ההיסטוריון מוטי גולני: "הפיגוע במלון המלך דוד הכתים את ההיסטוריה שלנו"

70 שנה אחרי שהאצ"ל פוצץ את סמלו של המנדט הבריטי בירושלים, אמר ביום שישי הפרופ' להיסטוריה: "עלינו להרכין ראש מבושה". ביום עיון במרכז רבין לחצו ידיים פעילת אצ"ל ואחת הפצועות

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

70 שנה אחרי פיצוץ מלון המלך דוד בירושלים, בו נהרגו למעלה מ-90 בני אדם בפעולה שביצע האצ"ל, אמר אתמול (שישי) ההיסטוריון פרופ' מוטי גולני כי היה זה פיגוע טרור "שהכתים את ההיסטוריה שלנו והותיר בה צלקת". ביום עיון לציון 70 שנה לאירועים שהתקיים אתמול במרכז רבין בתל אביב, הוסיף גולני, חוקר תקופת המנדט הבריטי: "עלינו להרכין ראשינו פעמיים. פעם אחת לזכרם של נשים וגברים תמימים, שבאו ליום עבודה שגרתי ומצאו את מותם, ופעם שנייה - מבושה".

הפיצוץ כוון נגד מטרה אסטרטגית: המבנה שהיה סמל לשלטון המנדט הבריטי בארץ, בו נאבקו אנשי האצ"ל במסגרת "תנועת המרי העברי". ביום העיון נפגשו בפעם הראשונה שתיים מהנשים שהיו מעורבות בפיגוע - אחת בצד המבצע ואחת בצד הקורבנות - ולחצו ידיים. שושנה לוי קמפוס, בת 91, עבדה כקלדנית בשירות הבריטים במטה המנדט הבריטי, שמוקם במלון המלך דוד. אחרי הפיצוץ היא נפגעה בעיניה. שרה אגסי, בת 90, היתה אז פעילת אצ"ל שנשלחה לתצפת על מלון המלך דוד, לחכות לקבלת הנחיה ואז לטלפן למלון, לקונסוליה הצרפתית הסמוכה ולמערכת העיתון 'פלסטיין פוסט', ולהזהיר על הטמנת הפצצות.

שרה אגסי (מימין), פעילת אצ"ל שהשתתפה בפיצוץ מלון המלך דוד ושושנה לוי קמפוס, שעבדה במלון ונפצעה בפיצוץ, אתמול
שרה אגסי (מימין), פעילת אצ"ל שהשתתפה בפיצוץ המלון ושושנה לוי קמפוס, שנפצעה בפיצוץ, אתמולצילום: פלג לוי

בראיון ל"הארץ" תיארה לוי קמפוס את רגע הפיצוץ ממרחק של 70 שנה: "היה חושך מצרים ופיצוץ נורא. לא ראיתי כלום. חשבתי שכולם נהרגו, עד ששמעתי מישהו מכחכח בגרון. הכל היה מלא עשן ופיח". בראיון נפרד, אמרה פעילת האצ"ל אגסי: "ראיתי פטרייה עצומה מתרוממת. אמרתי לעצמי: 'הצלחתי'".

גולני מתח ביקורת על היסטוריונים ופוליטיקאים שמנסים להציג את הפיגוע כ"פיצוץ", וביקש לקרוא לילד בשמו. "אפשר לחשוב שבלוני גז התפוצצו באקראי וגרמו לפיצוץ. מדובר בפיגוע טרור קשה, פיגוע זדוני, שהכתים בדם לא רק את קירות בניין ימק"א - עד לשם הגיעו הגופות - אלא את ההיסטוריה שלנו", קבע. "זיכרון קולקטיבי הוא עניין קיומי, עד כדי כך שיש היום בתוכנו אנשים שעבורם הסתייגות מהרג חפים מפשע הוא נגע ממאיר", הוסיף. "הפיגוע לא הפך את ההיסטוריה שלנו ללא צודקת, אבל הוא הותיר בה צלקת קשה. הוא החליש אז והיום את הטיעון שלנו", סיכם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ