמו חברי כנסת מהרשימה המשותפת הודעה לפי ועדת הכספים של הכנסת אמורה לאשר את העברת הכספים, אולם גם השבוע לא הועבר הם לא הועברו והסעיף העוסק בעניין אף הוסר מסדר יומה של הוועדה. ברשימה המשותפת הסבירו כי העברת הכספים תקועה בשל מחלוקת בין משרד האוצר ליו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני ,

במקביל, המשרד לשוויון אזרחי פרסם השבוע קול קורא המיועד "לבתי הספר רשמיים ומוכרים שאינם רשמיים המושתתים על לימודים ברוח ערכי הדת הנוצרית להגיש בקשות תקצוב בעבור תגבור פעילויות בתחומי החינוך הפורמלי והלא פורמלי". בוועד המנהל של בתי הספר הנוצריים ציינו כי ההודעה פורסמה שלא על דעתם וכי מדובר בניסוח בעייתי. "לפי נוסח זה הכסף אמור להיות מיועד אך ורק לפעילות בית ספרית על פי ערכי הדת הנוצרית, וזה לא תואם מה שסוכם לפני כעשרה חודשים", אמר גורם המעורה בפרטים מטעם הוועד המנהל.  

מלשכת ראש הממשלה נמסר שבלשכה לא נוהגים לעדכן מראש על פגישות. מהמשרד לשוויון חברתי נמסר בתגובה: "לאחר חודשים רבים בהם הכסף לא הועבר למוסדות החינוך הנוצריים, הצליחה השרה גילה גמליאל וצוות משרדה לגרום לכל המעורבים להגיע לעמק השווה כדי לאפשר את הגשת בקשות התקצוב. הקריטריונים לקבלת התמיכה נקבעו לאחר מספר ישיבות והיו על הסכמתם של ראשי העדה הנוצרית, החשב הכללי ונציגים ממשרדי המשפטים והחינוך".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ